LEGIONOWO. Noc Muzeów

2015-05-20 9:16:57

Pokazy jazdy na bicyklach i freestyle`u rowerowego, koncert szlagierów wakacyjnych, warsztaty, zabawy, spotkania oraz otwarcie wystawy o historii legionowskiego sportu. To tylko niektóre atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym w Legionowie. Impreza odbędzie się już w sobotę, 16 maja

KATARZYNA ŁOŚ

toiowo@toiowo.eu

Jako pierwsza swoje zbiory udostępni zwiedzającym siedziba, przy ul. Mickiewicza 23, gdzie tuż po godzinie 17.00 zostanie otwarta nowa ekspozycja – “Sportowe Legionowo” . – Jest to wystawa poświęcona historii sportu w Legionowie. Pokazujemy na niej, poprzez poszczególne dyscypliny, jak kształtowały się sukcesy legionowskich zawodników. I tak mamy sport balonowy, dzieje piłki nożnej od najstarszego klubu RKS Czerwoni po rozwój piłki w okresie powojennym. Prezentujemy również osiągnięcia piłki siatkowej, kolarstwo, sporty rowerowe, motorowerowe i motorowe czy wreszcie skoki spadochronowe i sukcesy legionowskich zawodników w skali ogólnopolskiej  – wylicza Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.

Wystawy i spotkania

Wśród eksponatów znajdą się przedmioty z okresu od końca XIX wieku do lat 80-tych XX wieku. Będzie m.in. oryginalny bicykl (jeden z najstarszych eksponatów), stare piłkarskie buty, piłki, zdjęcia, znaczki oraz inne pamiątki związane np. z klubem Legionovia. Część z nich na prośbę muzeum użyczyło tutejsze społeczeństwo, m.in. Jan Grymuła, Tadeusz Szulc i Wacław Jóźwiak. Ostatni z panów – piłkarz czasu wojny – dostarczył placówce m.in. klubowe zdjęcie z lat 40-tych.  Wystawie, jednej z trzech w siedzibie przy ul. Mickiewicza (dwie pozostałe to: “De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego” oraz “W krainie lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”), towarzyszyć będą spotkania. Wśród gości pojawią się: skoczek spadochronowy Roman Lewandowski, himalaista i podróżnik Hubert Krzemiński oraz działacz sportowy i radny Tadeusz Szulc. Tutaj także odbędzie się m.in. pokaz jazdy na bicyklach i innych zabytkowych rowerach, prezentacja damskich strojów sportowych z czasów międzywojnia, pokaz freestyle`u rowerowego oraz utrzymane w duchu sportowym zabawy dla dzieci. Będą to: wyścigi w workach, przeciąganie liny, zabawy szarfą i chustą Klanza.

Koncert szlagierów

Atrakcji nie zabraknie także w filii Muzeum przy al. Sybiraków 23 na Piaskach, która rozpocznie Noc Muzeów po godzinie 18.00. Na początek organizatorzy zaplanowali tu koncert szlagierów wakacyjnych z lat 30-tych i 60-tych XX wieku oraz występ Wojskowego Zespołu Sportowego z Zegrza. Zaraz po nich nastąpi otwarcie znanej pod nieco inną nazwą wystawy “Dzieje garnizonu Legionowo. Czas wojen i pokoju”, która w ostatnim czasie zmieniła swój wygląd. – Pokażemy na niej więcej eksponatów w trochę inny sposób. Inaczej ustawiliśmy gabloty, lepiej je doświetliliśmy, mam nadzieję, że zyska to uznanie odwiedzających – podkreśla Jacek Szczepański. Nowymi elementami, które będzie można na niej obejrzeć są m.in. oryginalne zdjęcia carskich jednostek. Rozbudowana zostanie także część dotycząca dziejów budynku, w którym znajduje się filia Muzeum – dawnego kasyna oficerskiego. W kwietniu legionowska instytucja otrzymała wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie “Zabytek Zadbany” za uratowanie go przed zniszczeniem i odtworzenie detalu architektonicznego.

Grupy rekonstrukcyjne

Poza koncertem i wystawą odbędą się także: pokaz bicykli, które przyjadą z siedziby przy Mickiewicza, projekcje filmów o tematyce historycznej oraz prezentacje dwóch grup rekonstrukcji historycznej.  Pierwsza z nich – “Na Posterunku” odtworzy jednostkę carską z garnizonu – 8. Estlandzki Pułk Piechoty, a druga – “Żołnierze Mazowsza” – wojsko Księstwa Warszawskiego. Będzie także strzelanie z pistoletu laserowego i woda z saturatora. A wszystko to z myślą o odwiedzających, którzy, ku uciesze dyrektora, z roku na rok coraz liczniej odwiedzają legionowską placówkę.

– Zależy nam na tym, aby mieszkańcy byli usatysfakcjonowani. Aby przychodząc do Muzeum mieli poczucie dobrze spędzonego czasu. Nie trzeba jechać do Warszawy, żeby zetknąć się z muzealnictwem – podkreśla Jacek Szczepański. Szczegółowy program Nocy Muzeów dostępny jest na stronie internetowej: www.muzeum.legionowo.pl.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *