LEGIONOWO. Brak konkretów w sprawie szpitala

2015-05-20 10:02:02

NFZ nie dało gwarancji na finansowanie usług medycznych legionowskiemu szpitalowi który miałby powstać w przyszłości. Władze Funduszu obiecały jedynie wykonanie analizy świadczeń udzielanych mieszkańcom powiatu legionowskiego

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Z końcem kwietnia starosta Jan Grabiec zaskoczył informacją, że jest już 3 poważnych inwestorów działających od lat na rynku medycznym gotowych wejść w projekt budowy szpitala. Tymi firmami są Europejski Instytut Medyczny EMC z siedzibą we Wrocławiu, legionowska klinika Mediq oraz Krajowa Fundacja Medyczna czyli właściciel Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie.

Szpital można zorganizować szybko

Starosta zapowiedział również spotkanie na 5 maja z władzami Narodowego Funduszu Zdrowia w celu przekonania ich do kontraktowania przyszłych świadczeń dla mającego powstać w niedalekiej przyszłości szpitala. – Gdybyśmy już w maju dostali deklarację NFZ o kontraktowaniu szpitala, to jesteśmy w stanie w ciągu 3 miesięcy zawrzeć stosowne umowy z podmiotem prywatnym, który zorganizuje szpital w ciągu następnych kilkunastu miesięcy – przekonywał wówczas Jan Grabiec.

Postulaty mogą zostać uwzględnione

5 maja podczas spotkania w Mazowieckim Oddziale NFZ przedstawiciele powiatu i miasta Legionowa zwrócili się do władz NFZ o zwiększenie liczby zespołów obsługujących nocną i świąteczną pomoc lekarską. Obecnie są 2 zespoły i jest to liczba niewystarczająca w stosunku do potrzeb powiatu. – W przyszłym roku planowany jest konkurs na świadczenie usług medycznych dla mieszkańców naszego powiatu w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej i wówczas postulaty te mogą zostać uwzględnione. Przedstawiciele NFZ odnieśli się ze zrozumieniem do argumentów, jakie przedstawili starosta legionowski i prezydent Legionowa – przekonuje Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowy starostwa.

NFZ chce analiz

Ponadto podczas tego spotkania ustalono, że samorządy miasta i powiatu zwrócą się do NFZ o przeprowadzenie analizy świadczeń udzielanych mieszkańcom powiatu legionowskiego przez funkcjonujące w pobliżu placówki szpitalne. – Będziemy też prowadzić rozmowy na temat konsekwencji powstania szpitala w Legionowie dla kontraktowania świadczeń w sąsiednich szpitalach – zapewnia Joanna Kajdanowicz. Wszytko to sprawia wrażenie uruchomienia pewnych działań sondujących konieczność zagwarantowania przez NFZ kontraktowania legionowskiego szpitala.

Czytaj także na stronie 9.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *