POWIAT. Co z kursowaniem 731?

2015-05-20 9:56:55

ZTM z końcem maja br. zmienia trasę oraz rozkład jazdy autobusu linii nr 731. Wśród propozycji jest także całkowite zawieszenie kursowania tych autobusów. Na razie 731 pojedzie \”starą\” trasą omijając jednak os. Przylesie

MACIEJ LERMAN

mlerman@tio.com.pl

W związku z zamknięciem pętli autobusowej przy ul. Akademijnej, na osiedlu Przylesie w Jabłonnie, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zaproponował nowe rozwiązania komunikacyjne dla linii 731. Najdalej idąca z nich to całkowite zawieszenie kursowania tych autobusów.

Nowa linia dla os. Przylesie

Według ZTM, likwidacja pętli na osiedlu Przylesie spowoduje konieczność zmiany trasy autobusu linii 731. Miałby on jeździć prosto obwodnicą, bez zajeżdżania na osiedle. Natomiast mieszkańcy osiedla Przylesie mieliby być teraz obsługiwani przez nową linię kursująca na trasie Nowodwory – os. Przylesie. Z ostatnich uzgodnień wynika, że linie te będzie obsługiwał autobus nr 700. Będzie można nią dojechać do tramwaju, a nim do metra Młociny. Na trasie tego autobusu znajdą się następujące przystanki: os. Przylesie, Jabłonna Leśna, Jabłonna Dworkowa, Buków, Aluzyjna, Dąbrówka Szlachecka, Poetów, Winnica, Henryków, Chęcińska, Leśnej Polanki, Talarowa, Erazma z Zakroczymia, Mehoffera, Stefanika, Nowodwory.

Propozycje ZTM dla Legionowa

Według przedstawicieli ZTM, rozważane jest ograniczenie kursowania linii nr 731 do 1 autobusu na godzinę lub całkowite zawieszenie kursowania tych autobusów. W ich zastępstwie na terenie Legionowa miałyby być wprowadzone linie strefowe : jedna na trasie Os. Młodych – Mickiewicza, kursująca co 40-60 minut w szczycie i 60 poza szczytem oraz druga kursująca z PKP Legionowo Przystanek do PKP Legionowo, w szczycie co 30 minut i co godzinę poza szczytem. Zaproponowano również skrócenie trasy linii 723. Autobusy miałyby jeździć z Żerania do starej pętli na Mickiewicza co 10-15 min w szczycie i co 20 min poza szczytem.

Protest mieszkańców i władz

Do propozycji tych krytycznie odnieśli się zarówno mieszkańcy jak i władze miasta.

W piśmie do Dyrektora Pionu Przewozów ZTM prezydent Roman Smogorzewski napisał: “nie wyrażamy zgody na zmianę przebiegu trasy linii 731 na terenie Legionowa. Obecny jej kształt oraz czasy przejazdów są optymalne do istniejących potoków pasażerskich nie widzimy także możliwości zmniejszenia ilości taboru oraz zastąpienia jej liniami dowozowymi”. Podobny list protestacyjny wystosował do ZTM przewodniczący zarządu społecznej rady wspólnot mieszkaniowych osiedla Piaski, Cezary Usik.

Tymczasowo po staremu

W Urzędzie Gminy Jabłonna 14 maja br. odbyło się spotkanie z udziałem Wójta Gminy Jabłonna, Prezesa SML-W w Legionowie, przedstawiciela Urzędu Miasta Legionowo oraz przedstawiciela ZTM. W trakcie spotkania uzgodniono tymczasowe rozwiązanie, jakie będzie obowiązywać od początku czerwca br. Autobus linii 731 zostanie skierowany na nową trasę: z Legionowa pojedzie ulicą Zegrzyńską, a następnie ominie obwodnicę, skręci w ulicę Modlińską i dojedzie do Warszawy. Taką samą trasę pokona w drugą stronę. Natomiast dla osiedla Przylesie zostanie utworzona nowa linia nr 700, którą będzie można dojechać do tramwaju, a nim do metra Młociny.

 

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *