Zagrożenie rtęcią?

2014-08-27 1:53:52

Co możemy zrobić z rtęciowym termometrem? Jeśli chcemy działać zgodnie z prawem, niewiele. W Legionowie nie ma bowiem ani jednego punktu, gdzie moglibyśmy oddać takie odpady. Pozostają nam inne miasta lub czekanie na to, aż w końcu coś się zmieni

MARCIN CHOMIUK

m.chomiuk@toiowo.eu

 

Odbiór odpadów – również tych niebezpiecznych – od 1 lipca ubiegłego roku jest obowiązkiem gminy. Reguluje to artykuł 3 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. W myśl tych przepisów na terenie gmin powinny powstawać tzw. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. PSZOK-i powstają, tyle tylko, że nie zawsze obejmują zbiórkę odpadów niebezpiecznych takich jak rtęć, oleje, farby i lakiery, etc. Podobnie jest w Legionowie, gdzie do tej pory gmina nie zorganizowała punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych.

 

Z termometrem do Szczecina…

 

O tym jak trudno pozbyć się dwóch rtęciowych termometrów przekonała się jedna z mieszkanek Legionowa. Starsza pani bojąc się, że któregoś dnia upuści termometry na ziemię postanowiła je oddać. Pierwsza myślą było zaniesienie wycofanego już z produkcji sprzętu do którejś z legionowskich aptek. Kobieta schodziła całe miasto, ale jak twierdzi okazało się, że żadna apteka nie przyjmie termometrów. Po pomoc udała się więc do urzędu miasta. Tam – jak relacjonuje – pani stojąca za jednym z okienek nie dowierzając najpierw sama obdzwoniła kilka aptek, a gdy się okazało, że rzeczywiście apteki nie przyjmują takich rzeczy, wykonała jeszcze jeden telefon i odesłała interesantkę do… Szczecina

 

– Nie chcę wyrzucać tego do zwykłych śmieci, ale przecież nie pojadę tak daleko – mówi nam kobieta.

 

Problem średnio 2 razy w roku

 

– Z naszych obserwacji wynika, że zapotrzebowanie na tego typu usługę jest średnio 2 razy do roku – mówi Tamara Mytkowska z Urzędu Miasta Legionowo. – Przez wiele lat nie było w Polsce firm, które zajmowałyby się odbiorem i unieszkodliwianiem termometrów rtęciowych – dodaje.

Urząd Miasta Legionowo twierdzi, że planuje zorganizowanie miejsca zbiórki podobnych odpadów. Poszukiwana jest forma, która będzie odbierać termometry i przekazywać do odpowiednich miejsc.

W tej chwili stałych punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych nie ma także w innych gminach na terenie powiatu, ale nawet gdyby taki punkt istniał to najprawdopodobniej mieszkańcy Legionowa i tak nie mogliby z niego korzystać. Podobne punkty, jeśli na terenie gmin istnieją, to są przeznaczone jedynie dla mieszkańców. Gmina Nieporęt problem z odpadami niebezpiecznymi rozwiązała inaczej. Tutaj funkcjonuje tzw. mobilny punkt odbioru odpadów niebezpiecznych. Odpady takie są odbierane 2 razy w ciągu roku.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *