SEROCK. Ponad 26,5 mln zł. od sejmiku dla Serocka na realizację linii kolejowej Zegrze-Przasnysz.

2022-06-01 10:54:06

Samorząd Województwa Mazowieckiego jest jednym z 18 partnerów projektu pn. „Budowa linii kolejowej Zegrze-Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”, który został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Programu Kolei+. W ramach projektu zostanie przygotowana dokumentacja oraz zostaną wykupione grunty pod przyszłą inwestycję. Wkład własny samorządów biorących udział w projekcie to kwota niespełna 46 mln zł, przy czym wkład samorządu Mazowsza ma wynieść 26,5 mln zł

Dofinansowaniem przez samorząd województwa budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz zajmie się podczas czwartkowego (2.06.2022) wyjazdowego posiedzenia w Serocku sejmikowa komisja rozwoju gospodarczego, infrastruktury i przeciwdziałania bezrobociu. Na realizację tych inwestycji władze regionu planują przeznaczyć ponad 26,5 mln zł.

Zdaniem Marcina Podsędka wiceprzewodniczącego Sejmiku Mazowsza to właśnie rozwój transportu kolejowego to jeden z najważniejszych elementów rozwoju województwa mazowieckiego pod kątem ekonomicznym ale także komunikacyjnym – Absolutnie nie będzie sprawnych województw i regionów bez odpowiedniej komunikacji, bez tego by ludzie mogli komunikować się szybko, sprawnie i bezpiecznie. Bardzo cieszy fakt, że podczas ostatniej komisji  infrastruktury,  podjęto bardzo ważną uchwałę, i zaopiniowano ją pozytywnie. Trafi ona na sejmik, gdyż północna część Województwa Mazowieckiego zasługuje na szybkie połączenia. Miejscowości których będzie dotyczyła ta inwestycja także potrzebują tej kolei, żeby rozwijać się harmonijnie. Jestem bardzo zadowolony, że to nie ostatnia decyzja pod kątem kolei, gdyż będą podejmowane podobne uchwały dotyczące innych odcinków kolei w ramach programu „Kolej Plus” – podkreślił przewodniczący.

Entuzjazmu realizacją projektu nie kryje także Anna Brzezińska przewodnicząca komisji infrastruktury sejmiku Mazowsza – Wsparcie ze środków samorządu województwa mazowieckiego dla Miasta i Gminy Serock to kwota blisko 26 mln na realizację Projektu „Budowa linii kolejowej Zegrze-Przasnysz” jako realizacja szlaku Kolei Północnego Mazowsza. Dla mieszkańców Serocka i 18 Partnerskich gmin to olbrzymia szansa na rozwój gospodarczy i społeczny terenów w całym przebiegu torów kolejowych, oraz uzupełnienie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej. To olbrzymi sukces współpracy Zarządu województwa mazowieckiego z samorządami reprezentującymi region północnego Mazowsza. Jako radni KO od początku wspieraliśmy ten projekt głosując za przekazaniem dofinansowania na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego nowej linii kolejowej. Opracowanie to stanowiło punkt wyjścia do dalszych prac projektowych. Trzymam kciuki za realizację tego projektu abyśmy już w 2028 roku dali mieszkańcom  powiatu legionowskiego w tym Serocka, Wieliszewa, Nieporętu i co ważne mieszkańcom gmin powiatów makowskiego, pułtuskiego, przasnyskiego ,czyli tym gminom dalej oddalonym od stolicy regionu, sprawny, bezpieczny i niskoemisyjny środek transportu, umożliwiając bezpośredni dostęp do Warszawy.

Budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz to ważny projekt z 2 powodów – Po pierwsze pokazuje że wobec wieloletnich zaniedbań państwowych spółek kolejowych w zakresie lokalnych szlaków kolejowych to właśnie samorządy potrafią się zjednoczyć przy realizacji nawet dużych projektów projektów infrastrukturalnych. Nasza cierpliwość po prostu się skończyła i jesteśmy gotowi po raz kolejny wykonać pracę za rząd. Po drugie olbrzymie dofinansowanie tej inwestycji z budżetu województwa mazowieckiego jest dowodem, że sejmik województwa konsekwentnie realizuje zrównoważony rozwój regionu. Ponadto tajemnicą poliszynela na rynku kolejowym w Polsce jest fakt, że rządowe projekty kolejowe są bardzo opóźnione, część z nich nie ma się szans zakończyć do końca obecnej, a nawet przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, co daje szansę samorządom na pozyskanie większego dofinansowania – mówi Krzysztof Strzałkowski przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku Mazowsza.

Komentarze

2 komentarze

  1. pwn odpowiedz

    No i niby gdzie to będzie zbudowane ? Na głowach mieszkańców Borowej Góry/Stasiego Lasu/Jadwisina ? To są tereny już skolonizowane. Aha… już rozumiem… wywłaszczenie jak w przypadku CPK…Ale możeta puścić koło domu prokuratora albo komendanta policji. Niech ich wywłaszczą albo niech im tłucze dzień w dzień.

    1. Majkel odpowiedz

      Zapraszam do planu projektowanego przebiegu projektowanej trasy. Jest on ogólnie dostępny, sam jestem mieszkańcem Jadwisina i nie widzę problemu w tym, żeby linię zmieścić przy istniejącej trasie DK61. Wywłaszczenia będą na pewno,chodzi w tym o to żeby wywłaszczać jak najmniej terenów już zabudowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *