SEROCK/SKUBIANKA. Polska pozywa Rosję w sprawie Skubianki

2022-05-13 1:25:52

Lasy Państwowe w porozumieniu z Prokuraturą Generalną zapowiedziały złożenie pozwu w sprawie wydania przez Ambasadę Rosyjską 6 ha terenu zajmowanego w Skubiance (gm. Serock)

O tej sprawie piszemy od 2015 r. Obecnie, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i generalnie zagrożeniem ze strony Rosji, Polska oprócz innych sankcji, wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów i zablokowało konta rosyjskiej ambasady. Dzięki czytelnikom wróciliśmy do tematu i postanowiliśmy sprawdzić czy ośrodek wypoczynkowy Ambasady Federacji Rosyjskiej w Skubiance nadal działa.

Ośrodek działał i miał się dobrze

Jak ustaliliśmy na początku kwietnia br., pomimo innych sankcji wobec Rosji, nie było jeszcze decyzji o wypowiedzeniu umowy ambasadzie. Sytuacja zmieniła się nagle kilka dni po naszej publikacji.
13 kwietnia br. Lasy Państwowe wypowiedziały Ambasadzie Rosyjskiej obowiązującą do 2025 r. umowę na dzierżawę ośrodka wypoczynkowego w Skubiance. Z ustaleń redakcji wynika, że do wypowiedzenia umowy mogła przyczynić się interwencja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który jest mieszkańcem Legionowa i po publikacjach prasowych na temat ośrodka w Skubiance zainteresował się sprawą.

Wejście na drogę prawną

Oficjalnie powodem wypowiedzenia umowy była trwająca wojna na Ukrainie oraz brak opłat za dzierżawę w wysokości 12 tys. zł (miesięcznie) od lutego br.
Jak informował naszą redakcję pod koniec kwietnia br.  rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski, Ambasada Federacji Rosyjskiej dostała termin do 30 kwietnia br. na wydanie ww. nieruchomości.
Zgodnie z zapowiedziami ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Andriejewa, teren nie został do tej pory oddany.
Dlatego też Lasy Państwowe podjęły decyzję o złożeniu pozwu.
– Lasy Państwowe zostały zmuszone, by odzyskać władanie nad ośrodkiem na drodze sądowej – mówił rzecznik, po czym dodał – Działamy w interesie Skarbu Państwa.
Zdaniem rzecznika Lasów Państwowych przejęcie nieruchomości to tylko kwestia czasu. Najpierw odbędzie się sprawa przed sądem, potem w razie nieoddania nieruchomości sprawą zajmą się komornicy.

Przyszłość ośrodka

W chwili kiedy ośrodek zostanie przekazany stronie polskiej zostanie odremontowany i zostanie przeznaczony na cele rekreacyjne lub na pomoc przebywającym w Polsce obywatelom Ukrainy.

Ośrodek działał od lat

Umowę dzierżawy terenu o pow. ok. 6 ha w Skubiance Nadleśnictwo Jabłonna zawarło z ambasadą Federacji Rosyjskiej jeszcze w 1980 r. na 15 lat. Później umowa ta była przedłużana. Ostatnio w 2010 r., do roku 2025. Na terenie ośrodka znajdują się dwie wille, dwa hotele, osiem domków letniskowych, punkt medyczny i budynek administracyjny. Z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że ośrodek prawie przez cały rok wygląda na opustoszały. Jedynie w lecie przyjeżdżają tam samochody z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi. I wtedy mają się tam odbywać huczne imprezy.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE:

SEROCK/ SKUBIANKA. Ukraińcy w ośrodku rosyjskiej ambasady? » (toiowo.eu)
SEROCK/SKUBIANKA. Lasy wyrzucają Rosjan » (toiowo.eu)
SEROCK/SKUBIANKA. Rosyjscy “dyplomaci” nad Zegrzem » (toiowo.eu)
Umowa z Ambasadą Federacji Rosyjskiej rozwiązana – Rosyjscy “dyplomaci” nad Zegrzem. CD. » (toiowo.eu)
SEROCK. Ruscy w Skubiance? » (toiowo.eu)

 

Komentarze

2 komentarze

  1. meg odpowiedz

    Rosja zajmuje się głównie szpiegowaniem,mordowaniem,kradzieżą indywidualną i państwową,Picie wódki to tylko dodatek do tych podstawowych zadań.Nie lekceważyłabym tego co dzieje się na tym zamkniętym terenie w Skubiance.Niezłe szpiegowo blisko Warszawy.Założyłabym monitoring,puszczałabym drony,i patrole linią brzegową.Bardzo ciekawe co będą Ruscy z tego miejsca wywozić.Czy tylko meble,lodówki i telewizory czy może jakieś bardziej interesujące dla Służb rzeczy.Jeśli jednak tylko okna i wyrwane futryny i muszle sedesowe to też warto będzie to pokazać.

  2. nwp odpowiedz

    Od początku lat 80-tch siedziały tam PRL-owskie aparatczyki. Teraz był pilnowany przez milicję żeby nie dochodziło do kradzieży kolorowyh telewizorów / magnetowidów i tego typu sprzętu niedostępnego dla zwykłych ludzi. Tylko teraz h…ja to kogo obchodzi. By the way: jak tam ten prokurator co staruszkę na pasach potrącił w legenowie ? Obiecaliście wrócić do tematu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *