SEROCK/SKUBIANKA. Rosyjscy “dyplomaci” nad Zegrzem

2022-04-09 1:46:21

Nad Jeziorem Zegrzyńskim, w Skubiance, działa ośrodek wczasowy Ambasady Federacji Rosyjskiej. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Polska oprócz innych wdrożonych sankcji wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów i zablokowała konta rosyjskiej ambasady. Tymczasem ośrodek wczasowy, pomimo sankcji, działa w najlepsze

O ośrodku wczasowym Ambasady Federacji Rosyjskiej w Skubiance pisaliśmy już w 2015 r., dzięki informacjom przekazanym przez jednego z czytelników. Doszło wtedy do sporu pomiędzy Polską i Rosją o tzw. nieruchomości dyplomatyczne. Rosjanie sami nie płacili za nieruchomości oddane im do dyspozycji w Polsce, a domagali się takich opłat od Polski za podobne nieruchomości w Rosji. Dlatego zainteresowaliśmy się ośrodkiem w Skubiance.

Nie wchodzić, nie fotografować

Tak opisywaliśmy ten obiekt w 2015 r. Ogrodzony, zalesiony, teren położony jest na skarpie opadającej w stronę brzegu jeziora. Za ogrodzeniem z trudem można dostrzec kilka leciwych, zatopionych w zieleni domków. Za to na bramie znajdują się tabliczki z napisami „Ośrodek wypoczynkowy Wstęp Wzbroniony!”, „OŚRODEK WYPOCZYNKOWY „SKUBIANKA” AMBASADY FEDERACJI ROSYJSKIEJ”. Okoliczni mieszkańcy niewiele wiedzieli, co dzieje się na terenie ośrodka, oprócz tego, że wjeżdżają tam i wyjeżdżają jakieś samochody. Gdy próbowaliśmy sfotografować ośrodek, uniemożliwił nam to stojący przy bramie, najprawdopodobniej ochroniarz. Usłyszeliśmy, że nie można tam ani wchodzić, ani robić zdjęć.

Dzierżawią i płacą

Aby wyjaśnić sprawę, zwróciliśmy się wówczas do Biura Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z udzielonych nam informacji wynikało, że ośrodek w Skubiance jest wynajmowany przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej od Nadleśnictwa w Jabłonnie, na podstawie umowy najmu z lutego 2010 r. Nadleśnictwo Jabłonna potwierdziło, że Ambasada Federacji Rosyjskiej dzierżawi ten zalesiony teren od nadleśnictwa i „umowa ta ma status umowy obowiązującej, a z tytułu czynszu dzierżawnego nie występują zaległości”. Wynikało więc z tego, że dyplomatyczny spór o udostępnione nieodpłatnie Rosji nieruchomości w Polsce nie dotyczy akurat ośrodka w Skubiance.

Ośrodek nadal działa?

Obecnie, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i generalnie zagrożeniem ze strony Rosji, Polska oprócz innych sankcji, wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów i zablokowało konta rosyjskiej ambasady. Na całym świecie trwają zaś poszukiwania majątków rosyjskich oligarchów, w tym drogich jachtów, w celu ich konfiskaty. Czytelnicy przypomnieli również nam, że niedaleko od Skubianki, w pobliskim Zegrzu, a także w Legionowie, znajdują się ważne obiekty wojskowe. A więc obecność w pobliżu rosyjskich „dyplomatów” być może nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Podobnie jak nie było nim, oddanie kilka lat temu przez legionowskie radio „Hobby” swojego czasu antenowego rosyjskiej, kremlowskiej, propagandowej stacji „Sputnik”. Postanowiliśmy więc sprawdzić czy ośrodek wypoczynkowy Ambasady Federacji Rosyjskiej nadal działa.

Nie podjęto decyzji

Dlatego ponownie zwróciliśmy się z pytaniami do Nadleśnictwa. Z odpowiedzi wynika, że teren w Skubiance został dzierżawiony na okres 15 lat od 11 lutego 2010 r., przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Roczne przychody Nadleśnictwa Jabłonna z tytułu dzierżawy wynoszą 147 tys. zł netto. Poinformowano nas również, że Nadleśnictwo nie posiada informacji wskazujących na wykorzystanie tego terenu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Do chwili obecnej nie podjęto także decyzji o rozwiązaniu umowy dzierżawy z rosyjską ambasadą.

Karol Krawczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *