Skurcze? Jak wybrać najlepszy magnez?
2019-09-04 7:38:39
Czym kierować się podczas wyboru magnezu?
Dobowe zapotrzebowanie na magnez jest zróżnicowane – u osób dorosłych mieści się ono w granicy od 200 do 400 mg jonów magnezu. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach zapotrzebowanie jest jeszcze większe: okres ciąży i karmienia piersią, ciężka fizyczna praca, intensywny wzrost w wieku dojrzewania oraz nadmierna aktywność fizyczna. Na uwadze warto mieć, iż podane zapotrzebowanie dotyczy kationów magnezu, czyli Mg2+! Wyeksponowana na opakowaniach produktów zawartość soli mineralnych to nie to samo, co zawartość jonów, które przyswajane są do naszego organizmu. I tutaj pierwsza złota rada: podczas wyboru magnezu porównuj wartości jonów magnezu – im więcej, tym lepiej! Niestety, kryje się tu mały haczyk, nie zawsze wysoka ilość Mg2+ wiąże się z wysoką przyswajalnością – dlatego też przyjrzyjmy się dokładniej źródłom pochodzenia magnezu, to klucz do sukcesu i odpowiedniego uzupełnienia niedoborów magnezu. Prawdą jest, że różne postacie magnezu mają różną rozpuszczalność, a tym samym możliwość wchłaniania przez organizm. Nasz tytułowy magnez występuje najczęściej pod postacią soli, która podczas procesu rozpuszczania się uwalnia jony magnezu. Magnez występuje w kilku postaciach, począwszy od najbardziej rozpuszczalnego do najmniej przyswajalnego: chlorek magnezu, cytrynian magnezu, asparginian magnezu, mleczan magnezu, węglan magnezu oraz tlenek magnezu. W ofercie produktów zawierających magnez znajduje się również wiele leków i suplementów z dodatkiem witaminy B6 – warto, aby podczas wyboru preparatu magnezowgo zwrócić na to uwagę! Witamina z grupy B ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego zapasy na właściwym poziomie, mówiąc potoczniej – ułatwia wchłanianie się magnezu.
Krótka ściąga – jaki magnez wybrać?
Nie da się ukryć – przy zakupie sprzętów RTV, AGD czy samochodów zawsze sugerujemy się parametrami oraz zawartością – warto również kierować się tą zasadą podczas doboru magnezu! Biorąc pod uwagę nieustannie rozwijający się rynek farmaceutyczny i co najmniej szeroki wybór produktów z magnezem wybór nie jest prosty, dlatego też biorąc pod uwagę najważniejsze czynniki przemawiające za skutecznością magnezu, przedstawię kilka propozycji magnezu (dobrych propozycji magnezu) – oczywiście nie dyskryminując żadnych firm farmaceutycznych!
- Cytrynian magnezu – przyswajalność około 90% np. Doppelherz Aktiv Magnez-B6 Cytrynian, Magne B6 Forte, Solgar Magnez Cytrynian, Magleq B6 Max, Asmag B6 Max
- Mleczan magnezu – przyswajalność około 80% np. Magne B6 (np. http://www.i-apteka.pl/product-pol-816-MAGNE-B6-x-50-tabletek.html) , Magvit B6, Magnez + B6 Medica
- Węglany magnezu – przyswajalność około 30% np. Magnezin Comfort, Biotter Magnez + witamina B6
- Asparaginiany – przyswajalność około 30% np. Asparagininan Extra, Asmag Forte, Asmag
- Chlorki magnezu – przyswajalność około 16% np. Slow-Mag, Slow-Mag B6 (np. http://www.i-apteka.pl/product-pol-3050-SLOW-MAG-B6-x-50-tabl.html)
Wybrać magnez w postaci leku czy suplementu diety?
Magnez dostępny jest w postaci suplementów diety, jak i leków. Biorąc pod uwagę procedury rejestracji, szereg przeprowadzonych badań oraz kontrolę składu podczas wyboru dobrego magnezu lepiej kierować się w stronę leków, jednakże nie przekreśla to suplementów diety – dokładna analiza pozwoli Ci zweryfikować czy gra jest warta świeczki.
Autor: tech.farm. Anna Bawer