Śledztwa pod nadzorem

2016-06-22 3:24:32

Prokuratura Regionalna najprawdopodobniej objęła nadzorem śledztwa ws. nieprawidłowości w legionowskim samorządzie. Postępowanie, ws. sprzedaży przez gminną spółkę KZB działki przy stadionie miejskim oraz dotyczące nieprawidłowości w działaniach Prezydenta Miasta Legionowo, zostało przeniesione z Nowego Dworu Mazowieckiego do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Przypomnijmy. Dwie prokuratury: w Warszawie oraz w Nowym Dworze Mazowieckim badają sprawy, w które zamieszane są władze Legionowa. Chodzi o nieścisłości w oświadczeniu majątkowym prezydenta Romana Smogorzewskiego, nabycie przez niego lokalu usługowego za połowę ceny rynkowej, działanie na szkodę spółdzielni mieszkaniowej, a także doprowadzenie do sprzedaży miejskiej działki prywatnej spółce, bez przetargu i na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Wniosek o nadzór Prokuratora Generalnego
Postępowania prokuratorskie w tych sprawach trwają od dłuższego czasu, jednak nie zapadły dotychczas decyzje o postawieniu zarzutów konkretnym osobom. W związku z tym jedna z legionowskich organizacji pozarządowych, zwróciła się do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o objęcie tych śledztw nadzorem. Z naszych informacji wynika, że Prokuratura Krajowa zwróciła się już w tej sprawie, o podjęcie odpowiednich działań, do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Konsekwencją tego może być przekazanie postępowań dotychczas prowadzonych przez prokuraturę Rejonową w Nowym Dworze do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie.

Co badał Nowy Dwór?
W prokuraturze Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzone było śledztwo ws. sprzedaży przez komunalną spółkę KZB, miejskiej działki o pow. 3000 m2 przy ul. Parkowej, na terenie przyległym do stadionu miejskiego. Kluczową rolę w tej transakcji odegrał prezydent miasta Roman Smogorzewski, a nabywcą działki na niezwykle korzystnych warunkach okazała się prywatna spółka „Milenium”. Do sprawy tej dołączono także materiały innej sprawy, prowadzonej w Nowym Dworze z anonimowego zawiadomienia, dotyczącej nieprawidłowości w działaniach Prezydenta Miasta Legionowo.

Czym zajmuje się Śródmieście?
W Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ prowadzone jest natomiast postępowanie dotyczące nieścisłości w oświadczeniach majątkowych prezydenta Romana Smogorzewskiego. W sprawie chodzi o nabycie przez prezydenta lokalu przy ul. Piłsudskiego, który został kupiony za połowę ceny rynkowej, a obecnie wynajmowany jest bankowi. Według śledczych mogły zostać naruszone przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, a także przepisy kodeksu karnego dotyczące nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków i spowodowanie przez to znacznej szkody majątkowej.

KAROL STELMACH
redakcja@toiowo.eu

Komentarze

2 komentarze

  1. Marcin odpowiedz

    Wzywanym świadkom sugeruję (za moim przykładem) odmówić składania zeznań przez prokuraturą rejonową w Legionowie i ograniczyć się do wniosku i przesłuchanie przed prokuraturą pozamiejscową. Paniusia za biurkiem będzie waz pytać pół tuzina razy, czy macie świadomość odpowiedzialności za odmowę i dokładnie tyle razy należy powiedzieć, że nie odmawiacie a jedynie prokuratura w Legionowie utraciła swoją wiarygodność w zakresie badania spraw lokalnego samorządu. Ze mną paniusia, grając w łapanie za słówka, odpuściła dopiero, jak powiedziałem, że w jej wersji nie podpiszę protokołu, więc albo poprawiamy, albo może podpisać sobie sama. BTW: to, co dzieje się w lokalnej prokuraturze, to są żarty i otwarte sprzyjanie smogo, czas z tym skończyć; Irek Ważny i jego towarzystwo nadają się wyłącznie do wymiany, razem z romanem. Jedyne, co słabe, to fakt, że romanek zna się z Błaszczakiem od lat a sprawa zadziwiającego odwodnienia działki nadal nie jest wyjaśniona. Zobaczymy co z tego więc wyniknie.

  2. Mieszkaniec odpowiedz

    Jak się Ziobro dowie to od razu będą sanki na 3 miesiące z przedłużeniem do rozprawy żeby mataczenia nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *