Sortownia bez planu

2016-06-09 9:54:30

Radni większością głosów wyłączyli teren firmy AG Complex w Michałowie-Reginowie z prac nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Tymczasem plan ten miał uniemożliwić dalsze funkcjonowanie sortowni śmieci prowadzonej przez AG Complex. Po tej decyzji radnych, sortownia będzie mogła nadal działać.

– Jestem bardzo zaskoczony taką decyzją, przecież wójt Kownacki obiecywał, że nie będzie tutaj „śmieciowiska”. Obiecywał również, że w możliwie szybkim tempie zostanie uchwalony plan, który raz na zawsze rozstrzygnie problem gospodarowania odpadami na tym terenie – skomentował sprawę opozycyjny radny Edwin Zezoń.

Radni umożliwili dalsze działanie sortowni?
Radny przypomina, że po ok. 3 latach od protestów mieszkańców, ówczesny starosta Jan Grabiec wydał 10–letnią zgodę firmie AG Complex na zbieranie, sortowanie i magazynowanie wielu kategorii odpadów na tym terenie. Nowy MPZP miał to zmienić. – Teraz jednak wracamy do punktu wyjścia. Bo z planu, który miał zablokować funkcjonowanie sortowni wyłączono właśnie jej teren. Dlatego sortownia będzie mogła nadal działać. – uważa radny Zezoń.

Co planuje prezes?
Tymczasem prezes Firmy AG Complex twierdzi, że wnioskował o wyłączenie terenu z planu, ponieważ ograniczenia zawarte w tym planie uniemożliwiałyby jego firmie prowadzenie jakiejkolwiek działalności. Jednocześnie zapewniał, że chce zakończyć w Michałowie-Reginowie działalność polegająca na segregowaniu odpadów i rozpocząć budowę domów wielorodzinnych. Deklarował też, że jego firma może sfinansować koszty opracowania nowego studium oraz planu, które umożliwią mu rozpoczęcie nowej działalności. Innego zdania jest radny Zezoń, który uważa, że do rozpoczęcia tej nowej działalności nie trzeba zmieniać studium, ale wystarczy wystąpić do wójta o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy (WZ).

Czy powstanie osiedle
Radny Zezoń ma nadzieję, że prezes Parzych z AG Complexu rzeczywiście chce zbudować osiedle w miejscu obecnej sortowni. A także, że dotrzyma słowa i w najbliższym czasie złoży wniosek o wydanie WZ zezwalającej na budowę osiedla mieszkaniowego na tym terenie. W przeciwnym wypadku, mogłoby się okazać, że prezes wprowadził radnych w błąd tylko po to, aby umożliwić dalsze funkcjonowanie sortowni.

Wójt uspakaja
Wójt Paweł Kownacki widzi sprawę nieco inaczej. – Decyzja jaką podjęli radni umożliwi pozostałym przedsiębiorcom czekającym niecierpliwie na plan rozwinąć działalność gospodarczą bez oglądania się na protesty firmy AG–Complex. Firma ta zapowiedziała już bowiem blokowanie uchwalenia planu w obecnej postaci. Zaś interes społeczności lokalnej zostanie zabezpieczony w postaci uniemożliwienia wydania przeze mnie decyzji o warunkach zabudowy na działalność szkodliwą – twierdzi wójt. Ponadto jego zdaniem, gdyby Firma AG Complex nie zastosowała się do swoich deklaracji, radni będą mogli przystąpić do dokończenia planu dla działek wyłączonych na ostatniej sesji. Zapewnił nas także, że wielokrotnie pokazał już, iż nie mam zamiaru pozwolić na jakąkolwiek szkodliwą inwestycję na terenie gminy

JR

Komentarze

6 komentarzy

 1. Kamil odpowiedz

  Zachowanie i wójta i radnych jest co najmniej dziwne. Dlaczego wyłączyli z planu ten właśnie teren, dla którego plan ten przede wszystkim został uchwalony? Niech ktoś mi wytłumaczy. Kamil

 2. Real odpowiedz

  Trzeba pamiętać, że prezes AG Compleksu był w komitecie wyborczym wójta Pawła Kownackiego. Chyba teraz wójt spłaca mu dług wdzięczności …

  1. Mietek odpowiedz

   Nieprawda… Panie Zezoń. Czyżby chciał Pan powtórzyć to kłamstwo kilkadziesiąt razy, żeby było prawdą? Proszę sprawdzić strony PKW. W sieci nikt nie jest anonimy, są instrumenty, żeby walczyć z takimi hejterami i kłamcami.

   1. widz odpowiedz

    panie MNIETKU !!!!!! OSZALAŁ PAN 😉

 3. Andrzej odpowiedz

  Dobrze, że AGComplex chce budować domy na tym terenie – wszyscy jesteśmy za, tylko dlaczego nie składa wniosku o WZ i przeciąga funkcjonowanie dotychczasowego “śmieciowiska”.

 4. ANNA odpowiedz

  Ble Ble wójta – jak zwykle, a śmieciowisko dzięki niemu i jego koledze Grabcowi działa i działać będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *