Społeczność Preply- nowa jakość edukacji

2016-06-17 9:30:23

Jedną z możliwości zdobywania wiedzy jest nauka poprzez fora i portale społecznościowe. To bogate źródło wiedzy, zwykle praktycznych porad i informacji, ciekawostek, jak i kopalnia inspiracji, doskonały motywator do działania. W jedności siła. Mimo, iż czasy sprzyjają samotności i egoistycznym zapędom, to wiele osób łączy internet i pozwala łączyć się w grupy czerpiąc z nich wzajemnie informacje, doświadczenia, porady. Komunikacja w sieci pozwala na tworzenie społeczności nie tylko lokalnie, ale bez względu na miejsce zamieszkania, pochodzenia, z uwagi na znajomość języków obcych, język nie jest barierą.

Wbrew pozorom możemy się od siebie wielu rzeczy nauczyć, nawet wtedy gdy wydaje się nam to niemożliwe. Przykładowo rozmawiając z cudzoziemcami możemy szlifować język obcy poznając przy tym język potoczny, jego kulturę i historię. To coś więcej niżeli studiowanie podręcznika, o wiele bardziej wartościowa nauka, bo w praktyce, użyteczna i autentyczna. W grupie nabywamy pewności siebie, znajdujemy przyjaciół, pełnimy określone role. Do wielu sukcesów konieczna jest współpraca zespołu osób. Nie bez przyczyny popularność zyskują social media. Życie w grupie, komunikacja międzyludzka leży w naszej naturze czy tego chcemy czy nie. Mimo dostępnych rozrywek indywidualnych najczęściej sięgamy po gry społecznościowe, gdzie grać i bawić się możemy z realnym przeciwnikiem, sprzymierzeńcem, nie zaś z komputerem i sztuczną inteligencją. Najczęściej społeczność skupia siew okół tematu przewodniego, określonych zainteresowań, osoby itp. często sumptem do stworzenia społeczności jest nauka, czy to sposób nauki, czy też przedmiot nauczania, wybrana dziedzina jak chociażby edukacja językowa, czy ściślej nauka języka angielskiego, czy włoskiego.

imagesPoprzez wzajemnie wspieranie się, polecanie sobie linków, materiałów do nauki jak i stawianie przed sobą wyzwań, rywalizowanie ze sobą i motywowanie się do nauki możemy efektywnie wspierać proces dydaktyczny. Z dnia na dzień przybywa portali społecznościowych, które oferują tworzenie forów, grup tematycznych, dyskusyjnych, miejsc w których społeczność może się spotykać wirtualnie. By zapewnić kompleksowość oferty nie rzadko serwisy edukacyjne, informacyjne, również blogi jak i aplikacje online posiadają moduł społecznościowy, bądź wtyczkę społecznościową kierującą nas do właściwej przestrzeni w gigantach takich jak G+ czy FB. Tak też jest w Preply. Platforma edukacyjna Preply jest szczególnym miejscem, bowiem skupia w swojej bazie profile korepetytorów wielu przedmiotów, w tym języków obcych z całego świata. Poza lektorami językowymi dostępni są również native speakerzy. Niewątpliwie jest to złożona społeczność osób, bardzo różnorodnych pod względem kompetencji, potrzeb. By użytkownikom łatwiej było wybierać pośród nauczycielami każdy z nich posiada miejsce na wystawienie oceny, komentarza dotyczącego prowadzenia zajęć, ich jakości i relacji z nauczycielem. To wiarygodna, autentyczna i cenna wskazówka dla wszystkich, którzy rozważają wybór właśnie tej konkretnej oferty spośród wielu konkurencyjnych. By uchronić się przed przypadkowością opinii, ocenę korepetytora można dodać wyłącznie po zrealizowaniu zajęć z danym korepetytorem. To ciekawy wyróżnik Preply pomiędzy wieloma platformami edukacyjnymi online, który sprzyja rosnącej liczbie użytkowników. Dodaje on komfortu w poszukiwaniu korepetytora, nie trzeba bowiem przeszukiwać internetu celem znalezienia oceny danej osoby, a można skorzystać z opinii zawartych bezpośrednio w profilach stworzonych w Preply.

4Preply oferuje całkiem nową jakość edukacji, bowiem zasadnicza metodą promowaną przez Prpely są korepetycje online przez Skype. Polecane jako jeden ze sposobów na urozmaicenie samodzielnej nauki, czy też uzupełnienie procesu nauczania. Często stosowane w immersji zdalnej, jako zapewnienie sobie pomocy profesjonalnego korepetytora czy kontaktu z językiem obcym poprzez konwersacje z native speakerem.

Mimo, iż formalnie Preply nie tworzy społeczności i nie jest serwisem społecznościowym, to w praktyce jest społecznością korepetytorów tak tych stacjonarnych, jak i udzielających lekcji online, jak również tworzy społeczność użytkowników platformy. Dzięki skupieniu szerokiej grupy odbiorców w jednym miejscu, jak również równie bogatej ofercie i pojemnej bazy korepetytorów Preply wyróżnia się spośród wielu innych, nie rzadko podobnych portali i tym samym zyskuje na znaczeniu. Dwuletnia działalność portalu została dostrzeżona przez setki tysięcy internautów, co więcej portal słynie z pozytywnej opinii jako innowacyjny projekt, który dał początek nowej jakości edukacji przez internet. Preply przyczynił się do upowszechnienia nauki jako takiej, za pośrednictwem internetu, niemniej gdyby nie konstrukcja pośrednictwa serwisu korepetycje przez Skype nadal byłyby marginalnym sposobem na naukę.

6Nowa jakość edukacji objawia się w nietypowości form edukacji. Dzięki dużej swobodzie wyboru form edukacji można czerpać z narzędzi i pomocy to co najlepsze w naszym konkretnym przypadku. Jedną z form pomocy w nauce jest kontakt z innymi, grupa osób o podobnych powodach do chwalenia się, jak i zmartwieniach, wyzwaniach. Z jednej strony krytykuje się edukacje w grupie jako niedoskonałą, z drugiej zaś strony edukacja grupowa może mieć rewelacyjny wpływ na wyniki. Zachowując równowagę między indywidualnymi zajęciami z  nauczycielem, osobistym i samodzielnym zdobywaniem i poszukiwaniem wiedzy a nauką w grupie, z grupą, w interakcji możemy uzyskać optymalny proces dydaktyczny. Korzystając z internetu nie musimy dopasowywać się do warunków nauczania, kursu pod żadnym względem, bowiem sami dbamy o jak najwygodniejszą i najbliższą ideału formę nauki. Pod tym względem z Preply skorzystać może każdy i można śmiało powiedzieć, iż nauka z Preply to oferta uniwersalna, dosłownie dla każdego, niezależnie od tego jakimi dysponuje zdolnościami czy też z jakimi trudnościami się zmaga. Dzięki Prpely można również poznać wiele wspaniałych osób, począwszy od nauczycieli i native speakerów skończywszy na innych użytkownikach, będących również uczniami tego samego korepetytora, lub kompletnie niezależnych. Mimo że technicznie możemy uczyć się sami, z komputerem, to z natury człowieka potrzebujemy innych, chociażby po to by wykorzystać kreatywnie zdobytą wiedzę, czy to językową czy też z innej dziedziny. Często to inni nas doceniając motywują. Nie tylko pochlebstwa są istotne, ale również konieczna jest weryfikacja wiedzy, porównanie, a także konstruktywna krytyka. Te elementy są niezbędne w każdym optymalnym procesie dydaktycznym, także realizowanym z pomocą preply.com.

5Portal Preply (np. angielski z dojazdem (Warszawa)) nieustannie ewoluuje. Powstał celem nauki języków, rozszerzył działalność o przedmioty ścisłe i wciąż dochodzą nowe zagadnienia, co więcej uzupełniany jest o coraz bardziej komfortowe rozwiązania. Być może lada dzień powstanie również forum użytkowników Preply. Póki co funkcjonuje blog Preply, który zawiera wiele interesujących informacji. Bez wątpienia jest to platforma innowacyjna i w pełni internetowa, co za tym idzie na wyciągnięcie ręki, dostępna zawsze i wszędzie. To przyszłość w edukacji online, która przełamała impas w rozwoju narzędzi online o charakterze edukacyjnym. Dzięki połączeniu tradycji, faktycznego kontaktu z nauczycielem – człowiekiem i zdobyczy technologii w postaci komunikacji zdalnej zyskała miano przełomowego odkrycia.

Materiały prasowe: Preply Polska, 2016

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *