Facebook


Studia i praca: jak to połączyć?

2016-07-07 3:00:17

Obecnie, studenci bardzo często myślą o przyszłości podczas studiów. Praca w trakcie nauki ułatwia uzyskanie miejsca zatrudnienia po zakończeniu. Ten charakter myślenia jest dość rozpowszechniony. Młode pokolenie decyduje się na połączenie pracy i nauki w nadziei, że to się opłaci im w dalszym życiu zawodowym. I słusznie, z uwagi na fakt iż pracodawcy teraz wymagają coraz więcej od potencjalnych kandydatów.

Nie wystarczy tylko dyplom, aby dostać dobrą pracę. Liczy się również możliwość potwierdzenia zdobytego już doświadczenia zawodowego. Kandydat do pracy jest bardzo atrakcyjny dla pracodawcy, jeśli był on zawodowo aktywny. Taki pracownik już jest zaznajomiony z zasadami oraz dyscypliną zawodową. Co ważniejsze, łączenie pracy z nauką również świadczy o umiejętności danej osoby do wykonywania dużej ilości zadań jednocześnie. 

Jak to zorganizować?

Gdy zdarzy się, że student znalazł pracę, często onie wie on, jak połączyć ją z nauką? Czy praca w weekendy to nie za mało godzin dla pracodawcy? Pomyśl: czy po zajęciach też możesz pracować kilka godzin? A może studia zaoczne plus praca w tygodniu? Na pewno nie będzie bardzo łatwo, jednak inni sobie radzą. Jakie są warianty?

Praca dorywcza

Nie jest problemem łączenie nauki z pracą dorywczą, w weekendy, na zlecenie lub po kilka godzin w ciągu tygodnia. Jednak, czasami student musi wybierać: praca czy studia. Na decyzję wpływa rodzaj zajęć oraz stawka za godzinę.

Korepetycje

Jeszcze jednym sposobem na dodatkowe pieniądze są korepetycje. Na korepetycjach można bardzo dobrze zarobić, w szczególności przed maturą. Poza tym jesteś sam sobie pracodawcą i możesz sam ustalić grafik pracy, czyli spotkań z uczniami.

Praca na pół etatu

Głównym problemem pracy na pół etatu jest brak czasu, a za tym zaniedbywanie siebie. Dlatego musisz sobie przypomnieć, że zdrowie jest najważniejsze. Dobrym sposobem jest stosowanie Zasady Pareto (Zasady 80/20), która pomaga w wyborze podstawowych priorytetów i skutecznej organizacji czasu.  A za tym idą maksymalne wyniki w minimalnym czasie. 

Praca + studia zaoczne

Student, który studiuje zaocznie ma więcej czasu na zarabianie pieniędzy. Może on pracować zdalnie i mieć stałą pracę. Trzeba uwzględnić fakt, że nigdzie w dyplomie nie będzie napisane, jakie studia skończyłeś, jednak student zaoczny ma bardziej bogate CV, a to powoduje, że łatwiej mu znaleźć pracę. 

Główny problem w połączeniu pracy i studiów jest brak czasu. Nawet, jeżeli się starasz, praca dodatkowa i tak odbija się na wynikach w nauce. Opuszczanie wykładów to norma, a najgorszy jest okres sesji. Ten gorący czas sesji ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Jednak można się przyzwyczaić, a wtedy nawet przy 2-ch kierunkach i pracy można znaleźć czas na odpoczynek lub hobby.

Czytaj więcej pl.jobsora.com

Komentarze

4 komentarze

 1. Wokul80 odpowiedz

  Studiowałem dwa kierunki na http://wsbio.waw.pl/ . Nie było łatwo to wszystko pogodzić,nie mówiąc już nawet o wolnym czasie, który zawsze był w deficycie 😉 Na plus zaliczam fakt, że można się było jakoś dogadać z prowadzącymi w sprawie opuszczania niektórych zajęć – no to było nieuniknione. Wiem, że na niektórych uczelniach pracują wykładowcy nie dający szans na polubowne załatwienie sprawy, no to wtedy jest problem, zarówno jeśli chodzi i drugi kierunek , jak i łączenie studiów z pracą zawodową.

 2. Treszka odpowiedz

  chyba wiekszośc z nas teraz dorabia. sukces polega na dobra niu takiej pracy, aby bez przeszkod moc je laczyc 😉 polecam bycie ankieterami, np ja wybralam ankietowanie w kb pretendent i jestem zadowolona. godziny ustalam tak jak mam plan na zajeciach, a tez nie zaprzatam sobei glowy niektorymi sprawami jak pieniadze (w przyoadklu pracy na kasie) czy np znac cale menu (pizzerie czy restauracje).

 3. mormok odpowiedz

  no idziesz do sklepu z ubraniami albo jakiegoś media expert które wcale nie są takie złe, szczeólnie zarobki, młode towarzycho, ustalasz grafik i dorabiasz sobie.

  1. DAKOTER odpowiedz

   Otóż to właśnie! Ja na studiach dorabiałem w Mediaexpercie i dawałem ze wszystkim radę i kasa była na melo jakieś zawsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *