WYNIKI REGULAMIN KAMPANIA PROMOCYJNA
SUPERWYCHOWAWCA z tygodnikiem Mazowieckie To i Owo
Plebiscyt na Superwychowawcę to zabawa dla nauczycieli z powiatu legionowskiego. Na zgłoszenia wychowawców klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów czekamy do 20 maja w redakcji tygodnika i pod adresem wychowawca@toiowo.eu. Zgłoszenia należy dostarczać na karcie zgłoszeniowej wraz ze zdjęciem oraz zgodą kandydata. Głosowanie na superwychowawcę rozpocznie się 24 maja i potrwa do 20 czerwca 2016 roku, na kuponach zamieszczanych w tygodniku Mazowieckie To i Owo oraz systemem głosowania SMS.
NAGRODA DLA ZWYCIĘZCY: Zestaw edukacyjny „RWE Power Box”.
Zestaw przeznaczony jest dla uczniów i nauczycieli klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum. Poświęcony jest zagadnieniom energii, pomoże Państwu odpowiedzieć na pytania typu: Jak wykorzystać energię wiatru, a jak tę, pochodzącą ze Słońca? Jak gromadzić energię? W jaki sposób prąd elektryczny przenosi informację?
Zestaw edukacyjny RWE Power Box jest efektem rozpoczętej w 2012 r. współpracy między RWE a Centrum Nauki Kopernik.
Kilka słów o pudełku „RWE Power Box”
Czym jest Pudełko?
Power Box to dla wielu uczniów „magiczne pudełko”. Dla nauczycieli jest nowoczesnym narzędziem pomocnym w realizacji podstawy programowej wielu przedmiotów nauczania – fizyki, geografii, wos’u, przyrody, matematyki, techniki. Jako inspirujący, autorski zestaw edukacyjny zachęca do wzbogacania dotychczas stosowanych metod pracy z uczniem. Dzięki sprzętom, materiałom i kartom zawierającym propozycje działań nauczyciele mogą urozmaicić lekcje poświęcone tematyce energii nie tylko osobiście prezentując „zamknięte w nim” doświadczenia, ale przede wszystkim dając uczniom możliwość samodzielnego ich wykonania, modyfikowania i kreowania nowych eksperymentów. Tematyka zestawu, dotycząca ważnego społecznie zagadnienia pozyskiwania i wykorzystania energii, da nauczycielom szansę moderowania uczniowskich dyskusji.
Tematyka pudełka RWE Power Box
Energetyka jest tak oczywistym i powszechnym, że niemal nie zauważalnym elementem współczesnego świata. Ale jakie są jej współczesne zastosowania? Jaka jest jej najbliższa przyszłość? Doświadczenia zawarte w pudełku edukacyjnym zostały dobrane tak, by umożliwić pokazanie i praktyczne poznanie metod pozyskiwania energii elektrycznej, które już przeniknęły do naszej rzeczywistości, a w przyszłości być może staną się jej podstawą lub będą miały znaczący udział w ogólnoświatowym bilansie energetycznym.
Doświadczenia te dają unikalną możliwość przebadania w „szkolnej ławce” zagadnień, z jakimi na co dzień styka się przemysł energetyczny, a w szczególności: bezpiecznych dla środowiska sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, przechowywania dużych ilości energii, a także wykorzystania w skali globalnej zjawisk pogodowych do wytwarzania prądu elektrycznego. Przygotowują też do świadomego korzystania z elektryczności przez optymalizację jej zużycia i zapoznanie z nowoczesnymi, energooszczędnymi technologiami. Energia i prąd elektryczny to także „układ nerwowy” współczesnego świata, przesyłający ogromne ilości informacji. Jedno z doświadczeń pozwala połączyć historycznie najstarsze zastosowanie prądu – telegraf – ze współcześnie oplatającymi cały świat sieciami teleinformatycznymi, określanymi obecnie mianem Internetu.
Energia elektryczna to także ruch. Pociągi napędzane prądem elektrycznym nie są wprawdzie niczym nowym, ale elektryczne samochody dopiero torują sobie drogę do powszechnych zastosowań. W odróżnieniu od pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi mają wiele korzystnych cech. W szczególności dają możliwość odzyskiwania części energii napędzającej pojazd. Jak to się dzieje w praktyce i jaka jest skuteczność takich rozwiązań, można się będzie przekonać samodzielnie dzięki elementom pudełka edukacyjnego. To nie tylko ciekawa zabawa – takie doświadczenia są codziennością działów konstrukcyjnych firm produkujących samochody elektryczne.