Facebook


ŚWIĘTA. W tym roku błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny może odbyć się w domu

2021-04-03 1:55:22

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ poinformował, iż podobnie jak w zeszłym roku, jeśli w Wielką Sobotę nie ma możliwości pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w kościele, można to uczynić w domu

Rzecznik Episkopatu wyjaśnił, że w obecnych warunkach epidemicznych, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu. „Może to uczynić ojciec lub głowa rodziny, albo ktoś z członków rodziny odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów. Błogosławieństwo pokarmów powinno się odbyć przed porannym wspólnym posiłkiem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego” – zaznaczył.

Ks. Gęsiak zwrócił również uwagę na to, że błogosławieństwo pokarmów w formie domowej liturgii wymaga odpowiedniego przygotowania. „Zadbajmy o to, aby błogosławieństwo pokarmów odbyło się w odpowiedniej formie. Przykryjmy stół białym obrusem i zapalmy wielkanocną świecę np. Caritas” – powiedział.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że do błogosławieństwa pokarmów można zastosować modlitwy podane na stronach internetowych przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Poniżej przedstawiamy sposób Błogosławieństwa pokarmów.

źródło: Konferencja Episkopatu Polski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *