ŚWIĘTA. Wielkanoc i Triduum Paschalne
2023-04-06 8:23:43
W najbliższą niedzielę (9 kwietnia) chrześcijanie na całym świecie będą obchodzić Wielkanoc, czyli święta Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to największe i najstarsze święto chrześcijan. Poprzedza je Triduum Paschalne, czyli co?
W Niedziele Palmową (w tym roku 2.04), czyli święto upamiętniające przybycie Pana Jezusa do Jerozolimy rozpoczyna się Wielki Tydzień. W czwartek (6.04) zaś rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli czas najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym katolików. Słowo triduum oznacza „trzy dni”. Zawierają się w nich trzy fazy odkupienia: ostatnia wieczerza, śmierć Chrystusa na krzyżu, złożenie w grobie i zmartwychwstanie.
Wielki Czwartek
Pierwszy dzień Triduum Paschalnego to Wielki Czwartek. W ten dzień chrześcijanie świętują pamiątkę ustanowienia podczas ostatniej wieczerzy sakramentów eucharystii i kapłaństwa. Po nabożeństwie Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy. Milkną dzwony, ich dźwięk zastępuje klekotanie kołatek. Rano tego dnia sprawowana jest Liturgia Mszy św. Krzyżma. W czasie tej mszy świętej biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo stosowane przy udzielaniu sakramentów..
Wielki Piątek
Dniem upamiętnienia sądu, męki i śmierci Chrystusa jest Wielki Piątek (7.04). Nabożeństwo tego dnia związane jest z Liturgią Męki Pańskiej i adoracją krzyża. Co ważne to jedyny dzień w roku kiedy nie odprawia się Msza Święta. Rano odprawiana jest Liturgia Godzin, czyli tzw. Ciemna Jutrznia. Wierzących obowiązuje ścisły post (W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych), a na ulicach wielu miast odbywa się Droga Krzyżowa – również w Legionowie.
Wielka Sobota
W Wielką Sobotę (8.04) nastaje dzień Chrystusa pogrzebanego i dzień czuwania przy Bożym grobie. Tego dnia w Kościele dominuje milczenie liturgiczne, a wierni oddają się refleksji nad sensem męki i śmierci Chrystusa, oczekując zmartwychwstania. Wieczorem, po zachodzie słońca rozpoczynamy świętowanie zmartwychwstania. Formalnie Wielka Sobota posiada tylko teksty liturgii godzin, nie ma natomiast formularza mszy, a liturgia wigilii paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Podczas wigilii paschalnej święcone są woda i ogień oraz ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy. Najbardziej znanym wydarzeniem tego dnia jest poświęcenie potraw na wielkanocny stół.
Wielkanoc
Dawniej Wielka Niedziela rozpoczynała się poranną mszą, rezurekcją, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. W związku z odnową liturgii i przywróceniem dawnych ceremonii Triduum celebracja ta traci na znaczeniu na rzecz nocnej liturgii wigilii paschalnej (Wielkiej Soboty). Ceremonię zaczyna uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, wokół kościoła, który okrąża się raz lub trzy razy. Procesja jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.
KT