Sztukateria w domu – szerokie zastosowanie ozdobnych listew

2022-04-04 12:50:01

Sztukateria najczęściej kojarzy nam się z XX stuleciem, ale nie jest wynalazkiem ostatniej epoki. Wręcz przeciwnie, była stosowana od bardzo, bardzo dawna. I wiele wskazuje na to, że jeszcze długo będziemy się z nią spotykać. Ma bardzo wiele zalet, na czele z bardzo atrakcyjnym wyglądem, więc jej popularność nie słabnie. Dowiedz się, gdzie i po co stosować sztukaterię.

Co to jest sztukateria

Sztukateria to technika zdobienia wnętrz mieszkań i fasad budynków różnego rodzaju dekoracjami. To przede wszystkim różnej wielkości i szerokości listwy o dekoracyjnej powierzchni i wielu wcięciach. Jest to ponadczasowy trend, który zawsze sprawdzi się w eleganckiej aranżacji. Każdemu stylowi dodaje nieco szyku.

Słowem sztukateria można objąć różnego rodzaju elementy ozdobne. To przede wszystkim dekoracyjne listwy – ścienne, sufitowe i przypodłogowe. Jednak sztukateria to także wszelkiego rodzaju kasetony i rozety sufitowe. Elementy te można ze sobą łączyć, by powstała cała, duża dekoracja.

Obecnie sztukateria pojawia się i w klasycznym, i w nowoczesnym wydaniu. W klasycznych i pałacowych wnętrzach pojawiają się kunsztowne, ekskluzywne dekoracje. W nowoczesnych i minimalistycznych stawia się raczej na prostsze, mniej rzucające się w oczy elementy. Tutaj to pomysł i sposób ułożenia mają znaczenie dekoracyjne, nie faktura listew.

Rodzaje sztukaterii

Sztukaterię można podzielić ze względu na materiał, z którego została zrobiona. Najbardziej popularne są sztukaterie styropianowe lub wykonane z polistyrenu. Są niezwykle trwałe i lekkie, ich montaż jest bardzo prosty.

Drugi rodzaj to sztukaterie z poliuretanu. Pianka poliuretanowa o wygładzonej powierzchni także jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Do tego jest mało podatna na wilgoć i gorąco, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem także do kuchni i łazienki. Oba rodzaje sztukaterii można malować farbą. Oba mocuje się także na klej i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie zamontować sztukaterię?

Sztukaterię najczęściej stosuje się, by zniwelować niedociągnięcia i niedoskonałości ściany. Listwy sufitowe stosuje się, by zmniejszyć widoczność nierówności i pęknięć przy suficie. Na dodatek wizualnie obniżają mieszkanie, sprawiając, że wydaje się bardziej przytulne i niższe.

Listwy ścienne można zamontować na różnych wysokościach. Nie tylko niwelują nierówności ściany, lecz także, a może przede wszystkim, ją urozmaicają. To najskuteczniejszy sposób na piękną dekorację i to tanim kosztem. Lekkie sztukaterie świetnie sprawdzają się w klasycznych wnętrzach, pasują do mieszkań eleganckich i umeblowanych szykownymi meblami. Jednak w nowoczesnych mieszkaniach także można je znaleźć. I pięknie się prezentują, zarówno w formie pojedynczych listew, jak i różnych figur geometrycznych o ozdobnych rogach i nieszablonowej fakturze. Sztukateria służy także odgrodzeniu od siebie dwóch kolorów na ścianie. To najlepszy sposób na dodanie wnętrzu niezwykłego charakteru.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *