Tomografia komputerowa głowy. Na czym polega i kiedy się ją wykonuje?

2020-11-26 12:06:31
Za pomocą USG nie można zdiagnozować przyczyn wielu dolegliwości, zwłaszcza tych dotyczących głowy. By uzyskać dostęp do obrazu mózgu i pozostałych elementów zlokalizowanych pod czaszką, stosuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W artykule wyjaśniamy, na czym polega tomografia komputerowa głowy.

 

Ze względu na to, że lekarze zalecają tomografię komputerową (TK) zazwyczaj przy podejrzeniu groźnych chorób i urazów, wielu pacjentów obawia się tego badania. Tymczasem jest ono niemal w stu procentach bezpieczne. Polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich, które następnie są łączone w jeden obraz przez zaawansowany algorytm komputerowy, umożliwiając zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości.

By takie było, konieczne jest jednak zastosowanie się do wskazań lekarza i wspólne wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Nic wprawdzie nie zastąpi konsultacji medycznej, jednak warto dowiedzieć się, na czym polega tomografia komputerowa głowy i kiedy lekarz może zlecić jej wykonanie. Na te pytania odpowiadamy, wyjaśniając przy okazji, w jakich sytuacjach jej przeprowadzenie będzie niemożliwe.

Tomografia głowy – kiedy się ją wykonuje?

Tomografia komputerowa głowy to badanie umożliwiające zdiagnozowanie wielu chorób i urazów zlokalizowany pod czaszką. Lekarz może zlecić jej przeprowadzenie w przypadku podejrzenia:

  • guzów mózgu, takich jak glejak, chłoniak, gwiaździak czy oponiak;
  • infekcji takich jak ropień czy zapalenie opon mózgowych;
  • chorób neurodegeneracyjnych (np. choroba Alzheimera, Parkinsona, rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne lub ataksja rdzeniowo-móżdżkowa).

Wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej głowy mogą też być również padaczka lub powtarzające się udary mózgu.

Jak przebiega TK głowy? Jak przygotować się do badania?

Jak już wspomnieliśmy, TK głowy to nieinwazyjne badanie, polegające na wykonaniu serii zdjęć RTG pod różnymi kątami. Na ich postawie powstaje symulacja dająca pełny obraz tkanek znajdujących się pod czaszką. Badanie przeprowadzane jest w tomografie, do którego wnętrza pacjent wsuwany jest na specjalnym stole i trwa od 20 do 60 minut.

Tomografia komputerowa głowy może być wykonana z kontrastem lub bez niego. Pod tą nazwą kryje się środek zawierający jod i podawany najczęściej dożylnie za pomocą wenflonu. Na jego zastosowanie lekarz może zdecydować się, jeśli zależy mu na uzyskaniu najwyraźniejszego obrazu. Dla niektórych pacjentów może to wiązać się z wystąpieniem reakcji alergicznej (dlatego po TK z kontrastem przez jakiś czas należy pozostać w placówce). By zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów, do badania należy przystąpić na czczo, choć zaleca się dobre nawodnienie organizmu – również po zabiegu, co pomaga pozbyć się środka. Do tomografii bez kontrastu natomiast nie trzeba przygotowywać się w specjalny sposób.

Podanie kontrastu niekiedy nie jest możliwe ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Do najważniejszych przeciwwskazań należy zaliczyć schorzenia nerek i tarczycy, alergię na środek kontrastujący i tak zwana skazę krwotoczną.

Gdzie wykonać tomografię komputerową głowy? Jak wybrać placówkę?

Tomografię głowy oferuje wiele placówek medycznych. Poszczególne oferty różnią się przede wszystkim ceną, a różnice w skrajnych przypadkach mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Dzięki zestawieniu dostępnemu na http://badania.znanylekarz.pl/tomografia-komputerowa/tomografia-komputerowa-glowy/warszawa można łatwo i szybko porównać oferty warszawskich przychodni i klinik i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.

Zdjęcie: istockphoto.com

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *