W jaki sposób rozpoznać awarie automatycznej skrzyni biegów?

2019-10-28 8:03:50
Podczas zakupu samochodu z automatyczną skrzynią biegów wiele osób obawia się wysokich kosztów naprawy w razie jej awarii. Czy warto martwić się na zapas? Zdecydowanie nie.

 

Aby rozpoznać typowe usterki tego typu skrzyni biegów, nie musisz być ekspertem. Najgorszym objawem niesprawnej skrzyni biegów to zdecydowanie szarpanie podczas przerzucania kolejnych biegów oraz nieprzyjemny zapach, podobny do spalonego sprzęgła w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Warto pamiętać, że automatyczna skrzynia biegów również posiada w swojej budowie sprzęgło, jednak jest to sprzęgło hydrokinetyczne i działa nieco inaczej niż zwykłe, tradycyjne sprzęgło.

Wielu Polaków coraz śmielej kupuje samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów. Samochody te stają się coraz to bardziej popularniejsze. Pojazd wyposażony w tego typu skrzynie biegów, zdecydowanie pomaga podczas codziennego poruszania się po zatłoczonych miastach. Osoby, które pokonują dużo kilometrów po autostradach również będą cenić sobie wygodę korzystania z tego typu skrzyni biegów. Komfort podróżowania samochodami, w których znajdziemy automatyczne skrzynie biegów, zdecydowanie przewyższa komfort podróży autem z manualną skrzynią. Oczywiście oprócz korzyści, trzeba liczyć się również i z kosztami, gdyż naprawa automatycznych skrzyń biegów wiążę się czasami z bardzo wysokimi kosztami.

Dlaczego automaty są tak bardzo awaryjne? Głównym powodem są niestety sami właściciele tych pojazdów. Największymi grzechami kierowców są zdecydowanie zapominanie o regularnych wymianach oleju czy lekceważenie pierwszych objawów uszkodzeń. W takich przypadkach nieunikniona jest pomoc wysokiej jakości zakładu specjalizującego się w naprawach automatycznych skrzyń biegów jak np. Autojózefów z okolic Warszawy.

Czy wycieki oleju to coś poważnego?

Niestety ale tak. W przypadku oleju silnikowego, w razie wycieku kierowca ma łatwy dostęp na wykonanie tak zwanej dolewki oleju. W przypadku automatów dojście do korka wlewu oleju jest utrudnione, a czasami bez wizyty w specjalistycznym warsztacie wręcz niemożliwe. Zbyt niski poziom oleju w skrzyni, z której zauważalny jest wyciek, może prowadzić do uszkodzenia pompy olejowej lub tarczki. Koszty takiej naprawy są zdecydowanie wysokie. W przypadku zauważalnych wycieków oleju ze skrzyni, warto naprawić usterkę lub doraźnie dolać odpowiedni olej, z przeznaczeniem do tej konkretnej skrzyni.

Konwerter automatycznej skrzyni biegów

Jak już wspominałem na początku artykułu, automatyczne skrzynie biegów posiadają również sprzęgło, jednak jego zasada jest inna niż w tradycyjnej skrzyni biegów. Sprzęgło hydrokinetyczne w automacie czasami również ulega uszkodzeniu. Głównym elementem odpowiedzialnym za uszkodzenie jest łożysko, a jego uszkodzenie można rozpoznać po typowo metalicznych dźwiękach, podobnych do tarcia dwóch metali o siebie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *