W jakim czasie można odstawić palenie?

2022-04-20 6:04:27

Nikomu w dzisiejszych czasach nie trzeba tłumaczyć, jak niebezpieczne dla zdrowia jest palenie papierosów. Wiele osób sądzi jednak, że to nikotyna w nich zawarta jest tak szkodliwa – o dziwo, nie jest tak do końca. To substancje smoliste najgorzej wpływają na nasze zdrowie. Nikotyna pełni tutaj rolę uzależniającą, przez co wracamy do tego niebezpiecznego nawyku. Jak długo trwa odstawienie palenia?

Jak wyglądają pierwsze objawy odstawienia?

Pierwsze minuty, a dla niektórych nawet godziny, mijają stosunkowo bez większych problemów. Moment, gdzie odczuwamy głód, zaczyna się wtedy, gdy w każdy inny dzień zapalilibyśmy już papierosa. To właśnie wtedy organizm nie otrzymuje dawki nikotyny, do której został przyzwyczajony. Jednym ze sposobów w takim momencie jest zapewnienie sobie sztucznej nikotyny i podobnych jej substancji – zamów Desmoxan w aptekach internetowych, jeśli głód jest zbyt silny.

Na początku występuje po prostu pragnienie sięgnięcia po papierosa, a jego siła będzie łączyła się zarówno z fizycznymi, jak i psychicznymi następstwami. Do psychicznych objawów, które występują stosunkowo szybko, zaliczamy:

  • irytację,
  • trudności z koncentracją,
  • niepokój i lęk,
  • nastroje depresyjne.

Do objawów fizycznych zaliczyć można przede wszystkim nadmierną potliwość, ślinotok, jak i wzmożony apetyt. Wszystko to jednak jest w dużej mierze zależne od tego, jak długo dana osoba paliła i ile dziennie papierosów spalała. Każdy przypadek jest inny, co sprawia, że objawy mogą się w dużym stopniu różnić.

Co dzieje się po kilku dniach?

Najbardziej dokuczliwymi skutkami odstawienia papierosów są często bóle głowy, które łączą się z głodem i irytacją. Połączenie fizycznego i psychicznego bólu sprawiają, że tak wiele osób rezygnuje z próby odstawienia palenia.

Przez pierwsze dni dochodzi również do wstępnego oczyszczenia płuc, przez co bardzo często występuje wzmożony kaszel, gdyż organizm próbuje pozbyć się nadmiaru zanieczyszczeń. Całkowite oczyszczenie jest możliwe, jednak potrzeba na nie często wielu lat – znów jest to zależne od intensywności i długości okresu palenia.

Warto wiedzieć, że głód nikotynowy jest możliwy do zredukowania poprzez stymulację układu dopaminergicznego. Tutaj mowa o tak prozaicznych działaniach, jak jedzeniu większej ilości słodyczy. Działają one w bardzo podobny sposób na ten układ, przez co można na chwilę przestać myśleć o potrzebie zapalenia. Warto jednak sięgnąć po lepszej jakości środki.

Jak redukować głód nikotynowy?

Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które zawierają w sobie nikotynę. Można je spotkać w formie tabletek, pastylek i gum do żucia. Ich zadaniem jest pozwolenie na stopniowe odzwyczajenie się mózgu od nikotyny, dostarczając jej coraz mniejsze ilości. 

Poza tymi preparatami istnieją też leki, które sprawnie radzą sobie z głodem. Mowa tutaj przede wszystkim o cytyzynie, bupropionie i wareniklinie. Pierwsza z tych substancji działa bardzo podobnie, jak nikotyna. Druga jest antydepresantem, który znalazł sobie zastosowanie również w przypadku uzależnień. Trzecia z substancji działa antagonistycznie na receptor nikotynowy w mózgu, redukując potrzebę palenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *