WIELISZEW/ ŁAJSKI. Krematorium nie będzie – pozwolenie na budowę wygaszone

2020-12-21 7:53:32

Pozwolenie na budowę spalarni odpadów zwierzęcych w Łajskach zostało wygaszone lub zostanie wygaszone w najbliższych dniach – tak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarła redakcja. Prawdopodobną przyczyną wygaszenia, ma być nie rozpoczęcie inwestycji w terminie 3 lat

Przypomnijmy: u zbiegu ulic Gwiaździstej i Polnej w Łajskach, spółka Niebiański Zwierzyniec zamierzała zbudować krematorium dla zwierząt. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym przypadkiem. Budowa bez wymaganego pozwolenia rozpoczęła się jeszcze w 2014 r. Po nagłośnieniu sprawy, gotowe już fundamenty trzeba było rozebrać. Później rozpoczęła się prawna batalia, którą wygrał inwestor, uzyskując w 2017 r. pozwolenie na budowę.

Batalia o rozpoczęcie budowy

Po falstarcie, kiedy rozpoczęto budowę bez pozwolenia, inwestor złożył odpowiednie dokumenty w starostwie powiatowym w Legionowie. Jednak z powodu nieprawidłowości w projekcie starostwo odmówiło wydania decyzji o pozwoleniu na budowę inwestorowi. Chodziło o  niezgodność z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i możliwymi uciążliwościami spowodowanymi przez ten obiekt. Inwestor odwołał się od decyzji do Wojewody Mazowieckiego, a wojewoda uchylił decyzję Starosty. Okazało się bowiem, że spalarnie odpadów nie są już zakwalifikowane jako obiekty znacząco oddziałujące na środowisko

Pozwolenie na budowę spalarni

Podczas ponownego rozpatrywania sprawy, starostwo doszukało się błędów we wniosku i braków w projekcie. Ponowna decyzja odmawiająca wydania pozwolenia na budowę została zaskarżona do wojewody. Tym razem jednak wojewoda utrzymał w mocy decyzję powiatu. Sprawa trafiła wtedy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Toczące się postępowanie zakończyło się jednak przyznaniem racji inwestorowi. Sędziowie zaznaczyli, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) nie może uniemożliwiać zabudowy działek przeznaczonych pod zabudowę. W związku z tym, Wojewoda Mazowiecki uchylił odmowną decyzję Starosty. W tej sytuacji, w 2017 r. starosta wydał pozwolenie na budowę spalarni odpadów zwierzęcych w Łajskach.

Protesty mieszkańców

Odkąd mieszkańcy dowiedzieli się, że u zbiegu ulic Gwiaździstej i Polnej w Łajskach ma powstać krematorium odpadów zwierzęcych, pojawiły się protesty. Uważają oni, że tego typu obiekty powinny znajdować z dala od zabudowy mieszkaniowej. Tymczasem wokół miejsca inwestycji znajduje się właśnie taka zabudowa. Jak się jednak okazało, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący w Łajskach dopuszczał budowę wszelkich obiektów, które w znaczący sposób nie oddziaływują na środowisko. A za taki obiekt uznano spalarnię.

Inwestor nie buduje

Protesty i atmosfera towarzysząca planom budowy krematorium zapewne spowodowały, że spółka Niebiański Zwierzyniec wstrzymywała się z rozpoczęciem budowy. Jednocześnie na Starostę oraz na Wójta Wieliszewa cały czas były naciski, aby wszelkimi sposobami zablokowali oni budowę spalarni. Pojawiły się też skargi. W międzyczasie minął 3-letni termin obowiązywania pozwolenia na budowę, a inwestor nie rozpoczął budowy. W związku z tym, organ który wydał pozwolenie czyli starosta legionowski, powinien stwierdzić jego wygaśniecie. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja stwierdzająca wygaśnięcie pozwolenia na budowę krematorium została już wydana lub zostanie wydana w najbliższych dniach.

Karol Krawczyk

Komentarze

3 komentarze

 1. KUPA SERDUCHA odpowiedz

  Mam nadzieję, że gmina zapłaci odpowiednie odszkodowanie inwestorowi to może wójt zacznie używać głowy do myślenia a nie tylko do noszenia czapki.

  1. Redlink odpowiedz

   Gmina niczego nie musi płacić. Jej nie ma co inwestor zarzucić. A co do wójta dobrze, że doszło do tego, że nie musiał blokować inwestycji na bazie uchwały o prowadzeniu działalności typu.

 2. Victor odpowiedz

  Mam nadzieję, że romcio pójdzie po rozum do głowy i weźmie przykład z tej sprawy i zapomni o spalarni śmieci w Legionowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *