WIELISZEW. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2021”

2021-09-10 11:44:00

Przed nami 20. edycja najważniejszego wydarzenia w kalendarzu tańców polskich – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2021” odbędą się w Wieliszewie (hala sportowa przy SP nr 2) w dniach 17-18 września. Tegoroczna edycja jest szczególną – organizowaną po półtorarocznej przerwie i w reżimie sanitarnym, spowodowanym wciąż trwającą pandemią

Zmagania 137 najlepszych par tanecznych reprezentujących 28 ośrodków z całego kraju, będzie można również zobaczyć on-line – transmisja na żywo w serwisie youtube.com na kanale OK Wieliszew. Towarzyszące Mazurowi sympozjum będzie tym razem dostępne jedynie dla uczestników zmagań. Mazur 2021 będzie również okazją do świętowania jubileuszu 50-lecia CIOFF® – największej na świecie organizacji folklorystycznej, stąd patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Komitet ds. UNESCO.

Program (hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie):

piątek 17 września, godz. 16-19.30:
otwarcie, Konkurs (zmagania kat. I)
eliminacje i ćwierćfinały Mistrzostw Polski (kat. II-VIII)
dekoracja finalistów kat. I

sobota 18 września:
10-12: półfinały Mistrzostw Polski (kat. II-VIII)
16-19.30: oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski,
finały Mistrzostw Polski, dekoracja i pokazy mistrzów, zakończenie
podziękowania współorganizatorom, partnerom, patronom i sponsorom MAZURA 2021
dekoracja finalistów I pokazy mistrzów.

Mistrzostwa Polski po raz 20. i jubileusz 50-lecia CIOFF®

Przed nami jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Powiecie Legionowskim, które w randze Mistrzostw Polski gościmy w Wieliszewie po raz trzynasty! W dniach 17-18 września na parkiecie hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie zaprezentują się najlepsze pary z niemal wszystkich ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych. Tradycyjnie już zmagania będą mogli Państwo śledzić również nie wychodząc z domu – oglądając transmisję na żywo w serwisie youtube.com na kanale OK Wieliszew. Mazura tradycyjnie wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Od lat sponsorem generalnym Mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp. z o.o. Po raz pierwszy sponsorem głównym Mistrzostw są TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie są samorządy Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®, którym partneruje Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”. Partnerem Mazura 2021 jest również legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, tradycyjnie fundując nagrody specjalne w postaci warsztatów w swojej siedzibie w Koszęcinie. Po raz piąty puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad Mazurem objęło Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie oraz lokalne tytułu prasowe i serwisy informacyjne. Wsparcia medialnego udzielił tradycyjnie portal Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – taniecPOLSKA(pl).

Po raz pierwszy Mistrzostwa Polski obejmą rywalizację w 7 kategoriach wiekowych (dotychczas 6). Dodatkowo najmłodsi tancerze (7-9 lat) rywalizować będą w ramach Ogólnopolskiego Konkursu rozgrywanego w piątkowe popołudnie. Po raz pierwszy również zmagania tancerzy oceniać będzie tak liczne grono sędziowskie – w sumie 16 jurorów, spośród których w drodze losowania (16 września, godz. 15 – transmisja w serwisie youtube.com na kanale OK Wieliszew) wybierane będzie 9-osobowe jury sędziujące daną kategorię.

MAZUR 2021 będzie okazją do świętowania ubiegłorocznego jubileuszu 50-lecia największej na świecie organizacji folklorystycznej CIOFF® – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – i jej Polskiej Sekcji. Okazją do podsumowań i obchodów tego jubileuszu, podobnie jak 20-lecia Mistrzostw Polski, będzie poświęcone im 7. Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”, tym razem adresowane jedynie do uczestników zmagań. Przypomnijmy, że celem, jaki przyświeca organizatorom i partnerom Mistrzostw, Konkursu oraz Sympozjum, są ochrona dziedzictwa narodowego, popularyzacja polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzanie zainteresowania dzieci i młodzieży tą formą tańca.

Wracamy po półtorarocznej przerwie

Za nami trudne półtora roku i wymuszona znanymi wszystkim okolicznościami przerwa w organizacji wydarzeń kulturalnych w całym kraju. Ucierpiały zwłaszcza wydarzenia z udziałem publiczności odciętej od bezpośredniego kontaktu z kulturą. Korzystając ze zdobyczy cywilizacyjnych część działań kulturalnych przeniosła się do sieci, jednak jak już wiemy, ta formuła nie zastąpi nam obcowania z kulturą na żywo, ogranicza również istotnie rywalizację sportową. Był to więc również rok przerwy w organizacji konkursów tańców polskich, zawieszono sezon tanecznych zmagań. Nie odbyła się również najważniejsza w kalendarzu tańców polskich impreza – XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2020, zaplanowane pierwotnie 3-4 kwietnia 2020 r. a następnie w kolejnym wyznaczonym terminie 25-26 września 2020 r. Organizatorzy zdecydowali o rozegraniu XX edycji Mistrzostw Polski w roku 2021.

Chcielibyśmy pochwalić się, iż mimo niesprzyjających okoliczności – przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Zespołów Folklorystycznych CIOFF®, w roku 2020 udało się nam przeprowadzić szereg działań, które pozwolą z tym większym optymizmem i dumą zaprosić ponownie do Wieliszewa, by wspólnie cieszyć się rosnącym zainteresowaniem kultywowaniem naszego narodowego dziedzictwa, jakim są polskie tańce narodowe. W grudniu 2020 r. zorganizowaliśmy sympozjum poświęcone warstwie muzycznej tańców polskich oraz 20-leciu Mistrzostw Polski i rozwojowi ruchu tańców polskich, przeprowadzając je w formule on-line z udziałem autorytetów zajmujących się polskimi tańcami narodowymi i specjalistów uniwersyteckich. W ramach tego zadania powstały również nowe aranżacje muzyczne tańców turniejowych, które udostępniliśmy a stronach Komisji ds. Tańców Polskich, i które zadebiutują wykonywane na żywo podczas Mistrzostw Polski we wrześniu 2021 r. w Wieliszewie. Zapraszamy do relacji z sympozjum zamieszczonej w sieci – na kanale OK Wieliszew w serwisie youtube.com.

Organizatorzy, partnerzy, sponsorzy i patroni

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 19. edycji konkursu, w tym dwunastokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podzielone na 8. kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku. Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”.

* Obowiązuje limit 250 widzów na widowni, utrzymanie dystansu 1,5 m oraz zakrywanie ust i nosa.

Oficjalna strona wydarzenia – www.mazur.wieliszew.pl

Transmisja na żywo – kanał OK Wieliszew w serwisie www.youtube.com

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *