WIELISZEW. Skrzeszew świętuje!

2016-08-13 1:23:20

W sobotę 6 sierpnia odbyła się wyjątkowa uroczystość w Skrzeszewie. Jedna z najstarszych miejscowości w regionie obchodziła swoje 860 urodziny. Był również powód do świętowania 90-lecia OSP Skrzeszew, który w prezencie otrzymał nowy wóz ratowniczo-gaśniczy z napędem na 4 koła.

Obchody związane z jubileuszem rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Jana Marii Vianneya. Po poświęceniu samochodów, uczestnicy obchodów przeszli na plac przy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbyła się druga cześć uroczystości w takcie której zostały wręczone odznaczenia, medale oraz odznaki dla strażaków z tej jednostki.

IMG_6336

Medal Pro Mazovia dla OSP Skrzeszew oraz byłego prezesa OSP Wiesława Wiśniewolskiego, w imieniu Adama Struzika, wręczyła radna sejmiku wojewódzkiego Bożena Żelazowska. Kolejnym miłym akcentem był moment przekazania dokumentów i kluczyków do samochodów pożarniczych. Dzięki współpracy samorządowców, wielu instytucji oraz firm i sponsorów, udało się pozyskać fabrycznie nowy Średni Samochód Ratowniczo – Gaśniczy Marki MAN z napędem na 4 koła. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, na ternie OSP Skrzeszew rozpoczęła się wspólna zabawa zorganizowana przez sołectwo, którą zainaugurowały mażoretki. Następnie wszyscy goście zasiedli do biesiadnego stołu, a wieczorem do wspólnej zabawy uczestników zaprosił didżej.

IMG_6583

Wioska Skrzeszewo ma około 860 lat. Jest miejscowością, która może pochwalić się jedną z najdłuższych historii w okolicy. Pierwsza wzmianka o Skrzeszewie datowana jest na 18 czerwca 1150 roku i zamieszczona była w Bulli Papieża Hadriana IV. W Dokumencie tym papież na prośbę przeora Gwidona przejmuje klasztor Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku i potwierdza posiadłości w jego skład – m. in. Skrzeszew.

źródło: UG Wieliszew

Fot. Piotr Mostowiec

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *