WIELISZEW. Sztaby kryzysowej niemocy, a Kanałek Bródnowski

2018-01-12 12:41:16

O problemie z udrożnieniem kanału Bródnowskiego rozmawiamy z wieliszewskim radnym Edwinem Zezoniem


To i Owo. Mięliśmy kilka sygnałów od mieszkańców Michałowa Reginowa i Łajsk, iż Kanał Bródnowski nie odbiera wody i dlatego w piwnicach wielu domów pojawiła się woda.

Edwin Zezoń
. Problem z oczyszczeniem i udrożnieniem Kanału Bródnowskiego istnieje właściwie od czasu, kiedy zlikwidowano firmę „Hydromel” w Michałowie Reginowie. Na domiar złego zrujnowano urządzenia melioracyjne (dreny) poprzez „bezmyślne” wydawanie pozwoleń na budowę domów, a firma która powinna zajmować się m.in. drożnością Kanału Bródnowskiego tj. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych była firmą działającą nieskutecznie. Mówię o tej firmie w czasie przeszłym, bo od 1 stycznia 2018 roku, została rozwiązana i powstała nowa firma p/n Wody Polskie.

To i Owo.
Ale to nie zmienia sytuacji – woda w wielu piwnicach mieszkańców Michałowa Reginowa i Łajsk nadal jest. Czy podjął Pan jakieś działania aby rozwiązać ten problem?

EZ.
Wielokrotnie w tamtym i tym roku sygnalizowałem ten problem wójtowi gminy Wieliszew, ale w odpowiedzi słyszałem – to nie nasz teren i nie możemy wydać nawet złotówki – to sprawa WZMiUW. Kiedy pod koniec jesieni woda pojawiła się w piwnicach, widząc bezradność gminnego wydziału zarządzania kryzysowego, zadzwoniłem do sztabu kryzysowego wojewody. Okazał się, że nikt z wydziału zarządzania kryzysowego w powiecie czy gminie Wieliszew nie zgłaszał jakichkolwiek potrzeb na działanie kryzysowe. Co prawda moją uwagę przyjęto, ale poproszono o oficjalne zgłoszenie problemu przez gminę lub powiatu. Udałem się więc na rozmowę do wydziału zarządzania kryzysowego starosty i usłyszałem – my nic nie wiemy, a Gmina nie zgłaszała nam żadnego problemu. Poszedłem więc do Gminy, a tu od pani Greśkiewicz usłyszałem, że do wydziału którym zarządza, nikt nie zgłaszał problemu, a więc oficjalnie go nie ma. Dopiero po mojej interwencji, pani Greśkiewicz udała się nad kanałek, a kilku strażaków wyłowiło kilka ściętych przez bobry w Łajskach drzew. I na tym koniec. Wówczas wspólnie z radną Janiną Przybył wykonaliśmy dokumentację (ok. 50 zdjęć) z opisem problemu. Przekazałem ją do Gminy, a ta przesłała w/w do powiatu i wojewody. W efekcie otrzymaliśmy pismo z WZMiUW, że kanał będzie udrożniony do ulicy Suwalnej. Po kolejnej interwencji  zdecydowano się na udrożnienie do ul. Kościelnej w Łajskach.

To i Owo.
Dlaczego tylko dotąd?

EZ
. Jak zwykle ponoć brak pieniędzy.

To i Owo
. I co dalej z tym problemem?.

EZ
. Na ostatniej sesji rady Gminy poruszyłem i ten temat i poprosiłem wójta oraz strażaka zarazem radego Łukasza Miętka o doraźną pomoc tj. wyciągnięcie kilku powalonych i blokujących przepływ wody drzew na odcinku do ul. Warszawskiej oraz o przepchanie wodą pod ciśnieniem z motopomp przepustu pod mostkiem na ulicy Akacjowej w Michałowie Reginowie. To co usłyszałem w odpowiedzi zamurowało mnie. Wójt i radny Miętek dali mi do zrozumienia, że straż nie jest od tego aby czyścić kanałek. Wyjaśniłem więc, że nie proszę o czyszczenie kanału, a o doraźną pomoc w sytuacji kryzysowej. Przecież gmina, marszałek województwa czy wojewoda kupują lub mocno dofinansowują strażakom nowocześnie i komfortowo wyposażone wozy bojowe, motopompy, piły itp. To sprzęt wart setki tysięcy złotych, nie po to aby stał bezużytecznie w garażach lub służył jako ozdoby na paradach.

To i Owo
. A więc pomocy nawet tej doraźnej nie będzie?

EZ
. Pewnie po sesji ktoś „naskarżył” na mnie, bo zadzwonił do mnie komendant gminnej straży – pan Boryszewski, który za radnym Miętkiem udowadniał mi, coś czego udowadniać nikomu nie trzeba mianowicie to, że straż nie jest od czyszczenia kanału. Powtórzyłem zatem raz jeszcze, że chodzi mi jedynie o działanie doraźne i interwencyjne ratujące mienie ludzi. Jeśli strażacy ściągają np. koty z wysokich drzew, to dlaczego nie mogą usunąć kilku zatamowań powstałych z powalonych drzew. Wyjaśniłem też, że w nowym roku mamy obiecane pieniądze na czyszczenie kanału od ul. Kościelnej w Łajskach do gminy Nieporęt i straż kanału czyścić nie musi. Przywołałem też fragment ślubowania strażaka ten o konieczności obrony życia i mienia ludzkiego. Nie wiem, na ile moje argumenty przekonały komendanta, ale obiecał tuż po nowym roku pomoc. Póki co, czas płynie, woda w piwnicach też, a strażaków nie widać.

To i Owo. To dziwne bo z jazdą wozem bojowym do Hrubieszowa z Wieliszewa na ślub radnego Łukasza Miętka strażacy problemów nie mięli, a z pomocą mieszkańcom z których podatków te wozy bojowe i sprzęt są kupowane problem już jest.

EZ.
Nie chcę do tamtej sprawy wracać, ale oczekuję, że w sytuacji tak dużej niemocy i braku komunikacji władz różnych szczebli, pan Boryszewski dotrzyma słowa i doraźnie usunie powalone drzewa na odcinku od ulicy Warszawskiej do ul. Kościelnej oraz przepchanie przepustu na ulicy Akacjowej w Michałowie Reginowie.

To i Owo. Dziękuję za wyjaśnienia

Komentarze

11 komentarzy

 1. Edwin Zezoń odpowiedz

  Dzisiaj w Michałowie Reginowie pod dowództwem komendanta Boryszewskiego pojawiły się trzy zastępy OSP ( z Wieliszewa, Kałuszyna i Skrzeszewa) i koparka. Panowie strażacy mimo fatalnej pogody wykonali kawał dobrej roboty – usunięto z koryta kanału powalone drzewa na odcinku Warszawska – Szkolna i udrożniono przepust pod mostkiem na ulicy Akacjowej. Bardzo serdecznie dziękuję strażakom, komendantowi Boryszewskiemu i wójtowi Kownackiemu za podjęcie niezbędnych działań interwencyjnych. Teraz czas na dalsze działania. Zamierzam wystosować Petycję do władz województwa w sprawie kompleksowego rozwiązania sprawy oczyszczania i drożności kanałku – mam nadzieję, że chętnych do jej podpisania nie zabraknie.

 2. Krzysztof odpowiedz

  Jedno jest pewne jak nie ma wystarczająco dużo pieniędzy to dostają je tylko ci którzy o nie głośno krzyczą. Z wywiadu wynika że radny Zezoń próbował uczulić wójta na problem i rosił o skuteczne działania i co? – lakoniczna odpowiedź – kanał nie jest nasz tylko WZMiUW. Super stanowisko pana wójta i jak bardzo pomagło mieszkańcom.

 3. Stasiek odpowiedz

  Daro nawet jak się zbiera śmieci to trzeba myśleć. Przecież tu chodzi o doraźną pomoc i usunięcie kilku powalonych do kanałku drzew, w celu udrożnienia przepływu a nie o jego oczyszczenie.Można oczywiście się teraz przepychać ze WZMiUW-em Wodami Polskimi ale to nie zmieni sytuacji mieszkańców dlatego potrzebna jest doraźna pomoc w sytuacji kryzysowej. tak więc nie chodzi o wykonywanie pracy za zarządcę a o pomoc w czasie kiedy trwa reorganizacja WZMiUW. Trzeba czytać ze zrozumieniem i strać się wejść w położenie ludzi którzy mają wodę w piwnicach i nikt im nie chce pomóc, dlatego proszą wójta !!!

  1. Daro odpowiedz

   Problem z zapchanym kanałem Bródnowskim ciągnie się jak smród od kilku lat
   Doskonale pamiętam bardzo wysoki poziom wód gruntowych i zalaną piwnicę jakieś 2-3 lata temu, pomogło częściowe oczyszczenie kanałku Bródnowskiego
   Teraz identyczna sytuacja zaczyna się powtarzać, znowu mam wodę w kratce ściekowej pod garażem poziom wód gruntowych znowu się podniósł
   Znaczy to także to że przez ten czas nie zrobiono kompletnie nic. Teraz gdy problem powrócił gorączkowo poszukuje się rozwiązania problemu
   Tak dokładnie chodzi o wykonanie prac za zarządce, klika lat temu problemem oprócz zwalonych pni drzew były kompletnie zapchane wszystkie przepusty które wymagały dokładnego oczyszczenia
   Proponuję wyszukać archiwalne materiały i zdjęcia jak wyglądał kanałek kilka lat temu

 4. Aleksandra odpowiedz

  Ludzie przecież dobrze wiecie, że gdyby nasz wójcina chciał uruchomić straż do pomocy to by to zrobił, ale on tego problemu najwyraźniej nie czuje, on nie ma wody w piwnicy, a na trasach biegowych i rowerowych wody nie ma i to jest najważniejsze – można biegać i jeździć rowerem bezpiecznie.

 5. Ela odpowiedz

  To prawda propaganda sukcesu pełną gębą. Widać że te nowe samochody strażackie, sprzęt towarzyszący, nowe strażnice, galowe mundury i odznaczenia co roku to ” na pokaz”, bo jak przychodzi co do czego aby trochę tym sprzętem popracować i pomóc ludziom (nie za darmo przecież – mimo nazwy ochotnicza straż pożarna”) to już chętnych nie ma. Wstyd panie wójcie i panowie strażacy.

  1. życzliwy odpowiedz

   Elu, za 11 zł/h nie dziwnym jest, że strażacy ochotnicy maja gdzieś babranie się w bagnie… Co więcej jestem pewny, że jakbyś miała sama nawet za 2 dyszki babrać się w tej brei wolałabyś wybrać inną robotę…

   1. spolecznik odpowiedz

    to oddajcie sprzet i kase za ubeanie i wolna droga nikt was nie trzyma prawda?

    1. Daro odpowiedz

     Strażaków ochotników można przecież zatrudnić do budowy dróg, mogą układać kostkę brukową,mogą też czyścić rowy
     Z ciebie jest taki społecznik jak z koziej d,,,y trąbka, dzięki takim ludziom strażaków ochotników jest coraz mniej i niedługo twoje życzenia się spełnią
     Akcja ratownicza w przypadku pożaru czy inny nagły żywioł to co innego niż usuwanie skutków WIELOLETNICH zaniedbań za praktycznie FRIKO
     To powinna robić firma która się tym zajmuje

 6. blaski i CIENIE odpowiedz

  otóż to nachalna propaganda “sukcesu” Pawcia i jego kumitetu rozmija sie z rzeczywistym dobrem spolecznym 😉

 7. Jerzy odpowiedz

  Jak zwykle mieszkańcy pozostają sami w trudnych sytuacjach – jedni nie mają pieniędzy a inni chęci. Szkoda, że woda nie pojawiła się na trasach biegowych i rowerowych bo wówczas wójt postawiłby straż na nogi i szybko wzięliby się do roboty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *