Facebook


Zafunduj dziecku wczasy żeglarskie na Mazurach 2019!

2019-01-14 9:02:57
Oderwij dziecko od komputera i TV. To obecnie zadanie niełatwe, lecz warto – a nawet trzeba – od czasu do czasu się z nim zmierzyć. Obóz żeglarski dla dzieci może być świetnym wyborem, ponieważ można na nim doświadczyć wszystkiego, czego powinno doświadczyć dziecko podczas wakacji. Dla tych, którzy pojadą po raz pierwszy, jest to często spotkanie z zupełnie nowym światem!

 

Żeglarstwo to nie tylko sport!

Wędrowne obozy żeglarskie dla dzieci nie są typowymi obozami sportowymi, choć dziecko, które w nim uczestniczy, jest nieustannie w ruchu – codziennie cała grupa jachtów przemieszcza się po rozległych akwenach Wielkich Jezior Mazurskich, każdego dnia zatrzymując się na noc w innym porcie. W trakcie takiego rejsu dużo czasu spędzamy na poznawaniu nowych miejsc, czasem odwiedzamy dzikie zakątki.

Obóz żeglarski dla dzieci ze Szkołą Żeglarstwa Puntovita jest okazją na spotkanie z rówieśnikami i nauką działania w grupie, ponieważ żeglarstwo – zarówno sportowe jak i turystyczne – to dyscyplina zespołowa.

Nauka żeglarstwa

Kursy żeglarskie dla dzieci przebiegają inaczej niż rejsy szkoleniowe dla dorosłych. Przede wszystkim są dłuższe – trwają całe dwa tygodnie – mają bogatszy program, bardziej krajoznawczą trasę oraz więcej czasu wolnego. Oprócz praktycznej nauki żeglarstwa, która jest w znacznej mierze nauką przez działanie, dzieci przyswajają także podstawy wiedzy o żeglarstwie. Na kursach żeglarskich dzieci uczą się aktywnie – poprzez różne zabawy żeglarskie, konkursy i gry zespołowe. Najmłodsi adepci żeglarstwa, już wieku 14 lat, z sukcesem przystępują do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Praktyczna nauka żeglarstwa obejmuje prowadzenie jachtu pod żaglami oraz manewrowanie na silniku – wszyscy uczestniczy uczeni są podstawowych manewrów niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia jachtu. Część teoretyczna obejmuje budowę jachtu, ratownictwo, teorię żeglowania, meteorologię i locję oraz przepisy żeglugowe.

Aktywność fizyczna

Obóz żeglarski dla dzieci to oczywiście aktywność fizyczna. Zwykle jest to całodzienny, lecz niezbyt intensywny ruch na świeżym powietrzu – nauka prowadzenia jachtu, obsługa żagli, cumowanie w przystani. Nie brakuję też okazji do kąpieli w jeziorze i zabawy na licznych strzeżonych plażach, jakie pojawiają się na trasie rejsu żeglarskiego dla dzieci.

Co ważne, wysiłek fizyczny podczas rejsu turystycznego lub rejsu szkoleniowego jest zrównoważony – nie potrzeba mieć wybitnej kondycji ani siły fizycznej, aby świetnie poradzić sobie na łódce.

Etykieta żeglarska

Czyli zbiór niepisanych zasad i zwyczajów obowiązujących w społeczności żeglarskiej, jest dla nas jednym z ważniejszych elementów nauki żeglarstwa. Również początkujący i najmłodsi żeglarze poznają etykietę na rejsach żeglarskich dla dzieci.

Warto zaznaczyć, że etykieta nie jest zbiorem archaicznych przesądów, lecz zawiera bardzo praktyczne wskazówki dotyczące współpracy w załodze, wyglądu żeglarza, wyglądu jachtu, współpracy z innymi żeglarzami oraz zachowania w portach. Przestrzeganie kilku prostych reguł umila wszystkimi żeglarską wyprawę i sprawia, że nasze obozy żeglarskie dla dzieci są zawsze mile witane we wszystkich portach na szlaku.

Jakie imprezy dedykujemy dzieciom na Mazurach?

Obozy żeglarskie dla dzieci ze Szkołą Puntovita najczęściej organizowane są w formie stacjonarnej, a proponowane przez nas wędrowne obozy turystyczne dla dzieci należą do rzadkości.

Nasza propozycja to rejsy żeglarskie dla dzieci, na których w każdej załodze jest dwóch opiekunów na piątkę dzieci: sternik-instruktor prowadzący jacht oraz opiekun zajmujący się dziećmi w czasie postoju w portach i w czasie wolnym.

Dzięki temu nasi najmłodsi uczestnicy przez cały czas znajdują się pod opieką, przy czym liczba osób dorosłych jest znacznie większa niż na standardowym letnim obozie, gdzie na jednego opiekuna przypada 15 lub więcej dzieci. Na takie rejsy zapraszamy już dzieci w wieku 11-13 lat.

Rejs żeglarski dla dzieci jest rejsem typowo turystycznym, niemniej zawsze najmłodsi załoganci uczeni są podstawowych umiejętności żeglarskich, takich jak wiązanie węzłów, obsługa lin i oczywiście samego mieszkania na jachcie. Na rejsach takich przestrzegamy najwyższych standardów bezpieczeństwa i nigdy nie pływamy w trudnych warunkach pogodowych.

Cały czas dbamy o kondycję i samopoczucie uczestników – zwracamy uwagę na ich ubiór, na to co jedzą i jak spędzają wolny czas, który wypełniają dzieciom specjalnie przygotowane zabawy żeglarskie dla dzieci.

Obozy żeglarskie z kursami

Dla nieco starszych dzieci oferujemy rejsy szkoleniowe z egzaminem na patent żeglarza jachtowego, do którego można przystąpić już od 14-go roku życia. Kursy żeglarskie dla dzieci to już nie tylko turystyka i zabawa – pojawia się tam więcej praktycznej nauki żeglowania.

Szkoleniowy obóz żeglarski w formie wędrownego rejsu, jest najlepszą formą nauki żeglarstwa, ponieważ cały czas młodzież ma kontakt z jachtem, każdego dnia cumuje w innym porcie i poznaje różne akweny. Ilość doświadczeń jaką można w ten sposób zdobyć wciągu dwóch tygodni jest znacznie większa niż w trakcie obozu stacjonarnego. Ponadto młodzież uczy się życia na pokładzie, które znacznie odbiega od typowego pobytu w ośrodku!

Kolonie żeglarskie

Dla wielu osób, które rozpoczęły swoją przygodę na kolonii żeglarskiej już w dzieciństwie, żeglarstwo staje się często czymś więcej niż tylko hobby czy formą rekreacji. Dla wielu jest to wręcz sposób na życie, pełne przygód i niezwykłych znajomości, nie od dziś bowiem wiadomo, że żeglarstwo łączy ludzi!

Żeglarskie kolonie dla dzieci na Mazurach organizujemy już od kilku lat. Cieszymy, że coraz więcej osób decyduje się na wysłanie swoich pociech właśnie na taki obóz – liczba najmłodszych uczestników z roku na rok rośnie, a organizowane przez nas imprezy żeglarskie dla dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nie tylko dla dzieci

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie tylko dzieci lubią wspólną żeglugę, dlatego na rejsy żeglarskie po Mazurach zapraszamy także młodzież w wieku 14-17 lat, studentów i dorosłych. Dla każdej grupy wiekowej mamy przygotowaną ofertę rejsów turystycznych i rejsów szkoleniowych. Wierzymy, że każdy, niezależnie od wieku, może wyruszyć w żeglarską przygodę!

Na spotkanie z żaglami zapraszamy dzieci i młodzież również w ramach żeglarskich wycieczek szkolnych.

Do zobaczenia na szlaku!

Przeczytaj także wywiad online z właścicielem Szkoły Żeglarstwa Puntovita.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *