ZDANIEM RADNEGO. Władze atakują rząd

2021-09-25 2:35:56

Lokalny samorząd pod kierownictwem Prezydenta Smogorzewskiego wykorzystuje każdy pretekst, aby atakować polski rząd I tak też jest w przypadku ciepłownictwa


Na ostatniej sesji Rada Miasta Legionowo przyjęła oświadczenia w sprawie dramatycznej sytuacji polskiego ciepłownictwa i za ten stan rzeczy obwinia polski rząd.
Ale czy to polski rząd jest winny? Polskie firmy ciepłownicze muszą nabywać tzw. uprawnienia EUA do emisji CO2. Kupuje się je na giełdach w Lipsku i Londynie. Na rynek dopuszczeni są inwestorzy, w tym fundusze inwestycyjne, co powoduje, że prawa te są przedmiotem obrotu spekulacyjnego. Obecnie ceny te wynoszą około 60 EUR/t, a jeszcze w 2013 roku było to 2,5 EUR/t. Tak system obrotu tymi prawami został wymyślony przez władze Unii Europejskiej. Dla legionowskiego PEC, którego roczna emisja CO2 wynosi około 74 tys. mg, oznacza konieczność pozyskania uprawnień o wartości około 20 mln zł rocznie według bieżących cen i aktualnego kursu wymiany walut, a to przekłada się na wzrost cen płaconych przez mieszkańców.
Polski rząd sprzedaje prawa na tych giełdach i rocznie otrzymuje kwoty rzędu 15-20 mld zł, a polskie firmy na nabycie tych praw wydają rocznie kwoty rzędu 35-40 mld zł, co oznacza, że z Polski wypływa rocznie około 15-20 mld zł. W skrócie przepływ środków jest taki: płacą Polacy w ramach opłat np. za ciepło, a zyskują emeryci na Zachodzie Europy. W zamian UE zaproponowała Fundusz Modernizacyjny, gdzie Polska przez 10 lat otrzyma około 20 mld zł, czyli tyle ile rocznie wypływa z Polski!
Wydaje się naturalne, że adresatem oświadczenia powinny być władze Unii Europejskiej – one mogą szybko zastopować galopujące ceny uprawnień. Tym bardziej, że w Parlamencie Europejskim rządzi EPP (Europejska Partia Ludowa – zrzeszającą między innymi PO i PSL), której przewodniczącym jest Pan Donald Tusk, a jego rzecznikiem jest poseł z Legionowa mający swoje biuro poselskie w Urzędzie Miasta Legionowo.

Radny Rady Miejskiej Dariusz Petryka

Komentarze

8 komentarzy

 1. Matematyk odpowiedz

  W odpowiedzi do : Mart
  Ograniczenia wolności, odebranie własności i utrata suwerenności nie grozi nam ze strony Unii ale raczej ze strony WNP (Wspólnota niepodległych Państw). Więcej wolności i praw mają Szkoci, Ślązacy, Katalończycy, Mazurzy czy Baskowie będąc w Unii niż byliby tylko w swoich państwach szczególnie, kiedy przy władzy zdarzą się tam jakieś nacjonalistyczne rządy.
  Poza tym rachunek prawdopodobieństwa jest nieubłagany. Wielokrotnie mniejsza jest szansa, że zwariuje w tym samym momencie większość rządzących spośród 27 państw Unii niż, że zwariuje sobie rządzący jednym krajem (co się może zdarzyć i jest dużo bardziej prawdopodobne) A więc bycie w Unii to dużo większa gwarancja: poszanowani praw i wolności, stabilizacji oraz bezpieczeństwa.

 2. Michael odpowiedz

  Cenię i lubię radnego Petrykę, ale tu się z nim nie zgadzam. Winy za sytuację w ciepłownictwie nie ponosi żaden Donald tylko wszyscy ci, którzy krótkowzrocznie zlekceważyli oczywistą sprawę, że paliwa kopalne będą drożeć i trzeba szybko przechodzić na źródła odnawialne.
  Mechanizm, o którym w całej Uni a więc i w Polsce wiadomo od dawna jest bardzo inteligentny MARCHEWKA i KIJ. Ci którzy przechodzą szybko na źródła odnawialne mogą jeszcze zarabiać na sprzedaży certyfikatów na emisję. A ci, którzy dalej chcą truć siebie, swoje rodziny i wszystkich innych muszą dokupywać certyfikaty na emisje i coraz bardziej słono za nie płacić. Czyli jak chcesz TRUĆ to będziesz PŁACIĆ CORAZ WIĘCEJ.
  A, że cena certyfikatów będzie rosła od początku było oczywiste, bo co roku część z nich się umarza i w efekcie z roku na rok jest ich coraz mniej…

 3. Janek odpowiedz

  Do Mart-a weź też pod uwagę, że…
  Przede wszystkim UE to pomysł – jak zneutralizować antagonizmy nacjonalistyczne, gospodarcze (konkurencyjne) pomiędzy państwami w Europie (głównie między Niemcami i Francją), które nieuchronnie prowadz(iły)ą do wybuchu wojen. Stąd były m.in. I i II Wojna Światowa. A na wojnach najwięcej tracą małe państwa znajdujące się w teatrze działań wojennych.

  Postanowiono więc znieść granice i cła (konkurencję gospodarczą) i stworzyć jeden wielki, silny i gwarantujący równe prawa swoim członkom, organizm gospodarczy, który jest w stanie konkurować z największymi potęgami świata (zamiast bić się między sobą).

  – Efekt jest taki, że w Zachodniej Europie od 75 lat nie ma już wojen, bo nie ma powodów (pretekstów) do takich konfliktów. Żyje się w bezpieczeństwie i wszyscy mogą się bogacić…

 4. Kuba odpowiedz

  A ten radny Pertyka to z jakiej partii jest bo nic o tym nie pisze

 5. Krzysztof Sikorski odpowiedz

  To, że ktoś podobno do czegoś się zobowiązał, a słowa nie dotrzymał to jedno.
  A to, że Ten ktoś mówi logicznie podając dane finansowe to jest to drugie i każdy wypowiadający się, dla którego są ważne fakty o ogromnym wymiarze społecznym powinien odnosić się do nich merytorycznie. Swoją drogą to co się dzieje jest świadectwem, że Unia to nie raj. W Unii jest twarda walka, gdzie wszystkie chwyty są nie tyle dozwolone, co stosowane.To wszystko wygląda na bardziej cywilizowaną formę ………………Kraju Rad.

  1. Mart odpowiedz

   Nic dodać, nic ująć. UE jest “nowym”, bo z lat 50-tych, projektem komunistów spod znaku Marksa. U jej podstaw leżały kiedys wymiana handlowa, strefa Schengen, wsparcie przemysłowe dla gałęzi wegla i stali. Z czasem zaczeto wprowadzac jakies ideologiczne bzdury w miejsce normalnej wspolpracy gospodarczej. Ale jesli mozni eurokraci bija poklony przed postacia Altiero Spinellego, autora komunistycznego Manifestu z Venttotene, to mamy nowoczesną komunę, komunizm 2.0. Tuz za rogiem czekają juz ograniczenia wolności i prawa do własności.

 6. Marta odpowiedz

  A czy radny zrzekł się diety tajak zapewniał przed wyborami?

  1. Ciekawy odpowiedz

   Trzeba byłoby zapytać jego samego… Moze redakcja zapyta czy D. Petryka zrzekł się diety jak zapowiadał i przekazuje pieniaze na jakieś zapewne zbożne cele

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *