ZEGRZE. Ciąg dalszy „dramatu w Zegrzu”?

2019-09-04 9:09:25

Firma BDC DEVELOPMENT, w kwietniu br. zakupiła działkę z prawomocnym pozwoleniem na budowę apartamentowca w Zegrzu na skarpie nad Zalewem Zegrzyńskim. Od 15 lipca ruszyła wirtualna sprzedaż wirtualnych mieszkań


Nie raz już pisaliśmy na łamach Mazowieckiego To i Owo na temat planów zabudowy skarpy nad Zalewem Zegrzyńskim w Zegrzu. Do niedawna nad mieszkańcami wisiało widmo budowy jednego aprathotelu. Chodzi tu o Portico Marina, które ma być luksusowym apartamentowcem z ok. 100 lokalami. Budynek ma być wyższy od istniejących już w pobliżu bloków oraz zasłonić i odgrodzi istniejące osiedle od jeziora. Niedawno kolejna firma wykupiła działkę na skarpie w celu budowy apartamentowca.

„Betonowa pułapka”

Budynek Lake House Zegrze BDC Development, ma stanąć obok, bo ok. 50 m od wspominanego apartamentowca Portico Marina. Mieszkańcy, którzy protestują przeciwko zabudowie skarpy w Zegrzu nie mają wątpliwości, co przyniosą planowane budowy. Twierdzą, że może to być początek dramatu. – Nie ma wątpliwości, że znajdziemy się w betonowej pułapce, która skutecznie zablokuje nam przepływ powietrza w głąb osiedla, odetnie nas od jeziora, będzie rzucała cień na większość sąsiednich budynków i podwórek, zablokuje korytarze ekologiczne! – skarżą się w mediach społecznościowych. – Setki nowych pojazdów na wąskiej drodze utrudnią ruch, parkowanie i bezpieczeństwo poruszania się. Takiego zaludnienia niewielkiego obszaru nie powstydziłby się nawet Kair! Ścisk, harmider, tłok na chodnikach i ulicach – dodają rozgoryczeni mieszkańcy.

Mieszkańcy już raz wygrali z deweloperem

Na początku tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego, która utrzymywała w mocy pozwolenie na budowę aparthotelu Portico Marina w Zegrzu, wydane przez Starostę Legionowskiego. Tym samym budowa została wstrzymana. Orzeczenie jest nieprawomocne. Przysługuje od niego skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak do czasu uprawomocnienie się wyroku lub jego uchylenia, zaskarżona decyzja nie wywołuje skutków prawnych, a więc pozwolenie na budowę nie powinno być wykonywane.

Czy będą protestować?

Przy okazji protestów przeciwko budowie Portico Marina, mieszkańcy malowali na prześcieradłach hasła nawołujące do zaprzestania zabudowywania linii brzegowej. Tym samym chcą zwrócić uwagę na sytuację, w której nowo wybudowany apartamentowiec zmniejszy komfort ich życia. Nie wykluczone, że zostanie przeprowadzona podobna akcja protestacyjna w kontekście budowy Lake House Zegrze. Póki co mieszkańcy takowej nie zapowiadają, ale zapewniają, że sprzeciwiają się kolejnej próbie zabudowy linii brzegowej Zalewu Zegrzyńskiego.

KT

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *