Zielona energia PGE Ekstraligi

2021-05-12 7:30:26

 

fot. eWinner Apator Toruń/ PGE Ekstraliga

W kwietniu rozpoczął się kolejny sezon PGE Ekstraligi – najlepszej żużlowej ligi świata. Jednak najbliższe sezony będą inne niż dotychczas. PGE, największa grupa energetyczna w Polsce i lider transformacji energetycznej, która od 2015 r. jest sponsorem PGE Ekstraligi, chce pokazać, jak ważne są działania prośrodowiskowe, nie tylko w energetyce, ale również szerzej. Dlatego do swoich działań zaangażowała również żużlowców, którzy może nie kojarzą się z zieloną energią, ale to się może zmienić


W nowym sezonie w PGE Ekstralidze wystartują drużyny z Leszna, Gorzowa, Wrocławia, Zielonej Góry, Częstochowy, Torunia, Lublina i Grudziądza. W ramach PGE Ekstraligi 8 klubów będzie rywalizować ze sobą w dwóch etapach. W pierwszym etapie rozgrywki będą zorganizowane w 14 rundach w systemie mecz i rewanż. Cztery najlepsze kluby awansują do półfinałów, w których dwie najlepsze przejdą do wielkiego finału PGE Ekstraligi. Do końca sezonu, czyli do 26 września, odbędą się aż 64 spotkania, co przełoży się na 960 wyścigów, podczas których żużlowcy pokonają 3840 okrążeń.

Nie taki czarny żużel jak go malują

Od najbliższego sezonu PGE Ekstraliga będzie bardziej ekologiczna. W tym celu, przez trzy najbliższe sezony, w ramach PGE Ekstraligi będą promowane działania prośrodowiskowe. PGE razem z PGE Ekstraligą będą przedstawiać ekologiczne aspekty sportu motorowego, tak aby odczarować utrwalony stereotyp żużla jak czarnego sportu.
W ramach nowej umowy od sezonu 2021 PGE i PGE Ekstraliga będą rozwijać wspólne projekty prośrodowiskowe pod szyldem Eko-PGE Ekstraliga.
W ramach tej inicjatywy PGE razem z żużlowymi drużynami będzie prowadzić działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska naturalnego, jak i  będą promować świadome postawy ekologiczne poprzez przedsięwzięcia edukacyjne skierowane do młodych żużlowców, przede wszystkim członków szkółek żużlowych i miniżużlowych.

fot. MOJE BERMUDY Stal Gorzów/ PGE Ekstraliga

Żużlowy recykling

PGE razem z PGE Ekstraligą w ostatnim czasie zaprezentowały serię filmików edukacyjnych, w których przestawiły ekologiczne oblicze sportu żużlowego. Poszczególne kluby PGE Ekstraligi od dawna dbają o przestrzeganie proekologicznych zasad wśród zawodników. Jednym z ważnych aspektów dbania o środowisko w sporcie żużlowym jest segregacja odpadów, jak butelek po wodzie, zużytych zrywek z gogli, czy też opakowań po płynach eksploatacyjnych. Warto podkreślić, że część wyposażenia żużlowca może być użyta ponownie. Mowa tu np. o oponach, które, gdy nie nadają się już do używania podczas zawodów, wykorzystywane są przez mniej doświadczonych młodych adeptów żużla w szkółkach żużlowych lub w drużynach amatorskich. To samo dotyczy pozostałych elementów motocykli, jak części sprzęgła, czy podwozia, jak również kevlarów czyli strojów żużlowców. Powtórnie wykorzystywana jest także nawierzchnia torów żużlowych, która w trakcie wyścigów wysypuje się z torów, ale nie traci przy tym swoich właściwości, dlatego też może być powtórnie wysypana na tor.

fot. MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra/ PGE Ekstraliga

Zielone paliwo

Niewiele osób wie, że paliwem wykorzystywanym w żużlu jest czysty metanol. Jest to związek organiczny, który jest bezpieczny dla środowiska. Nawet w przypadku dostania się do gleby, nie powoduje skażenia gruntu. W silniku motorowym spalany jest w procesie spalania całkowitego, co sprawia, ze jest to najczystsze paliwo dla silników spalinowych. Metanol może być produkowany z biomasy, pochodzącej z produktów pochodzenia roślinnego, co czyni go paliwem jeszcze bardziej przyjaznym środowisku.
Tankowanie motocykli żużlowych odbywa się na specjalnie do tego przygotowanym stanowisku, wyposażonym w specjalne maty, które, mimo iż metanol nie jest szkodliwy dla środowiska, zabezpiecza glebę przed dostaniem się tego paliwa do gleby. Tankowanie motocykli odbywa się bez użycia energii elektrycznej, gdyż stosuje się do tego metodę opadową.

 

fot. BETARD SPARTA Wrocław/ PGE Ekstraliga

Maty absorpcyjne są stosowane nie tylko podczas tankowania, ale także podczas wykonywania wszelkich czynności przy motocyklach, tak aby nie zanieczyścić podłoża smarami i olejami. Maty te są potem myte w specjalnych miejscach, tak aby nie zagrozić środowisku. Motocykle i ich części są także myte specjalnymi ekologicznymi środkami, które spełniają najwyższe standardy.
Ważny aspekt stanowi także samo prawidłowe zabezpieczanie niebezpiecznych substancji, jakim jest olej. Jest on przechowywany w specjalnych pojemnikach, a po zużyciu jest zabierany i utylizowany przez specjalnie do tego wyznaczoną firmę.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *