Zielona herbata – warto ją pić nie tylko ze względów zdrowotnych

2019-09-17 9:28:23
Zielona herbata przestała być unikalną ciekawostką, po którą sięgają tylko smakosze. Znana jest przede wszystkim ze zdolności do przyspieszania metabolizmu, ale zielona herbata potrafi znacznie więcej.

 

Zielona herbata – jak ją zaparzyć

Zielona herbata to królowa herbat i zasługuje na wyjątkowe traktowanie. Tej herbaty nie zalewa się wrzątkiem. Mało tego, temperatura parzenia (60 – 90°C) ma wpływ na smak i właściwości herbaty. Podobnie ważny jest czas parzenia. I co ciekawe – zieloną herbatę można parzyć więcej niż raz. Drugie parzenie uważane jest za łagodniejsze i smaczniejsze.

Parzenie zielonej herbaty około pół minuty to recepta na napój ożywczy, dodający energii. Jeśli czas ten przekroczy trzy minuty, otrzymany napój będzie miał właściwości kojące, relaksujące.

Krótko parzona herbata ma charakterystyczny, lekko gorzki smak. Herbata długo parzona pozbawiona jest goryczy.

Szczegóły przygotowywania zielonej herbaty można znaleźć na stronie herbata.info.

Zielona herbata – zalety

Zielona herbata zawiera między innymi fluor, jest niezastąpiona w profilaktyce próchnicy. Codzienne picie zielonej herbaty zapobiega rozwojowi tej choroby. Pozwala też trwale pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jest niezastąpiona przy oczyszczaniu organizmu z toksyn – moczopędne działanie zielonej herbaty znacznie przyspiesza ten proces. Z kolei przyspieszenie procesów metabolicznych wykorzystywane jest w dietach odchudzających, w których standardowo zaleca się pić zieloną herbatę.

Osoby borykające się z nadciśnieniem także powinny włączyć na stałe zieloną herbatę do swojej diety. Długotrwałe picie tego napoju obniża bowiem ciśnienie krwi. Ponadto zielona herbata spowalnia wchłanianie cholesterolu, obniża też lepkość płytek, co skutecznie zapobiega tworzeniu się zakrzepów.

Przy zapaleniu spojówek zaleca się przemywanie ich właśnie zieloną herbatą.

Zielona herbata – nie tylko do picia

Chociaż zieloną herbatę przywykliśmy traktować jako napój, warto pamiętać, że jest ona wykorzystywana także w przemyśle kosmetycznym jako składnik wielu kremów i maseczek zapobiegających powstawaniu zmarszczek i chroniących przed przebarwieniami. Zielona herbata wykazuje działanie antybakteryjne, jest niezastąpiona przy zabiegach oczyszczających skórę, między innymi pomaga usunąć zaskórniki.

Przeczytaj także: Herbata zielona – 5 powodów aby ją pić

Artykuł partnera

Komentarze

2 komentarze

  1. Maricini odpowiedz

    Swojego czasu byłem dość uprzedzony do zielonej herbaty. Jednak, kiedy zacząłem mieć problemy z nadciśnieniem polecił mi ją mój lekarz. Wiadomo, że dla zdrowia mogłem porzucić swoje dawne przekonania 🙂 Zacząłem pić zieloną herbatę codziennie i faktycznie m.in. również ona pomogła mi zwalczyć nadciśnienie. Najlepiej smakuje po 2 parzeniu. Udało mi się też do niej przekonać kilku moich znajomych. Naprawdę polecam i wam – lesze samopoczucie gwarantowane.

  2. Emilia odpowiedz

    Zieloną herbatę uwielbiam i piję ją ciąglę kiedy tylko mam taką możliwość. Poza domem sięgam zazwyczaj po cisowiankę, staram się mieć zawsze małą butelkę przy sobie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *