LEGIONOWO. Mariusz Błaszczak o szpitalu w Legionowie

2023-01-19 12:28:49

Fot. Leszek Chemperek/CO MON

W związku z pierwszą rocznicą uruchomienia szpitala w Legionowie, będącego filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy ul. Szaserów, rozmawiamy z wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem

To i Owo: Kiedy narodził się pomysł utworzenia szpitala w Legionowie?

Mariusz Błaszczak: Jako mieszkaniec Legionowa od dawna dostrzegałem tę potrzebę. Nasza społeczność przez lata nie miała takiej placówki. Ludzie często musieli pokonywać wiele kilometrów, by skorzystać z porad  medycznych. Teraz szpital mamy blisko i jest otwarty dla wszystkich.
Natomiast w czasie, gdy już kierowałem resortem obrony narodowej, pojawiła się również potrzeba rozwinięcia opieki medycznej przede wszystkim dla  formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz dwóch mazowieckich brygad obrony terytorialnej. Zwiększała się liczba żołnierzy w regionie, a do tego dochodziły jeszcze wojska sojusznicze, dlatego szpital wojskowy był nam potrzebny.
Mieszkańcy Legionowa i okolic wielokrotnie słyszeli obietnice i zapewnienia od lokalnych włodarzy, że szpital jest potrzebny i że zaraz zostanie on zbudowany, ale się to nie stało. Dopiero  kiedy do władzy doszło PiS  bezpieczeństwo stało się rzeczywistym priorytetem władz. Bezpieczeństwo zdrowotne stanowi ważny element bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Stworzyliśmy w niespełna 2 lata  placówkę unikalną, której powstanie jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, a  jednak w styczniu rok temu rozpoczęła swoją działalność.

Fot. Leszek Chemperek/CO MON

TiO: Dlaczego szpital w Legionowie powstał jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego?

MB: To rozwiązanie dające synergię. Szpital przy ul. Szaserów w Warszawie jest „placówką-matką” dla tego w Legionowie. WIM wspiera placówkę w Legionowie w każdym obszarze funkcjonowania – organizacyjnym, doświadczenia, leczniczym i kadrowym. To  bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza, że wszyscy doskonale wiemy, że Wojskowy Instytut Medyczny odznacza się wysokim poziomem pomocy medycznej, ma bardzo mocną markę, renomę i wybitnych specjalistów. Szpital przy Szaserów to miejsce doskonale znane tysiącom pacjentów wojskowych i cywilnych.

TiO: Jakie były największe problemy organizacyjne i inne z wprowadzeniem w życie tego pomysłu?

MB: Podkreślam, że szpital wojskowy w Legionowie rozpoczął swoją działalność w styczniu 2022 r. czyli  ponad pół roku wcześniej, niż zakładały to plany powstania placówki. Zbudowaliśmy go w ciągu 2 lat. Jak każda tego typu inwestycja, była sporym wyzwaniem – i organizacyjnym, i kadrowym, ale udało się i to jest  najważniejsze, że w Legionowie działa dawno wyczekiwany szpital.

Fot. Leszek Chemperek/CO MON

TiO: Czy po roku działalności szpitala w Legionowie, można uznać, że wszystko się udało i spełnia on oczekiwania zarówno pomysłodawców, jak i pacjentów?

MB: Oczywiście, szpital doskonale spełnia swoją funkcję i oczekiwania. Dla zobrazowania posłużę się liczbami. Ogółem w ciągu roku liczba przyjętych pacjentów przekroczyła 6,5 tys., wykonano ponad 5,3 tys. zabiegów i udzielono blisko 60 tys. porad ambulatoryjnych. Placówka jest szeroko dostępna dla wszystkich potrzebujących.  Od listopada 2022 r.  można  także  w placówce na Zegrzyńskiej skorzystać  z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, jak ta usługa jest potrzebna w każdej rodzinie. A jej dostępność oraz bliska lokalizacja jest nie do przecenienia.  Legionowo ma ponad 50 tys. mieszkańców co statystycznie oznacza, że każdy mieszkaniec miasta był chociaż raz na wizycie w WIM. A wszystkim czytelnikom życzę dobrego zdrowia!.
Rozmawiał: ML

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *