LEGIONOWSKI. 4 lipca rozbiorą wiadukt kolejowy na DK61! Rusza dalsza rozbudowa do Zegrza

2022-06-22 1:53:59

Uzyskaliśmy pierwszą decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy DK61 na odcinku Legionowo – Zegrze. Dotyczy ona rozbiórki istniejącego wiaduktu kolejowego i wybudowania nowego obiektu. W zakresie drugiej decyzji, Wojewoda Mazowiecki prowadzi obecnie postępowanie administracyjne


W celu demontażu konstrukcji wiaduktu kolejowego, biegnącego nad DK61, niezbędne jest zamknięcie drogi. Będzie ona wyłączona z ruchu pomiędzy 4 lipca (od godz. 00:01) a 6 lipca (do godz. 23:59).

Podstawowy objazd poprowadzony będzie przez m. Wieliszew, ul. Nowodworską (DW632) i ul. Modlińską (DW631).

Zalecany objazd dla pojazdów:
– poniżej 3,5 t: z Legionowa ul. Strużańską (DW632) do m. Rembelszczyzna ul. Jana Kazimierza (DW633), następnie w m. Nieporęt ul. Zegrzyńską (DW631),
– poniżej 20 t: z Legionowa ul. Strużańską (DW632) do m. Marki al. Piłsudskiego (DW629), następnie ul. Zegrzyńską (DW631).

Między 7 lipca (od godz. 00:01) a 13 lipca (do godz. 22:00) ruch na DK61 będzie prowadzony wahadłowo po istniejącej jezdni.

W pozostałym okresie trwania inwestycji, ruch odbywać się będzie po istniejącej jezdni, a następnie przekierowany zostanie na nowo wybudowaną jezdnię tymczasową.

Prowadzone roboty będą miały też wpływ na funkcjonowanie transportu kolejowego. Od 1 lipca do 31 października zamknięty będzie tor szlakowy pomiędzy Wieliszewem a Radzyminem wraz z wyłączeniem napięcia sieci trakcyjnej. Przewoźnicy kolejowi zapewnią komunikację zastępczą.

Rozbudujemy DK61 do ronda w Zegrzu
W ramach umowy wykonawca rozbuduje 4,5 km istniejącej drogi krajowej nr 61 do przekroju dwujezdniowego z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Powstaną również drogi dojazdowe do obsługi terenu bezpośrednio przyległego do drogi. Na skrzyżowaniach wybudowane zostaną sygnalizacje świetlne, a w miejscu obecnego ronda w Zegrzu, na skrzyżowaniu z DW631, powstanie węzeł. Piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z chodnika i ciągu pieszo-rowerowego. Ponadto droga zostanie wyposażona w urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kontrakt
Umowę na projekt i budowę odcinka DK61 pomiędzy Legionowem a Zegrzem podpisaliśmy w grudniu 2020 r. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki (lider) i TORPOL (partner). Umowa o wartości prawie 195 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie robót przewidziane jest w II kwartale 2024 r.

Rozbudowaliśmy już ponad 17,5 kilometra DK61
Sukcesywnie rozbudowujemy DK61, poprawiając bezpieczeństwo. Ostatni, trzeci odcinek przejścia przez Legionowo został udostępniony kierowcom w lipcu 2021 r. Obecnie w realizacji jest kolejne 24,5 km drogi. Poza odcinkiem pomiędzy Legionowem a Zegrzem, budujemy też obwodnicę Pułtuska.

Obwodnica Pułtuska
W czerwcu br. podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę około 20-kilometrowej obwodnicy Pułtuska w ciągu DK61. To jedna z dziewięciu mazowieckich obwodnic realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Umowa o wartości prawie 442 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Wniosek o decyzję ZRID został złożony w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim 14 kwietnia 2022 r. Szacujemy, że prace w terenie rozpoczną się w marcu 2023 r. i zakończą w II kwartale 2025 r.

Nowa trasa o łącznej długości ok. 20 km będzie omijać Pułtusk od zachodu. Wybudowany zostanie węzeł drogowy na rozwidleniu DK61 i DK57 wraz z korektą przebiegu DK57 na odcinku ok. 3 km

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    Policja, prokurator do spółki z inspekcją nadzoru budowlanego dopatrzą się nieprawidłowości ( bo kask krzywo założony) i wstrzymają … Nie wierzycie ? A to że dwa lata temu można było na pół roku do więzienia trafić ( przy odrobinie pecha) jak się poszło po bułki do sklepu a domownik leżał z grypą ? Niemożliwe ? A jednak….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *