SEROCK/ SKUBIANKA. Ukraińcy w ośrodku rosyjskiej ambasady?

2022-05-02 7:04:57

Nadleśnictwo Jabłonna wypowiedziało ambasadzie rosyjskiej umowę dzierżawy ośrodka wypoczynkowego nad Zalewem Zegrzyńskim. Teren ma zostać przekazany na pomoc obywatelom Ukrainy

Na początku kwietnia, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, wróciliśmy do sprawy ośrodka wypoczynkowego Ambasady Federacji Rosyjskiej w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim, o którym pisaliśmy już w 2015 r.

Ośrodek na imprezy

Umowę dzierżawy terenu o pow. ok. 6 ha w Skubiance Nadleśnictwo Jabłonna zawarło z ambasadą Federacji Rosyjskiej jeszcze w 1980 r. na 15 lat. Później umowa ta była przedłużana. Ostatnio w 2010 r., do roku 2025. Na terenie ośrodka znajdują się dwie wille, dwa hotele, osiem domków letniskowych, punkt medyczny i budynek administracyjny. Z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że w ośrodek prawie przez cały rok wygląda na opustoszały. Jedynie w lecie przyjeżdżają tam samochody z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi. I wtedy mają się tam odbywać huczne imprezy.

Interwencja ministra Błaszczaka

Jak ustaliliśmy na początku kwietnia br., pomimo innych sankcji wobec Rosji, nie było wtedy jeszcze decyzji o wypowiedzeniu umowy ambasadzie. Sytuacja zmieniła się nagle 13 kwietnia br., kiedy nadleśnictwo wypowiedziało umowę dzierżawy ambasadzie. Umowa została wypowiedziana 13 kwietnia br., z terminem do opuszczenia terenu do 30 kwietnia br. Z ustaleń redakcji wynika, że do wypowiedzenia umowy mogła przyczynić się interwencja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który jest mieszkańcem Legionowa i po publikacjach prasowych na temat ośrodka w Skubiance zainteresował się sprawą.

Ośrodek dla Ukraińców

Na czwartek (28 kwietnia) Lasy Państwowe zapowiedziały zwołanie konferencji prasowej, na której mają powiedzieć więcej o sytuacji i przyszłości ośrodka w Skubiance. Zdaniem Michała Gzowskiego, rzecznika Lasów Państwowych, obecnie piłeczka leży po stronie Ambasady Federacji Rosyjskiej, która do 30 kwietnia powinna oddać teren. – „Jeżeli tak się stanie, teren ten zostanie przekazany na pomoc obywatelom Ukrainy” – oświadczył rzecznik.

Karol Krawczyk

SEROCK/SKUBIANKA. Rosyjscy “dyplomaci” nad Zegrzem
SEROCK. Ruscy w Skubiance?
Umowa z Ambasadą Federacji Rosyjskiej rozwiązana – Rosyjscy “dyplomaci” nad Zegrzem. CD. » (toiowo.eu)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *