Łysienie u kobiet – czy znasz wszystkie jego przyczyny?

2018-12-04 3:46:36
Włosy to jeden z największych atrybutów kobiecości. Bez względu na rodzaj fryzury i długość włosów, każda kobieta chce móc pochwalić się zdrowymi, pięknymi i gęstymi włosami. Niestety – coraz większa liczba kobiet zostaje dotknięta problemem nadmiernego wypadania włosów a nawet łysienia. Nie zawsze można zapobiec wypadaniu włosów, zawsze można natomiast profilaktycznie wzmacniać włosy od wewnątrz oraz pielęgnować je we właściwy sposób, a także skutecznie leczyć większość przypadków łysienia.

 

Wypadanie włosów u kobiet – gdy winne są hormony

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn są zaburzenia hormonalne. Rozwijają się one na podłożu stresu, niezdrowego trybu życia, innych schorzeń o charakterze przewlekłym. U kobiet hormony mogą negatywnie wpłynąć na kondycję włosów w kilku sytuacjach. Przede wszystkim – na kondycję włosów wpływa zbyt niski poziom estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych i/ lub zbyt wysoki poziom androgenów (hormonów męskich). Do zaburzeń proporcji hormonów płciowych dochodzi m. in. w przebiegu ciąży i okresu poporodowego. Ciąża charakteryzuje się wysokim poziomem estrogenów, a co za tym idzie – wzmocnieniem włosów i ograniczeniem ich wypadania.

Estrogeny zatrzymują włosy w fazie anagenu, czyli fazie wzrostu, hamując ich przejście w fazę katagenu, czyli wypadania. Po porodzie natomiast spada gwałtownie poziom estrogenów, dodatkowo zwiększa się w organizmie stężenie prolaktyny – i włosy lawinowo wchodzą w fazę katagenu. Wypadają zarówno te włosy, które wypadłyby w okresie ciąży, jak i wypadające na bieżąco. Prowadzi to do znacznego przerzedzenia fryzury – włosy zaczynają wypadać około 3 miesięcy po porodzie, ale na szczęście poporodowe łysienie u kobiet mija samoistnie po upływie około roku.

Częstą przyczyną łysienia hormonalnego u kobiet jest łysienie androgenowe, gdy dochodzi do wzrostu poziomu androgenów. Najczęściej ma to miejsce w przebiegu menopauzy, w zespole policystycznych jajników czy po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej. Androgeny oddziałują bezpośrednio na mieszki włosowe, prowadząc do ich miniaturyzacji oraz ścieńczenia i osłabienia włosów. Poza nadmiernym wypadaniem włosów, u kobiet w przebiegu łysienia androgenowego często występuje trądzik, a także hirsutyzm, czyli męski typ owłosienia na ciele.

Źle zbilansowana dieta, niewłaściwa pielęgnacja – kolejne przyczyny wypadania włosów

Kobiety przykładają ogromną wagę do pielęgnacji włosów, dbając o ich nienaganny wygląd. Z drugiej jednak strony, panie nie stronią od inwazyjnych zabiegów niszczących włosy – farbowania, rozjaśniania czy chociażby codziennego stosowania suszarki. Może to odbić się niekorzystnie na kondycji włosów, prowadząc do ich przesuszenia, łamliwości i nadmiernego wypadania. Także nadużywanie kosmetyków do włosów zawierających konserwanty, parabeny czy alkohol negatywnie wpływa na wygląd włosów.

Częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet jest także wszechobecny stres i przemęczenie, a także niewłaściwie zbilansowana dieta. Niedobory niektórych składników pokarmowych odbijają się niekorzystnie na kondycji włosów. Mowa zwłaszcza o następujących witaminach i składnikach mineralnych:

– witaminie C

– witaminie D3

– witaminach z grupy B

– magnezie

– żelazie

– cynku

– selenie

– kwasach omega 3

– białku.

Wypadanie włosów u kobiet to zatem problem złożony, o różnorodnych przyczynach. A jak wygląda kwestia zapobiegania łysieniu i jego leczenia?

Co stosować przeciw wypadaniu włosów?

Jeśli wypadanie włosów u kobiet wynika z niewłaściwego trybu życia i źle zbilansowanej diety , wystarczy zmiana nawyków na zdrowsze, aby poprawić kondycję włosów i zapobiec w przyszłości ponownemu osłabieniu i wypadaniu włosów. Warto zatem unikać częstego farbowania czy rozjaśniania włosów, stosować kosmetyki dopasowane do potrzeb naszych włosów, wykonywać masaże skóry głowy.

Dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana i oparta na nieprzetworzonych produktach. Nie powinno w niej zabraknąć ryb i mięs, orzechów, tłoczonych na zimno olejów roślinnych, warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Taka dieta przeciw wypadaniu włosów wzmocni włosy w każdych okolicznościach, także wtedy, gdy przyczyny łysienia są bardziej złożone. W przypadku łysienia hormonalnego czy łysienia na podłożu zmian zapalnych bądź autoimmunologicznych sama zmiana jadłospisu nie wystarczy, ale z pewnością stanowić będzie cenne uzupełnienie właściwej terapii.

Leczenie łysienia zależne jest od jego przyczyny. Łysienie androgenowe wymaga stosowania leków hormonalnych, a także aplikowanych miejscowo na skórę głowy preparatów pobudzających krążenie krwi i wzmacniających mieszki włosowe. Łysienie plackowate wymaga złagodzenia stanu zapalnego, a zatem stosowane są leki przeciwzapalne . Ponadto można sięgać po witaminy na wypadanie włosów. Takie suplementy diety mogą wzmocnić cebulki włosów i ograniczyć wypadanie włosów – ale tylko wtedy, gdy będą to suplementy o odpowiednim składzie i jakości.

Doskonałym przykładem takiego suplementu diety jest Hair Formula marki Cheers. Te witaminy na włosy zawierają wyłącznie naturalne składniki i dostarczają wysokich dawek najważniejszych dla włosów związków: cynku, selenu i biotyny. Pozostałe składniki to wyciąg ze skrzypu, ekstrakt z bambusa oraz z palmy sabałowej; ta ostatnia roślina jest z powodzeniem stosowana w celu uzupełnienia terapii łysienia androgenowego, gdyż skutecznie wzmacnia mieszki włosowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *