LEGIONOWO. Zapomniana historia – Odsłonić pomnik…

2024-09-08 2:30:45

 

Przysłowiowego konia z rzędem dla mieszkańca Legionowa, który wie, że Pomnik Polski Walczącej na rondzie Armii Krajowej odwołuje się zarówno do etosu Armii Krajowej jak i etosu Solidarności. Upamiętnia on tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę w latach 1939-1944, jak i tych, którzy kontynuowali lub podejmowali walkę o taką Polskę w latach 1944-1989.

Widok pomnika w dniu odsłonięcia

Powyższe daty są umieszczone na pomniku, tylko, że zarówno napis – 1944-1989, jak i cały pomnik od strony kilku ulic zbiegających się tu promieniście, zasłania las dorodnej kosodrzewiny. Chcę wierzy, że to nie zła wola, tylko głupota ludzka.

Idea pomnika jest wspaniała w swej prostocie. Umieszczony na wyniesieniu na środku ronda, składa się z dwóch płyt położonych pod lekkim skosem na ziemi, na dwie strony świata. Na płytach daty 1939-1944 oraz 1944-1989. Pomiędzy płytami wyrasta ku niebu klin/kamienna płyta z wykutym po obu stronach symbolem Polski Walczącej. Klin jest lekko skoszony (nie prostopadły do dolnych płyt). Takie rozwiązanie powoduje, że pomnik można by oglądać ze wszystkich stron ronda i ze wszystkich stron składać dowody naszej pamięci i szacunku. Powinien też być widoczny dla wszystkich nadjeżdżających czy nadchodzących mieszkańców z każdej uliczki wiodącej do ronda. Ale niestety nie można go oglądać ani ze wszystkich stron, ani składać ze wszystkich stron dowodów naszej pamięci. Jadąc z Przystanku do Rynku ulicą Batorego widzimy absurdalny las na środku ronda zamiast pomnika (fot poniżej ).

Widok pomnika od strony napisu 1944-1989

Proponuję naprawić ten błąd i przywrócić sens pomnikowi, który powstał ze społecznych składek, dzięki wielkiemu wysiłkowi wspaniałych ludzi (odsłonięty w 1994 roku).

Po pierwsze: usunąć kosodrzewinę, by pomnik był widoczny na wszystkie strony świata.

Po drugie: wokół całego pomnika pozostawić wolne miejsce na składanie kwiatów, zniczy i wszelkich innych dowodów naszej pamięci i szacunku dla ludzi, którzy podjęli walkę o Polskę wolną i niepodległą.

Po trzecie: od strony tablicy z datą 1944-1989 zrobić ścieżkę podejścia, analogicznie do tej istniejącej od strony tablicy z datą 1939-1944. W tej chwili nie jest możliwe ani podejście do tej tablicy, ani nawet zobaczenie jej.

 

 

 

Małgorzata Grabowska-Kozera

Historia pomnika „Polski Walczącej” na Rondzie AK: O monumencie AK – kilka słów

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *