Leasing motocykla – kiedy się to opłaca?

2023-01-05 10:53:17

Motocykle coraz częściej stanowią wyposażenie wielu firm, dzięki niższym kosztom ich eksploatacji. Zakup tych pojazdów za gotówkę może jednak okazać się równie obciążający budżet przedsiębiorstwa, dlatego też warto rozważyć alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest leasing motocykla, co sprzyja utrzymaniu płynności finansowej firmy.

Na czym polega leasing motocykla?

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zastąpienie firmowych samochodów motocyklami. Wiąże się to nie tylko z niższymi kosztami eksploatacji tych pojazdów – wśród ich zalet należy wymienić również niewielkie rozmiary, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w mieście, szczególnie w godzinach szczytu.

Chociaż koszt zakupu motocykla jest niższy niż zakup firmowego auta, to jednak może być on obciążający. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców istniejących na rynku od niedawna oraz tych, którzy borykają się z problemem dotyczącym płynności finansowej. Zamiast jednak decydować się za zakup motocykla, można skorzystać z alternatywnej opcji, biorąc go w leasing.

Finansowanie tego rodzaju polega na użytkowaniu środka trwałego przez okres zawarty w umowie z leasingodawcą, w zamian za uiszczanie miesięcznych rat o określonej wartości. Kiedy czas umowy dobiegnie końca, przedsiębiorca może wykupić go po wyjątkowo niskiej cenie. Na leasing motocykla mogą zdecydować się również często firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku.

Dlaczego leasing motocykla to korzystne rozwiązanie?

Leasing należy do najpopularniejszych form finansowania wielu środków trwałych, z której chętnie korzysta wielu przedsiębiorców. Dzięki zastosowaniu przez firmy leasingowe procedury uproszczonej, wszelkie formalności załatwione zostają zazwyczaj w ekspresowym tempie, co daje dużą oszczędność czasu – może się nawet zdarzyć, że decyzja o udzieleniu finansowania zostanie podjęta nawet tego samego dnia.

Często leasingodawcy kierują swoją ofertę również do nowych firm, ułatwiając im rozwój na rynku, poprzez udostępnienie niezbędnych pojazdów, urządzeń czy maszyn. W przeciwieństwie do kredytu, nie trzeba też obawiać się wysokiej opłaty wstępnej, co znacząco odciąża budżet firmy. Ponadto, przedsiębiorcy mogą liczyć na wiele korzyści podatkowych: istnieje bowiem możliwość wliczenia kosztów leasingowych w koszty uzyskania przychodu.

Skorzystanie z leasingu w żaden sposób nie wyklucza także możliwości dodatkowego wzięcia kredytu w banku, gdyż opcja ta nie wywiera wpływu na zdolność kredytową leasingobiorcy. Firmy leasingowe są też elastyczne pod względem harmonogramu spłaty rat, umożliwiając dopasowanie go do możliwości danego klienta. Dodatkowo, po zakończeniu umowy można zdecydować się na wykupienie przedmiotu w atrakcyjnej cenie.

W jaki sposób rozliczyć motocykl w leasingu?

Rozliczenie przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku auta osobowego. Przedsiębiorca może zdecydować się na odliczenie 50% kwoty podatku od zakupu i kosztów eksploatacji motocykla, korzystając z niego w celach firmowych, jak i prywatnych bądź odliczenie 100% kwoty, gdy motocykl wykorzystywany jest wyłącznie w celach firmowych. Rozliczenie przebiega również w inny sposób, w zależności od wybranej formy leasingu.

W przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów przychodu opłatę początkową, raty leasingowe, koszty ubezpieczenia oraz koszty eksploatacyjne pojazdu. Jeżeli zaś chodzi o leasing finansowy, w kosztach przychodu można uwzględnić wyłącznie część odsetkową rat leasingowych, koszty ubezpieczenia, koszty eksploatacji motocykla oraz odpisy amortyzacyjne.

Co wybrać – kredyt czy leasing motocykla?

Leasing to wygodna forma finansowania, która pozwala wiele zaoszczędzić i co istotne, nie wyklucza dodatkowej możliwości wzięcia kredytu. Decydując się na tą opcję, warto omówić szczegóły z ekspertem, korzystając z usług doświadczonej firmy, jak np Vleasing. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie przepłacisz, a umowa będzie w pełni dopasowana do potrzeb twojej firmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *