LEGIONOWO. 12-latek potrącony na Kolejowej: Ostrzegaliśmy, że dojdzie do tragedii!
2024-10-04 6:03:40W piątek, 27 września na ul. Kolejowej 12-letni rowerzysta, na przejeździe dla rowerów, został potrącony przez samochód. Tymczasem niedawno na tej samej ulicy, pomimo sygnałów o przekraczaniu dozwolonej prędkości przez samochody oraz niebezpiecznych zjazdach ze ścieżek rowerowych, usunięto ograniczenie prędkości (?) …
Tym razem do wypadku doszło na oznaczonym przejeździe dla rowerów, przed Chotomowem, w miejscu gdzie ścieżka rowerowa przechodzi na drugą stronę ul. Kolejowej. W jego wyniku 12 latek, po potrąceniu przez samochód, został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala. Tymczasem niemal codziennie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na pozostałych tych „nieoznaczonych”, zjazdach ze ścieżki rowerowej na ul. Kolejową.
Niebezpieczne zjazdy
Co najmniej od kilkunastu miesięcy piszemy na łamach To i Owo o niebezpiecznych, nieoznaczonych zjazdach ze ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Kolejowej. Zjazdy takie prowadzą wprost na skrzyżowania z ulicami: Wiśniową, Sosnową, Morwową, Gawryszewskiego, Szczyglą i Targową.
Przed rokiem mieszkańcy zwrócili się nawet o pomoc do ówczesnego radnego, a obecnego zastępcy prezydenta miasta Mirosława Grabowskiego. Skierował on wtedy interpelację do władz ws. poprawy bezpieczeństwa na ul. Kolejowej. Napisał w niej, że dochodzi tam nagminnie do niebezpiecznych zdarzeń. Nic, to jednak nie dało. Ówczesne władze, w osobie byłego z-cy prezydenta miasta Marka Pawlaka odpowiedziały, że zjazdy takie muszą pozostać, bo „wykonano je zgodnie z projektem” (…).
Przekraczanie prędkości
Jeszcze wcześniej docierały do redakcji sygnały o notorycznym przekraczaniu dozwolonej prędkości przez samochody poruszające się ul. Kolejową, a nawet o urządzanych tam wyścigach. Wielokrotnie przypadki te były również zgłaszane policji przy pomocy Policyjnej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pisaliśmy, że na ul. Kolejowej jest niebezpiecznie z powodu przekraczania dozwolonej prędkości przez samochody, co powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Mieszkańcy wskazywali też, że zaraz z granicą miasta, w Chotomowie, na tej samej drodze, zainstalowano już dawno progi zwalniające.
Nawet zlikwidowali ograniczenie
Tymczasem ul. Kolejową na odcinku od ul. Morwowej do granicy z Chotomowem wyremontowano. A zaraz potem, w czerwcu 2024 r., zlikwidowano ograniczenie prędkości do 40 km/h, przed jednym z niebezpiecznych zjazdów ze ścieżki rowerowej. Zaniepokojeni takim obrotem sprawy, w jednym z tekstów pytaliśmy – czy musi dojść do tragedii, zanim ktoś zacznie myśleć. Zapytaliśmy również, kto personalnie odpowiedzialny jest za zlikwidowanie ograniczenia prędkości w tym niebezpiecznym miejscu. Personaliów niestety nam nie podano. Dostaliśmy jedynie informację, że była to „osoba zawodowo zajmującą się inżynierią ruchu na drogach”, a projekt został zatwierdzony przez Starostę Legionowskiego. Zapytaliśmy więc, kto jest bezpośrednim przełożonym osoby, który podjęła taką decyzję. Odpowiedziano nam, że nie jest to pracownik. – „Natomiast kwestiami z tym związanymi zajmował się zastępca oraz naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej” czytamy w odpowiedzi.
KOMENTARZ: Okazuje się, że nic nie pomagają informacje na Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, prośby i ostrzeżenia o grożącym niebezpieczeństwie. Urzędnicy wiedzą lepiej. Na apele o zabezpieczenie niebezpiecznych zjazdów ze ścieżki rowerowej – jeden odpowiada, że NIE, bo „zbudowano je zgodnie z projektem”. Drugi twierdzi, że ograniczenia prędkości NIE są potrzebne, bo tak zapisano w zatwierdzonej organizacji ruchu. Jednym słowem, żeby zaczęli myśleć, najpierw musi dojść do tragedii….
Wojciech Dobrowolski
7 komentarzy
Wystarczy uczyć ludzi że samochód ma pierwszeństwo
1. Likwidacja ograniczenia prędkości na ulicy Kolejowej to głupota.
2. Na policje nie ma co liczyć – nie widziałem ich tu od lat.
3. Tylko progi zwalniające pomogą.
Jest takie pojęcie, jak bezpieczne otoczenie drogi, bezpieczna infrastruktura w pasie drogowym (oznakowanie, sygnalizacja, usytuowanie i układ skrzyżowań, usytuowanie zjazdów, usytuowanie chodników i ścieżek rowerowych, konstrukcja urządzeń znajdujących się w pasie drogowym itp.) . Na ul. Kolejowej w Legionowie ta infrastruktura jest skandaliczna.
Bodajże na 5 skrzyżowaniach są tam nieoznaczone zjazdy ze ścieżki rowerowej – wprost na skrzyżowanie. Kierowcy i rowerzyści mogą się tam znaleźć NAGLE w niebezpiecznej sytuacji. I nie będzie to wynikać z ich zachowania, tylko z takiej a nie innej NIEBEZPIECZNEJ infrastruktury drogowej.
Wystarczy zwracać uwagę na jadące samochody a nie zwalać całą winę na kierowców jeżdżę tamtędy i za każdym razem jak jedzie roweżysta uwagi czy jedzie samochód czy nie przypominam dla tych co nie znają przepisów że nawet na ścieżce rowerowej obowiązuje zasada pierwszeństwo prawej strony wienc jadąc od morwowej roweżysta powinien przepuścić samochód jadący z tego samego kierunku.
Na Kolejowej jest prosty odcinek i odbywają się tu ciągle wyścigi samochodów szczególnie rano i późnym wieczorem. Tylko progi zwalniające pomogą tak jak zaraz dalej na tej samej ulicy są zrobione już w Chotomowie. Na policję nie ma co liczyć, wielokrotne sygnały o tych wyścigach są najwyraźniej olewane. Sytuacja się nie zmienia. Dziwię się tylko, że tych wypadków na Kolejowej jest do tej pory tak mało!!!
Ten wydział Komunalny, to są wyjątkowe lenie. Jak zdjęli znak ograniczenia przed wypadkiem, to powinni odpowiadać za wszystkie wypadki, które tam nastąpią…
Umieszczanie wpisów na Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa to tak jakby pisać na Berdyczów, Mija się kompletnie z celem i jest totalnie “olewane” prze tzw. władzę. Szkoda, bo mogło to być fajne narzędzie współpracy obywatelskiej dla utrzymania bezpieczeństwa i porządku,