Na czym polega Bezpośrednia likwidacja szkody (BLS)?

2022-09-28 8:30:43

Cy kiedykolwiek byłeś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym i aby uzyskać należne odszkodowanie, musiałeś wysyłać pisma do ubezpieczyciela sprawcy? Jeżeli tak było, na pewno możesz potwierdzić jak czasochłonne i absorbujące jest to zajęcie. Jest to tym bardziej frustrujące, że zabiera to twój cenny czas, pomimo że nie ty spowodowałeś szkodę. Chciałbyś, aby wyglądało to inaczej? Aby wszystkie formalności były ograniczone do minimum, a najlepiej, aby ktoś za ciebie je załatwił? Okazuje się, że jest to możliwe. Rozwiązaniem jest BLS (bezpośrednia likwidacja szkód), czyli usługa, którą oferuje coraz większa liczba towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Jakie są zalety bezpośredniej likwidacji szkód komunikacyjnych?

Na czym polega BLS? Jeśli jesteś poszkodowanym i chcesz uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy szkody, do tej pory to z nim musiałeś się kontaktować. W przypadku bezpośredniej likwidacji szkody, wszystkie formalności załatwisz ze swoim ubezpieczycielem. To on wypłaci ci należne odszkodowane, a następnie sam będzie dochodzić zwrotu pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Dla ciebie jest to realna korzyść, a mianowicie:

  • Duża oszczędność czasu — odszkodowanie może zostać wypłacone nawet po kilku dniach od wystąpienia szkody;
  • Uproszczone formalności — korzystając z systemu bezpośredniej likwidacji szkód, wypełniasz tylko kilka dokumentów, a całą resztą zajmie się twój ubezpieczyciel;
  • Pełne bezpieczeństwo — nie musisz obawiać się problemów z wypłatą odszkodowania lub tego, że TU nie przyjmie odpowiedzialności i będziesz musiał zwrócić uzyskane odszkodowanie.

Jakie są wady standardowej likwidacji szkody komunikacyjnej?

Osoby zgłaszające się do towarzystw ubezpieczeniowych z roszczeniem z polis oc, są dla nich obcymi osobami. Nie zarabiają na nich, a wręcz tracą. Muszą im bowiem wypłacić odszkodowanie, dlatego podejmują wszystkie możliwe działania (mieszczące się w obowiązujących przepisach prawa), aby opóźnić termin wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć należną kwotę. Pamiętaj o tym, że ubezpieczyciel sprawcy wypadku nie jest twoim przyjacielem, a likwidacją szkody zajmuje się niejako z obowiązku. Nie powinieneś zatem liczyć na to, że będzie dbać najlepiej jak to możliwe o twoje interesy. Zupełnie inaczej to wygląda, kiedy to twój ubezpieczyciel przejmuje likwidację szkody. Przede wszystkim jesteś dla niego klientem, dlatego będzie robić wszystko, abyś był zadowolony z jego usług i polecał je dalej. Ubezpieczyciel poszkodowanego bierze na siebie wszystkie obowiązki, związane z dochodzeniem odszkodowania, dokumentowaniem poniesionych wydatków, a także bezpośrednią likwidacją szkody, czyli znalezieniem dobrego warsztatu, zapewnieniem samochodu zastępczego itp.

Komu opłaca się korzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?

System BLS sprawdzi się u osób, które na co dzień korzystają z samochodu i nie mogą sobie pozwolić na długi czas jego naprawy. Nie musząc osobiście kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, chronią swój czas i nerwy. Zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela może nastąpić drogę elektroniczną lub telefonicznie, a pierwszy kontakt zwrotny będzie mógł mieć miejsce jeszcze tego samego dnia. Jeśli chodzi o możliwe wysokości odszkodowania, które w ten sposób da się otrzymać, to są one wyliczane dokładnie w sposób jak najbardziej przyjazny dla poszkodowanego, pozwalający pokryć naprawdę wszystkich wyrządzonych szkód, zarówno tych materialnych, jak i nie. Podsumowując, w przypadku BLS, twoje towarzystwo ubezpieczeniowe jest twoim najlepszym doradcą. Jeśli szukasz firm oferujących BLS, znajdzie je tutaj: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *