Oszczędny dom przyjazny klimatowi
2024-01-05 5:14:10
Pan Józef mieszka eko
Większość z nas podejmując ważne życiowe decyzje, dotyczące własnego lokum – mieszkania lub domu – długo się zastanawia, rozważa różne opcje. Zwykle boimy się podejmować pochopnych decyzji, korzystać z nowoczesnych, mało jeszcze znanych rozwiązań, bo chodzi tu o spore pieniądze i naszą przyszłość. Czasy stawiają jednak przed nami nowe wymagania, musimy odchodzić od tego co było, dążyć, by nasz przyszły dom był jak najtańszy, wygodny i oszczędny w użytkowaniu. Jednym z takich pomysłów są coraz bardziej u nas popularne szkieletowe domy ekologiczne. By przybliżyć technologię ich budowy, spotkaliśmy się z właścicielem pułtuskiej firmy Helen Green – domy ekologiczne Piotrem Słomkowskim, który z powodzeniem realizuje kolejne projekty swoich klientów.

Piotr Słomkowski – właściciel firmy Helen Green
Skąd pomysł na taką działalność?
– Od zawsze interesowałem się budownictwem, dlatego na Politechnice Warszawskiej wybrałem właśnie ten kierunek – powiedział Tygodnikowi Piotr Słomkowski. – Już od kilkunastu lat jestem związany z branżą budowlaną. Zdobywałem doświadczenie pracując przy budowie tradycyjnych domów, ale również przy montażu i obsłudze paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Gdy poznałem technikę budowy domów szkieletowych, pomyślałem, że to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą mieć własne miejsce na ziemi, a nie mogą pozwolić sobie na kolosalne kredyty. Postanowiłem założyć własną firmę i jednocześnie pomagać ludziom, urzeczywistniać ich marzenia. Buduję domy szkieletowe z myślą o przyszłych pokoleniach. Dlatego właśnie, szukając nazwy dla swojej firmy, pomyślałem o mojej córce – Helence.
Jak powstaje ekologiczny dom szkieletowy?
Domy szkieletowe od dziesięcioleci buduje się w krajach skandynawskich i w Ameryce. Technologia została więc dobrze przetestowana i jak najbardziej sprawdza się w naszych warunkach. Konstruujemy wszystkie elementy z użyciem zaawansowanych sprzętów i oprogramowania. Dokonujemy ścisłej kontroli ręcznej i maszynowej. Pozyskujemy surowce ze sprawdzonych źródeł. Co ważne, w przypadku takiej technologii, atutem jest szybki czas budowy. Większość elementów wykonujemy w hali produkcyjnej, niezależnie od warunków pogodowych, dlatego budowa trwa zaledwie kilka miesięcy. Prawidłowo wykonany dom szkieletowy jest trwały, jego trwałość jest zbliżona do domu murowanego.
Korzyści dla środowiska
Budynki szkieletowe nagrzewają się szybciej niż murowane i długo trzymają ciepło za sprawą wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Dodatkowo każdemu inwestorowi proponowane są takie rozwiązania jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, dzięki czemu dom jest niskoemisyjny i wpisuje się w standardy unijne dotyczące ekologii.
– Troska o środowisko powinna iść w parze z troską o stan rodzinnych finansów. Właśnie dlatego budowa domu szkieletowego może być trafionym rozwiązaniem dla wielu osób. W naszym folderze można znaleźć trzy przykładowe projekty wraz z orientacyjną ceną budowy (strona internetowa helengreen.pl). Jeśli ktoś posiada własny projekt, może zapytać o koszt jego realizacji.
Ile to kosztuje?
By poznać rzeczywiste koszty budowy przejrzeliśmy folder firmy z przykładowymi projektami domów. Domek o powierzchni 59, 5 m2 w stanie deweloperskim, składający się z siedmiu pomieszczeń, kosztuje mniej niż mieszkanie bo 298 000, a dom o pow. 110 m 480 tys. brutto.
Mieszkam EKO
Jak się mieszka w szkieletowych domach ekologicznych? By to sprawdzić spotkaliśmy się z panem Józefem Gralewskim, właścicielem takiego energooszczędnego domu.
– Niewątpliwie już na etapie budowy domu energooszczędnego widać korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla mojego portfela. Budowa trwała zaledwie kilka miesięcy, co wpłynęło na niski koszt całej inwestycji, idąc za tym również mniejszy pobór energii. Dodatkowo cała konstrukcja budynku jest drewniana, więc to naturalny surowiec. Z moich obserwacji także wynika, że do wybudowania domu zużyto niewielkie ilości energii elektrycznej oraz wody. Sam budynek został wykonany w technologii szkieletu lekkiego przy zastosowaniu energooszczędnych materiałów, takich jak płyta poliuretanowa, wełna skalna o wysokim parametrze cieplnym oraz naturalnym ociepleniem jakim jest drewno. W domu zastosowano również powietrzną pompę ciepła zasilaną energią wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 8,4 kW. Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym niskotemperaturowym, instalacją PV nie generuje wysokich kosztów. Energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną praktycznie bilansuje się z zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzania domu oraz podgrzania wody użytkowej.
ED