LEGIONOWSKI. 3 przypadki ozdrowieńców z koronawirusa w ciągu ostatniej doby
2020-08-12 4:03:15
Według komunikatu Sanepidu z 12 sierpnia br., w sumie 123 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 267 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 354 osoby przebywają w kwarantannie domowej. 26 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 88 przypadków ozdrowieńców
W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 3 przypadki ozdrowieńców z koronawirusa (kobieta l. 31 oraz dwóch mężczyzn 19 i 31 l. z Serocka i Nieporętu), a ponadto odnotowano 5 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym i 3 przypadki objęcia kwarantanną domową.
Sytuacja w powiecie legionowskim
Aktualnie (12 sierpnia) 267 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 354 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 123 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 1 mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 88 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (11 sierpnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 264 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 377 mieszkańców.
Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.
Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.
Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.
Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus
Podział zakażeń w powiecie
Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 12 sierpnia)
- Legionowo: 57 zakażeń, 4 zgony, 39 ozdrowień;
- Serock: 11 zakażeń, 10 ozdrowieńców;
- Wieliszew: 15 zakażeń, 12 ozdrowieńców;
- Nieporęt: 12 zakażeń, 1 zgon, 11 ozdrowieńców;
- Jabłonna: 28 zakażeń, 3 zgony, 16 ozdrowieńców.
Sytuacja w Polsce
Liczba zakażonych koronawirusem: 53 676 (715)
Zgony: 1 830 (9)
- 2021 liczba zajętych łóżek COVID-19
- 76 liczba zajętych respiratorów*
- 106 915 osób objętych kwarantanną
- 9 490 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
- liczba osób, które wyzdrowiały: 37 611
- 2 281 604 zbadanych próbek
- 2 182 027 przebadanych osób
- ponad 24 tys. testów wykonanych w ciągu doby