LEGIONOWO. Kontrole szamb
2025-03-29 6:03:47
Na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na samorządy nałożony został obowiązek przeprowadzenia kontroli nieruchomości posiadających szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.
W kontrolach tych chodzi o sprawdzenie czy właściciele nieruchomości posiadają umowy z przedsiębiorcą uprawnionym do prowadzenia działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transportu nieczystości ciekłych. Sprawdzeniu podlega także czy właściciel nieruchomości posiada dowody uiszczania opłat za te usługi (m.in.: rachunków, faktur, dowodów zapłaty).
Kary dla mieszkańców
Podobne kontrole przydomowych szamb obecnie przeprowadzane są przez urzędników oraz Straż Miejską na terenie gmin powiatu legionowskiego. Za brak umowy lub potwierdzeń opłat grozi mandat w wysokości 500 zł. Natomiast jeżeli sprawa trafi do sądu, może on nałożyć na właściciela nieruchomości karę grzywny w wysokości 5000 zł. Faktury za wywóz powinny potwierdzać ich regularność i ilość zgodną ze zużyciem wody. Wszystkie dokumenty należy okazać podczas kontroli w domu lub podczas wezwania do urzędu. Gminy dodatkowo mogą sprawdzić, czy szambo jest zbudowane zgodnie z przepisami prawa w zakresie lokalizacji, a także czy jest ono szczelne !!!!
Kary dla gmin
Ponadto gminy od 2022 r. muszą przygotować sprawozdania dotyczące gospodarki nieczystościami – stąd trwające właśnie kontrole. Mają w nich wykazać, że dokonały kontroli właścicieli nieruchomości oraz sprawdziły umowy i rachunki, które otrzymają od skontrolowanych mieszkańców. Samorządom grozi kara do 50 tysięcy złotych za niewywiązanie się z raportu !!!!
Gminy dzięki temu będą miały lepszą wiedzę o gospodarce ściekami niż dotychczas. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, z 43 skontrolowanych gmin w 82,1 proc. ewidencje zbiorników bezodpływowych były niekompletne, a 79,1 proc. samorządów przekazały nieprawidłowe dane GUS-owi !!!! Tylko 30,2 proc. gmin posiadało prawidłowe dane dotyczące szamb i braku umów na wywóz nieczystości.
Obowiązek podłączenia do sieci kanalizacyjnej
Według ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 5 ust. 1 pkt 2), właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Natomiast tylko w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, mogą wyposażyć nieruchomość w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.
PWK Legionowo