Czy wprowadzą zakaz budowy szeregowców i dużych obiektów handlowych na Bukowcu A?

2024-11-24 2:04:33

Na najbliższej sesji Rady Miasta Legionowo (26.11) radni pochylą się nad projektem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla Bukowca A. Jest to pierwszy plan, do którego wprowadzono zakaz zabudowy szeregowej i grupowej.

 

Do opracowania nowego planu dla Bukowca A przystąpiono jeszcze w 2018 r. Chodzi o pas  terenu rozpościerający się pomiędzy granicą z jednak aż do tej pory przybrać ostatecznego kształtu. Procedura się przeciągała, a rozwiązania  proponowane przez władze miasta i urzędników często nie wychodziły naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Sytuacja zmieniła się po ostatnich wyborach samorządowych (kwiecień 2024 r.), gdy doszło do zmiany władz miasta.

Nowe władze, nowy plan

Nowy prezydent miasta Legionowo, Bogdan Kiełbasiński już wcześniej deklarował walkę z tzw. patodeweloperami oraz większe wsłuchiwanie się w głos mieszkańców. Dlatego w wyłożonym we wrześniu br. projekcie planu dla Bukowca A znalazły się wreszcie zapisy, o które długo walczyli mieszkańcy. Chodzi o wprowadzenie zakazu zabudowy szeregowej oraz grupowej, co ma uniemożliwić powstawanie na niewielkich działkach budynków mieszczących lokale dla kilku albo nawet kilkunastu rodzin. Do tej pory budynki te, de facto wielorodzinne, były budowane, dzięki lukom w prawie oraz pomysłowości deweloperów, jako jednorodzinne budynki. W przypadku planu dla Bukowca A, po raz pierwszy postanowiono z tym skończyć.

Tylko dwie uwagi

Po wrześniowym wyłożeniu i publicznej dyskusji nad projektem planu dla Bukowca A. istniały obawy, że pojawią się nowe wnioski do planu, składane przez deweloperów, których celem będzie zmiana zapisów,  mających uniemożliwić budowę szeregowców. Złożenie wielu podobnych uwag, mogło doprowadzić do ponownego wydłużenia procedury uchwalenia planu.   Okazało się jednak, że tym razem  do projektu planu wpłynęły tylko 2 uwagi. Pierwsza z nich dotyczyła  wprowadzenia do projektu planu kategorycznego zakazu zabudowy bliźniaczej i wprowadzenia definicji zabudowy szeregowej. Druga uwaga natomiast dotyczyła  umożliwienia zabudowy wielorodzinnej na  działce u zbiegu ulic Bałtyckiej i Zakopiańskiej. Obie te uwagi zostały negatywnie zaopiniowane przez prezydenta Kiełbasińskiego. Pierwsza z tego względu, że przy obecnych zapisach nie jest ona już konieczna, natomiast drugą z uwag uznano za niezgodną z zapisami studium. Ostatecznie o losie tych uwag zdecydują jednak radni, podczas głosowania

Ograniczenia w nowym planie

W projekcie planu dla Bukowca A, po raz pierwszy w Legionowie, wprowadzono zapisy, które mają ograniczyć dogęszczanie zabudowy miasta. Do tej pory bowiem nowe plany zagospodarowania przestrzennego zwykle pozwalały na intensywniejszą i wyższą zabudowę niż dotychczas, możliwość podziału działek na coraz mniejsze, zmniejszając jednocześnie wymaganą minimalną powierzchnię biologicznie czynną. Przede wszystkim jednak, wprowadzono wprost zakazu realizacji jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w formie szeregowej i grupowej.

Minimalna wielkość działki dla zabudowy wolnostojącej ma teraz wynosić 500 m2, a dla zabudowy bliźniaczej 400 m2 na jeden segment. Ponadto powierzchnia maksymalna zabudowy, dla budynków mieszkalnych ma wynosić 30 proc. powierzchni działki, a dla zabudowy z usługami od 30 do 50 proc. pow. działki. Natomiast maksymalna powierzchnia zabudowy działki dla zabudowy wielorodzinnej ma wynosić 60 proc.

Miejsca parkingowe

Wprowadzono także nowe zapisy dotyczące miejsc parkingowych. Projekt planu zakłada, że na każdy nowy dom jednorodzinny mają przypadać 2 miejsca parkingowe na własnym terenie. A w przypadku zlokalizowania tam również usług, konieczne będzie jeszcze jedno dodatkowe miejsce. Z kolej dla zabudowy wielorodzinnej, wprowadzono konieczność zapewnienia 1,5 miejsca parkingowego na każdy lokal mieszkalny.

W nowym dokumencie tym zamieszczono zapisy zakazujące realizacji jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w formie szeregowej i grupowej.

Zabudowa usługowa

Wzdłuż ul. Warszawskiej, projekt mpzp przewiduje połączenie funkcji mieszkaniowych i usługowych. Na tych nieruchomościach dopuszcza się budowę nie wyższych niż 12 m domów jednorodzinnych w formach wolnostojącej i bliźniaczej, a także budynków usługowych w formie dobudowania do budynków mieszkalnych lub w formie wolnostojącej.

Wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa

Procedowany od lat dokument dopuszcza też wielorodzinną zabudowę mieszkaniową. Ta może być lokalizowana jedynie w rejonie ul. Przemysłowej, Handlowej, Bałtyckiej i Daliowej. Na parterach bloków, nie wyższych niż 15 m, zezwala się na tworzenie powierzchni handlowo-usługowych, a w ich otoczeniu garaży.

Paulina Nowicka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *