Dom jak na dłoni. Automatyka budynkowa jako osprzęt elektryczny w inteligentnej instalacji

2019-07-12 4:05:26
Dzięki nowoczesnym systemom inteligentnych rozwiązań mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w domu nawet podczas naszej nieobecności. Niedomknięte drzwi, pozostawiony czajnik czy włączone światło w holu to już obecnie nie problem. Poprzez aplikację możemy z dowolnego miejsca na Ziemi skontrolować, co dzieje się w nieruchomości, ustawić temperaturę lub odsłonić rolety w oknach, by kwiaty miały wystarczająco dużo światła. Technika w przypadku domowej automatyki pracuje dla nas i za nas, co czyni nasze cztery ściany coraz bardziej komfortowymi.

 

Dom inteligentny

Zespół systemów, które możemy kontrolować i programować, stanowi trzon smart domu. W ich skład wchodzi oświetlenie, ogrzewanie, drzwi, brama wjazdowa, furtka czy rolety okienne. Decyzji o budowie domu inteligentnego nie musimy podejmować wcześnie, na etapie projektu, chociaż jest to znaczne ułatwienie. Więcej informacji znaleźć można w artykule: „Budowa domu inteligentnego – kiedy podjąć taką decyzję?”.

Automatyka budynkowa w inteligentnych instalacjach domu

System automatycznych drzwi i bramy to jeszcze nie automatyka budynkowa, a zaledwie niewielki szczątek jej możliwości. Na cały zespół, który zawiera się w jej inteligentnej instalacji, składają się czujniki (w tym ruchu), programatory, przekaźniki napięciowe, wskaźniki zasilania, regulatory temperatury, moduły sterujące i dziesiątki innych, mniej lub bardziej skomplikowanych urządzeń, które pozwalają nam na panowanie nad prawie wszystkimi parametrami zjawisk zachodzących w domu. Oświetlenie, klimatyzacja, ogrzewanie, kontrola zużycia energii elektrycznej nawet na poszczególnych fazach i wiele innych systemów możemy sami zaprogramować i zarządzać nimi wedle uznania. Szeroki wybór wszystkich elementów potrzebnych do budowy automatyki domowej znajdziemy na stronie polskiego producenta zamel.com.

Budowa instalacji automatyki domowej

Dzięki temu, że wiele urządzeń inteligentnej instalacji działa bezprzewodowo, nie ma konieczności inferencji w okablowanie domu. Pozwala to na znaczne ograniczenie kosztów budowy takiego systemu. Jednak najlepiej, kiedy zostanie ona zaprojektowana jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, ponieważ wtedy możemy wykorzystać 100% jej możliwości. O wiele łatwiej jest dostosować inteligentne rozwiązania do naszych potrzeb, równolegle projektując dom oraz jego poszczególne systemy.

Wygoda i komfort użytkownika są najważniejsze – dzięki automatyce domowej nie musimy otwierać bramy, pamiętać o gaszeniu świateł czy zaciągnięciu rolet w słoneczny dzień – zrobi to za nas zaprogramowana instalacja, która pozostaje pod naszą stałą kontrolą, bez względu na to, gdzie akurat się znajdujemy i co robimy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *