Instalacja fotowoltaiczna – kiedy spodziewać się zwrotu inwestycji?

2023-02-20 3:32:19
Odnawialne źródła energii nie zanieczyszczają środowiska i pozwalają właścicielom zachować większą niezależność energetyczną. Coraz liczniej instalowane panele fotowoltaiczne w Polsce mogą być doskonałym źródłem oszczędności – zwłaszcza w czasach, kiedy energia elektryczna jest droga. Zobacz, po jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę.

Fotowoltaika – jak długo trzeba czekać na zwrot z inwestycji?

Produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych jest nie tylko całkowicie przyjazna środowisku, ale również bardzo opłacalna. Prąd powstaje dzięki tzw. zjawisku fotowoltaicznemu. Polega ono na zmianie potencjałów w ogniwie na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego. Oszczędności generowane przez instalację wynikają nie tylko z samej produkcji prądu i jego konsumpcji, ale również odsprzedaży do sieci. Latem bowiem panele mają dużo wyższą wydajność, co przekłada się na nadmiarową produkcję energii. W ramach rozliczeń prosumenckich każda kilowatogodzina oddana do sieci może skutkować możliwością późniejszego zakupu energii w bardziej atrakcyjnych cenach, np. zimą, kiedy instalacja jest mniej wydajna.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego najczęściej zwraca się już w okresie pierwszych 5 – 9 lat. Oznacza to, że w tym czasie dochodzi do wygenerowania oszczędności wartych łącznie tyle, ile wyniósł początkowy koszt inwestycji. W kolejnych latach generowane są oszczędności na energii elektrycznej w porównaniu do modelu, w którym prąd pobiera się wyłącznie z sieci. Biorąc pod uwagę żywotność paneli fotowoltaicznych, realne oszczędności można odnotowywać przez 15 – 30 lat – w zależności od rodzaju zakupionych ogniw.

Co wpływa na stopę oszczędności i czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę?

Okres całkowitego zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę będzie różnił się w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim istotny jest rodzaj instalacji ze względu na typ ogniw, ich wydajność energetyczną i żywotność, ale także pozostałe komponenty instalacji, np. falownik fotowoltaiczny. Na efektywność pracy instalacji wpłynie również szerokość geograficzna jako zmienna decydująca o średnim poziomie nasłonecznienia. Ostatecznie najważniejszym parametrem pozostaje moc instalacji. Im większe zużycie generuje gospodarstwo i im większą moc ma zainstalowana fotowoltaika, tym większe oszczędności można generować. Z tego powodu zdarzają się sytuacje, gdy całkowity zwrot środków zainwestowanych w inwestycję przypada już na piąty rok od jej uruchomienia.

Komentarze

1 komentarz

  1. م تحياتي odpowiedz

    Obecnie gdy energię sprzedaję do ZE za 19 groszy , a kupuję za 69 groszy, to zwrot tej inwestycji jest po 15 latach.
    Polecam tylko zdesperowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *