Jak przeżyć pierwszy miesiąc szkoły dziecka?
2016-09-26 1:05:22
Początek roku szkolnego to dla rodziców duże obciążenie finansowe. Mit darmowej szkoły publicznej szybko zostaje rozwiany, bo koszty nie dotyczą wyłącznie zakupu podręczników.
Z jakimi kosztami wiąże się wysłanie dziecka do szkoły?
Każde dziecko musi zostać wyposażone przynajmniej w podstawowe rzeczy niezbędne do nauki takie jak: podręczniki, zeszyty, piórnik, długopisy, ołówki. W pierwszych klasach podstawówki na różnych zajęciach przydają się kredki, ale lekcje plastyki sprawiają, że nie tylko szkoła podstawowa wymaga od uczniów posiadania różnorodnych materiałów plastycznych. Naturalnie wszystko trzeba spakować w plecak lub tornister. Do kosztów dołącza zakup tenisówek i stroju na wf. Już w pierwszych dniach rodzice dowiadują się o konieczności opłacenia składek na rzecz szkoły, ubezpieczenia lub planowanej wycieczki klasowej. W efekcie z portfela ubywa często od 1000 zł do ponad 2000 zł. Na szczęście opiekunka do dziecka przestaje być potrzebna, gdy pociecha idzie do szkoły. W razie potrzeby po lekcjach może zostać w świetlicy lub ewentualnie można wynająć opiekunkę na 1-2 godziny aż wrócimy z pracy – najlepiej studentkę, której zapłacimy mniej niż profesjonalnej opiekunce. Inwestowanie w rozwój dziecka zawsze się opłaca, ale jak sobie poradzić z wydatkami w pierwszym miesiącu szkoły?
Podstawowa wyprawka dla dziecka – w poszukiwaniu oszczędności
Chociaż w systemie edukacji są stopniowo wdrażane pewne zmiany i szkoła podstawowa oraz gimnazjum mają mieć dostęp do darmowych podręczników, to na razie większość rodziców musi samodzielnie dokonywać ich zakupu. Podręczniki w stacjonarnych księgarniach są najdroższe. Warto rozejrzeć za ofertami księgarni internetowych i tutaj najlepiej skorzystać z porównywarek cenowych. Jeśli dziecko jest już na kolejnym poziomie edukacji, należy zastanowić się nad sprzedażą podręczników z poprzednich klas i w ten sposób częściowo pokryć koszt nowych książek. O podręczniki można również popytać wśród znajomych lub rozejrzeć się za targami i kiermaszami podręczników, które czasem są także organizowane w szkołach. Poza tym piórnik z wyposażeniem z reguły jest tańszy niż pojedyncze rzeczy.
Plecaki i strój na wf – jakie i gdzie kupować
Popularne stały się plecaki przypominające walizki – z kółkami i rączkami. Dzięki nim dzieci nie muszą dźwigać ciężarów na plecach, ale są droższe niż tradycyjne plecaki i tornistry. Opłacalne jest kupowanie markowych plecaków na wyprzedażach lub w sportowych outletach. Podobnie wygląda sytuacja dotycząca stroju na wf. Ponadto wyprawka dla dziecka będzie zdecydowanie tańsza, jeśli zakupy zrobimy w jednym z sieciowych supermarketów. Jeżeli jednak nawet powyższe propozycje mocno ingerują w domowy budżet, należy zastanowić się nad pożyczką. Krótkoterminowe pożyczki nieprzekraczające 30 dni coraz częściej są pozbawione odsetek, więc zwraca się taką kwotę, jaką się pożyczyło. Natomiast w przypadku pożyczek na dłuższy okres czasu odsetki wcale nie muszą być wygórowane, a dodatkowy zastrzyk gotówki z pewnością będzie pomocny.