Kawa – fakty i mity na temat tego popularnego napoju
2019-03-20 4:00:41
materiał zewnętrzny
Kawę można przedawkować – MIT
Kawy nie można przedawkować, jednak nie zaleca się przekraczania dziennej dawki kofeiny. Znajduje się ona nie tylko w kawie, ale także m.in. czarnej herbacie, coca-coli oraz napojach energetycznych.
Według dietetyczki Iwony Kibil: Przy zbyt wysokich dawkach (300 – 600 mg) może wystąpić nadmierne pobudzenie, bezsenność, przyspieszony oddech, niepokój oraz oczywiście zmniejszenie wydajności. Ponadto wypicie zbyt wielu kaw dziennie może wywołać problemy żołądkowe.
Kawa pobudza do działania – PRAWDA
Zawarta w kawie kofeina ma właściwości pobudzające organizm człowieka. Dzięki niej jesteśmy w stanie pokonać senność i zmęczenie oraz wydłużyć czas koncentracji, skupienia. Według niektórych badań może także pozytywnie wpłynąć na zdolność logicznego myślenia oraz pamięć.
Jak zauważa Iwona Kibil: Kofeina ma wpływ na zmianę nastroju i pobudzenie. A to dlatego, że powoduje m.in. wzrost ciśnienia tętniczego. Najbardziej zauważalny efekt jest przy dawkach powyżej 250 mg, czyli około 2 filiżankach kawy, ale zależy on od indywidualnego metabolizmu i stanu psychicznego.
Sprawdź: Jak wybrać ekspres do kawy? Na co zwrócić uwagę, czym się kierować? Ile kosztuje ekspres do kawy?
Kawa wypłukuje magnez – MIT
Powszechnie mówi się, że kofeina może osłabiać przyswajanie magnezu, cynku i innych składników mineralnych. Prawidłowe odżywianie oraz picie napojów kawowych w umiarkowanych ilościach nie wpływa na niedobór pierwiastków i witamin w organizmie.
Iwona Kibil przekonuje: Kawa nie wypłukuje magnezu. Są to mity powtarzane przez producentów suplementów. Ogólnie kawa działa moczopędnie i niektóre składniki mineralne są tracone z moczem, np. magnez, wapń, sód, ale to nie znaczy, że tracimy przez to magnez. Kawa nawet jest źródłem magnezu. Jedna filiżanka kawy zawiera około 7 mg magnezu i to jest więcej, niż wydala się z moczem po jej wypiciu.
Kawa jest źródłem wartościowych substancji – PRAWDA
Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie dowodzą, że kawa może być zdrowa i ograniczać prawdopodobieństwo rozwoju niektórych chorób. Wyniki ostatnich badań utwierdziły nas w słuszności tamtego wyboru. Kawa wykazuje bardzo silny potencjał antyoksydacyjny, który chroni przed miażdżycą, udarami, nowotworami, a także zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II i wielu innych chorób – przekonuje profesor Mirosław Jarosz.
W kawie można znaleźć m.in. błonnik, witaminę PP, magnez, polifenole. Iwona Sajór z Instytutu Żywności i Żywienia dodaje: W ekstrakcie kawy można doszukać się ponad tysiąca substancji bioaktywnych.
Kawa odwadnia organizm – MIT
Kawa co prawda ma działanie moczopędne, jednak jej właściwości odwadniające organizm są oceniane na wyrost. Według analizy opublikowanej na łamach „The International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism” kawa ma takie samo działanie moczopędne jak woda.
Czy kawa może zaszkodzić?
Niektóre sytuacje czy choroby są przeciwwskazaniem do picia kawy. W przypadku kobiet w ciąży ginekolodzy nie zalecają picia kawy lub ewentualnie pozwalają na wypicie wyłącznie jednej, małej filiżanki dziennie. Po napoje z kofeiną nie powinny sięgać także osoby chore na nadciśnienie tętnicze, refluks, zaburzenia lękowe oraz choroby nerek.
Zdaniem Iwony Kibili: Jeżeli ktoś nie pije herbaty lub innych napojów zawierających kofeinę i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, może pić kawę w ilości do 400 mg, czyli 4 małe filiżanki dziennie. Taka ilość kofeiny nie ma niekorzystnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Zawiera natomiast przeciwutleniacze, które mogą redukować ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
materiał zewnętrzny