Kim jest świadkowa? Obowiązki, przywileje i wybór sukienki

2022-08-25 12:08:23

Zostałaś poproszona przez przyszłą panią młodą o świadkowanie? Intuicyjnie czujesz, że spotkało Cię wielkie wyróżnienie, ale nie masz pojęcia, z jakimi obowiązkami wiąże się ta rola? Zastanawiasz się, co powinnaś ubrać na wesele – czy sukienki dla świadkowej różnią od tych dedykowanych pozostałym gościom weselnym? W poniższym artykule rozwiewamy większość wątpliwości!

Kim jest świadkowa?

Świadkowa jest jedną z kluczowych postaci na ślubie i przyjęciu weselnym – niezależnie od tego, czy młodzi biorą ślub kościelny, czy cywilny. To asystentka narzeczonych od momentu otrzymania prośby o świadkowanie. Główną rolą świadkowej jest pomoc parze młodej podczas przygotowań do ślubu i w trakcie uroczystości weselnej. Chodzi zarówno o wsparcie fizyczne, jak i psychiczne. W najważniejszym dniu w życiu emocji nie brakuje, więc słowa otuchy, wypowiedziane przez jedną z najbliższych osób z otoczenia, są bardziej niż mile widziane. Świadkowa „opiekuje się” nie tylko młodymi, ale także zaproszonymi gośćmi, ponieważ nowożeńcy nie są w stanie poświęcić każdemu z weselników oczekiwanej atencji, zwłaszcza w przypadku dużego wesela. Świadkową na ogół zostaje przyjaciółka pani młodej.

Najważniejsze obowiązki świadkowej

  • Pomoc przy wyborze sukni ślubnej i w innych przygotowaniach do ślubu
  • Wszechstronne wsparcie w trakcie wesela, w tym zbieranie kwiatów i prezentów
  • Doglądanie, czy impreza przebiega zgodnie z założonym planem
  • Reagowanie na nagłe, nieprzewidziane sytuacje podczas uroczystości
  • Aktywny udział w zabawach weselnych
  • Organizacja wieczoru panieńskiego

Świadek na ślubie – co mówi prawo?

Obecność świadka na ślubie cywilnym jest wymagana prawem. Zgodnie z art. 7 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Jeżeli małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków.”

Podobnie wygląda to w przypadku ślubu kościelnego. Przepisy prawa kanonicznego (kanon 1108) wymagają dla ważności zawarcia małżeństwa obecności dwóch świadków.

Ubiór świadkowej – zasady wyboru sukienki

Będąc jedną z głównych osób na weselu, pojawisz się na większości zdjęć, więc warto skonsultować styl i kolor kreacji z parą młodą. Może okazać się, że młodzi mają indywidualny pomysł na Twój wygląd i wydasz sporo pieniędzy na sukienkę niezgodną z ich wizją. Jeśli dostałaś jasną informację, że możesz zaszaleć i ubrać się tak, jak chcesz, pamiętaj jedynie, że sukienka dla świadkowej powinna być elegancka. Najlepiej o 1 stopień elegantsza od kreacji koktajlowych zwykle zakładanych przez weselników płci damskiej. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się wizytowa suknia długości midi lub maxi o klasycznym, delikatnie rozszerzającym się kroju – obowiązkowo uszyta ze szlachetnych tkanin i koniecznie wygodna.

Jeśli para młoda nie poprosiła Cię o konkretny kolor stylizacji, masz w zasadzie pełną dowolność. Nie musisz starać się kolorystycznie dopasować do looku przyszłych małżonków (chyba, że zostaniesz o to wyraźnie poproszona). Czerń również wchodzi w grę, aczkolwiek stanowi nieco ryzykowny wybór. Podobnie jak bardzo jasne, rozbielone beże, błękity i róże. Bo chyba nie wyobrażasz sobie sytuacji, że jesteś mylona na weselu z panną młodą…

Oczywiście powinnaś zadbać o to, by Twój strój był zgodny z ustalonym dress codem czy stylem wesela, ale obowiązek ten dotyczy wszystkich gości, nie tylko świadkowej.

Gdzie kupić unikatową sukienkę dla świadkowej?

Możesz zdecydować się na budżetową sukienkę popularnej marki, ale nie jesteś skazana na modę z sieciówek – nawet przy ograniczonym budżecie. Zachęcamy, by sprawdzać portfolio polskich brandów modowych, wyspecjalizowanych w szyciu sukni ślubnych i wieczorowych. Zobacz na przykład sukienki dla świadkowej DAMA Couture. To czarujące, komfortowe i unikatowe kreacje, dostępne w naprawdę niewygórowanych cenach. Każdy egzemplarz, od projektu do ostatniej nici, powstaje w warszawskiej pracowni na bazie długich tradycji rzemieślniczych.

Nie jedna, a dwie sukienki dla świadkowej

Warto wiedzieć, że świadkowej wypada przebrać się w trakcie uroczystości. Podobnie jak pannie młodej. Dlatego możesz śmiało zdecydować się na dwie kreacje:

  • wytworniejszą na ceremonię ślubną,
  • nieco swobodniejszą na imprezę weselną.

Zanim jednak zainwestujesz w dwie sukienki, upewnij się, że będziesz mieć warunki do kompletnej zmiany stylizacji podczas wesela. Chodzi zarówno o miejsce, jak i o czas.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *