KOLARSTWO. Norbert Banaszek mistrzem Polski! Mało „gościnni” gospodarze

2022-06-29 12:23:39

Po raz pierwszy od ponad stu lat szosowe mistrzostwa kraju w kolarstwie odbyły się na Mazowszu. Na terenie powiatu nowodworskiego w dniach 22-26 czerwca rywalizowano w kilku kategoriach wiekowych, zarówno wśród pań i panów. Mistrzem Polski w kategorii elity został nowodworzanin, z legionowskimi (Wólka Radzymińska) korzeniami rodzinnymi – Norbert Banaszek

Po dwóch dniach zmagań w jeździe na czas na terenach wokół Leoncina rywalizacja przeniosła się do Nowego Dworu; Zwieńczeniem rywalizacji była walka elity mężczyzn o tytuł Mistrza Polski w niedzielne popołudnie. Panowie rywalizowali na dystansie 225 kilometrów.


Niedługo po starcie z peletonu oderwało się trzech kolarzy w tym Norbert Banaszek. Jak się później okazało peletonowi oraz grupie pościgowej nie udało się dojść zawodnika HRE Mazowsze Serce Polski Cycling Team. O laur zwycięzcy do ostatniego zakrętu z nowodworzaninem rywalizował Szymon Rekita. Na 400 metrów przed metą nowodworzanin docisnął po raz ostatni i trzymając się za głowę jako pierwszy przeciął linię mety wywołując wybuch radości wśród zgromadzonych kibiców.
W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch zawodników HRE Mazowsze Serce Polski. Na 4. pozycji wyścig zakończył Tobiasz Pawlak, a 8. lokatę zajął Tomasz Budziński.

Dublet Orlików HRE

Gospodarze imprezy, kolarze grupy HRE Mazowsze Serce Polskiej prowadzonej przez dyrektora Dariusza Banaszka (ojciec nowego MP, Norberta Banaszka) okazali się niezbyt „gościnni” dla krajowego peletonu, który zjawił się w Nowym Dworze Mazowiecki. Wygrali nie tylko prestiżowy wyścig elity mężczyzn ale stawali na podium także w innych kategoriach.


Zespół HRE Mazowsze Serce Polski zdobył pierwsze medale już w pierwszym dniu zmagań. W środę 22 czerwca w indywidualnej jeździe na czas w kategorii Orlików zespół zgarnął dublet na podium. Mistrzem Polski został Kacper Gieryk, a wicemistrzem został jego klubowy kolega Mateusz Gajdukiewicz.
Dzień później w czasówce Juniorów najlepszy okazał się ponownie zawodnik HRE Marek Kapela, zdobywając trzeci medal dla zespołu.

Kraksa tuż przed metą

W piątek 23 czerwca, kiedy zawody przeniosły się na drogi Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka, zespół Dariusza Banaszka również mógł stanąć na podium. Jednak na ostatnim zakręcie przed metą upadł Michał Pomorski, który próbował atakować po wewnętrznej z 4. Miejsca. Upadek przekreśliło jego szanse w walce o medale.


Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym przeszły już do historii. Norbert Banaszek, także Kacper Gieryk i Marek Kapela przez najbliższy rok będą mogli na kolarskich zawodach startować w biało-czerwonym trykocie, bo taki jest przywilej mistrzów. Szkoda tylko, że MP w kolarstwie szosowym, a więc zawody najwyższej rangi krajowej w tej dyscyplinie sportu, nie były transmitowane na żywo przez żaden z kanałów centralnych telewizji.

W. Lewandowski/J.Buze
Fot. W. Lewandowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *