Facebook

LEGIONOWO. Władze miasta odpowiadają za: dogęszczenia, przestrzenny chaos i smog

2020-06-02 7:31:37

Władze nie liczą się ze zdrowiem mieszkańców i środowiskiem, a zamiast walczyć ze smogiem, idą na rękę deweloperom i dopuszczają budowę bloków wśród domów jednorodzinnych – tak twierdzi mieszkaniec Ludwisina, który postanowił zdopingować urzędników aby wzięli się do roboty…

Swoje wystąpienia mieszkaniec skierował nie tylko do władz miasta Legionowo oraz powiatu legionowskiego, ale także do wielu innych, nawet centralnych instytucji. W dodatku apele te, wzbogacone aktualnymi odczytami zanieczyszczenia powietrza w Legionowie, ponawia co kilka dni. Najwyraźniej jego intencją jest zmuszenie lokalnych władz do działania.

Smog gorszy niż koronawirus

Mieszkaniec Ludwisina zarzuca władzom, że tak naprawdę nie chcą lub nie potrafią walczyć ze smogiem. Dla przykładu podaje odczyty mierników, które wskazują, że w niektóre dni np. 22-23 kwietnia br. powietrze w Legionowie jest gorszej jakości od tego jakie ma Kraków. – „W dniu dzisiejszym w Legionowie powietrze zaszkodzi mieszkańcom bardziej niż koronowirus, co Panowie z tym robią? Bo aktualnie niszczycie Państwo tereny zielone Legionowa (…) za Państwa zgodą następuje zagęszczenie zaludnienia na Ludwisinie – pisze. Mieszkaniec pyta również władze dlaczego w majestacie prawa pozwalają truć mieszkańców, pyta co się stało z mapą, która informowała o adresach osób, które są podejrzane o zatruwanie sąsiadów i dlaczego ich działania nie przynoszą żadnych rezultatów.

Władza nie myśli o przyszłości

W jednym z maili możemy przeczytać, że miasto i powiat przyczyniły się do zagęszczenia legionowskiego Ludwisina, bo dopuszczają tam wśród domów jednorodzinnych na budowę szeregowców i „czworaków”. Gęsta zabudowa powoduje natomiast same problemy, tj. więcej samochodów, a więc problemy z parkowaniem, więcej pieców i w konsekwencji większe zanieczyszczenie powietrza. Mieszkaniec wymienia też ulice: m.in. Lwowską, Parkową, Mazowiecką, ks. Schabowskiego, Listopadową, Małachowskiego, Listopadową, Langiewicza, gdzie w ostatnich 5 latach powstały i nadal powstają bloki, które nie komponują się kompletnie z istniejącą zabudową. Dlatego jego zdaniem władze, które pozwalają na taką zabudowę nie myślą ani o dotychczasowych, ani o przyszłych mieszkańcach.

Rządzą deweloperzy

Zdaniem mieszkańca, jeżeli ratusz i starostwo pozwalają na budowę bloków na Ludwisinie, to powinni też zapewnić mieszkańcom przedszkola, szkoły, chodniki, komunikacje miejską, parki i inne miejsca do wypoczynku. Tymczasem nic takiego nie powstaje – „Nie liczycie się Państwo ze zdaniem mieszkańców, nie liczycie się ze środowiskiem. W mieście rządzą deweloperzy a Panowie bezkrytycznie podpisują wszystko, co oni przyniosą do podpisu” – czytamy w jednym z listów. Według mieszkańca, władze dopuszczają aby dla potrzeb zabudowy szeregowej działki były dzielone na 100-metrowe skrawki. A deweloperzy twierdza, że będą budować takie klitki, bo to im się opłaca.

Wina władz miasta

Mieszkaniec zamieścił w internecie również odpowiedzi jakie otrzymał w tej sprawie ze starostwa. Wynika z nich, że starosta musi wydawać pozwolenia na budowę, gdy przedsięwzięcie jest zgodne z planem miejscowym, które uchwaliło miasto. Plan miejscowy Legionowa uznaje natomiast za zabudowę jednorodzinną budynki, jak ten u zbiegu ulic Lwowskiej i Langiewicza, które z zewnątrz przypominają wielorodzinne bloki.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

7 komentarzy

 1. Agata odpowiedz

  Program Czyste Powietrze staje się dla nas ratunkiem. Pomimo faktu, że dofinansownie niby dostępne jest od ręki trzeba się po nie po prostu „schylić”. Skoro państwo ma dopłacić do nowego kotła niemałe pieniądze musi to być solidnie udokumentowane. To mnie w sumie nie dziwi. Sama się „natrudziłam” i zakupiłam kocioł z certyfikatami. Kolejny punkt to paliwo. Tutaj także należy wybierać mądrze. Ja skorzystałam z porad https://cenypaliw.eu/ i ogrzewam pelletem. Pozdrawiam serdecznie

 2. Prawda Legionowska odpowiedz

  Czy istnieje jakiś kontakt do tego Pana? Chętnie się dołączę do walki i jego inicjatywy… Oraz wspomogę wiedzą…

 3. Dmat odpowiedz

  Prezydent nie liczy się z nikim ważna jest tylko kieszeń jego i podopiecznych.

 4. Mart odpowiedz

  Zanieczyszczenie powietrza bylo latami przez Urzad Miasta i wladze olewane i negowane. Betoniarze zas czują sie tu dobrze, bo prezydent podziela ich hobby. Rzekłbym, ze wręcz choruje na nieruchomości, conajmniej od 2002 roku.
  Ujmując wszystko najprościej: rządzą tu ludzie z klapkami na oczach, którzy mimo wielu lat w samorządzie, nie nauczyli się, ani szanować pieniądz podatnika, ani planować i budować z głową, z trwałych materiałów.

 5. Victor odpowiedz

  A wisienka na torcie w zasyfionym i zabetonowanym mieście jest kolejny pomysł tej pseudoelity , jak rządzie miastem -BUDOWA SPALARNI ŚMIECI . Brawo, brawo. Kiedy ta zgraja sie odmelduje i uwolni ludzi od swoich chorych pomysłów???????????

 6. Daro odpowiedz

  Chciałem zwrócić uwagę na inny aspekt dogęszczania Legionowa a mianowicie prostacką propagandę. Pod każdym artykułem dotyczącym dogęszczania Legionowa, budowy kolejnych bloków wkrótce potem pojawiają się masowe posty od „mieszkańców” w których domagają się budowy kolejnych bloków argumentując to „rozwojem” Legionowa
  Przecież nie tak dawno ci „mieszkańcy” domagali się budowy 7 bloków na terenie składu węgla na Kościuszki argumentując to tym że bloki wpłyną na rozwój zaniedbanego terenu, domagali się wyburzenia społemowskiego blaszaka na Sobieskiego bo marketów i tak mamy dużo, jedynym sposobem zagospodarowania każdego wolnego, nawet zaniedbanego kawałka terenu jest postawienie tam bloku
  Nie ma ani słowa o rozwoju infrastruktury, nie ma słowa o tym jak upchnąć dzieci w przepełnionych szkołach czy przedszkolach
  „Mieszkańcom” nie są potrzebne parki, nawet niedawno przeczytałem i dosłownie cytuję że Legionowo ma tak niezdrowe powietrze że żadne drzewa nic tu nie pomogą i trzeba je wyciąć aby…postawić kolejny blok
  W taki sposób „gra” się mieszkańcami, próbuje się im wmówić że jedynym sposobem na rozwój Legionowa jest budowa kolejnych bloków, ściąganie kolejnych mieszkańców którzy mają zapewnić finansowanie miasta, dziwnym tylko trafem jakoś to nie działa bo nowe bloki powstają jak grzyby po deszczu a infrastruktura jakoś nie bardzo.

 7. Justa odpowiedz

  Smog jest gorszy! Zgodzę się zdecydowanie z treścią artykułu! Oby jak najszybciej władze wzięły się za kontrole, za wsparcie i pomoc osobom, które chcą wymienić kocioł, zacząć palić ekologicznie a nie mają środków. Pomoc należy skierować przede wszystkim do osób starszych. Jest wiele ekologicznych kotłów na polskim rynku. A jak już wybierać to tak by wspierać Polską gospodarkę.
  Osobiście ogrzewam swój dom paląc w kotle EEI PELLETS. Wiem, że niska emisja spalin ma ogromne znaczenie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *