LEGIONOWO/SEROCK. Śmierć po operacji migdałków
2017-06-30 5:43:37
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi śledztwo ws. narażenia pacjentki jednej z legionowskich klinik na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Zdaniem prokuratury, śmierć 61-letniej pacjentki mogła być spowodowana błędem w sztuce medycznej podczas zabiegu usunięcia migdałków
61-letnia mieszkanka Serocka 1 lutego 2017 r., w jednej z legionowskich klinik, przeszła zaplanowaną wcześniej operację usunięcia migdałków podniebiennych. Po operacji tej kobieta czuła się nie najlepiej. Z ustaleń redakcji wynika, że w Legionowie takie zabiegi wykonywane są w mieszczącej się przy ul. Piłsudskiego klinice Mediq.
Śmierć kilka dni później
Po kilku dniach, 11 lutego br., do mieszkającej w Serocku kobiety rodzina wezwała karetkę pogotowia ratunkowego. Niestety załoga pogotowia stwierdziła śmierć pacjentki. Na miejsce, w celu dokonania oględzin, przybył prokurator z Prokuratury Rejonowej w Legionowie. Następnie ciało zmarłej przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Łukasz Łapczyński poinformował redakcję, że ze względu na dobro postępowania, na tym etapie śledztwa, nie może udzielić informacji na temat ustaleń biegłych, zawartych w protokole sekcyjnym.
Błąd w sztuce?
Z informacji jakie uzyskaliśmy w prokuraturze wynika, że prowadzone jest śledztwo w sprawie narażenia pacjentki w okresie od 1 do 11 lutego br. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez dopuszczenie się błędu w sztuce medycznej. Do błędu tego miało dojść podczas zabiegu wycięcia migdałków pobniebiennych, w wyniku czego doszło do nieumyślnego spowodowania śmierci kobiety. Czyn ten opisany jest w art. 155 oraz art. 160 par. 1 Kodeksu karnego czyli nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Zapisy rozmów i opinie biegłych
W toku prowadzonego śledztwa, przesłuchano w charakterze świadka męża zmarłej, zabezpieczono dokumentację medyczną oraz zabezpieczono zapisy rozmów telefonicznych z dyspozytorem numeru alarmowego, a także zapisy rozmów pacjentki z pracownikami kliniki. Ponadto zasięgnięto opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej na okoliczność ustalenia przyczyny śmierci pokrzywdzonej. – Z uwagi na to, iż ustalenia śledztwa dotyczą okoliczności objętych tajemnicą lekarską, a także z uwagi na dobro prowadzonego postępowania, to jedyne informacje jakich mogę na tym etapie udzielić – poinformował redakcję Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury. O wynikach postępowania będziemy informować.
WD.