LEGIONOWSKI. Który korytarz wybierze PKP?
2023-03-29 11:09:36
Trwają ostatnie dni konsultacji ws. wyboru trasy przebiegu nowej linii kolejowej Warszawa – Nasielsk. Kolej dała do wyboru dwie możliwości: KORYTARZ 4 lub KORYTARZ 6. Samorządowcy odrzucają oba warianty i chcą, aby PKP zmodernizowała dotychczasowy szlak i dołożyła nowe tory na odcinku z Legionowa do Modlina
Kolej przedstawiła do konsultacji społecznych dwa warianty przebiegu nowej linii kolejowej (z 7 zaprezentowanych wcześniej). Samorządowcy z Legionowa, Jabłonny i Wieliszewa są przeciwni ich realizacji. Zamiast tego preferują modernizację obecnego szlaku kolejowego na odcinku Legionowo – Modlin i dołożenie na nim dodatkowych torów.
Brak przepustowości
Problem w tym, że samorządowcy chcą rozwiązania, którego PKP nie bierze pod uwagę. Powodem jest zbyt mała przepustowość na dotychczasowym szlaku kolejowym z Warszawy na północ, czego konsekwencją jest konieczność budowy nowych torów (nowej linii kolejowej). Europejski Zielony Ład zakłada do 2050 r. drastyczne ograniczenie transportu drogowego i przekierowanie go na ekologiczny transport szynowy. Poza tym same samorządy chcą większej ilości połączeń kolejowych dla przewozów pasażerskich, a ich realizacja w obecnej sytuacji (bez budowy nowych torów) jest niemożliwa. Stąd plany PKP dot. modernizacji i budowy nowych linii kolejowych.
Jaki mamy wybór?
W tej sytuacji, wiele wskazuje na to, że kolei i tak zrealizuje inwestycję, która ma strategiczne znaczenie dla transportu w kraju, nie ogladając się na samorządy. Do wyboru mamy więc dwa korytarze (nr 4 i nr 6), którymi może zostać poprowadzona nowa linia kolejowa do Nasielska.
Korytarz 4
Zakłada on, odgałęzienie się nowej linii od istniejącgo szlaku Warszawa – Nasielsk przed Legionowem, przejście nowych torów tunelem pod DK 61 i Centrum Szkolenia Policji, a następnie za ul. Suwalną wyjście z tunelu i przebieg przez tereny leśne pomiędzy Olszewnicą Starą i Kałuszynem w kierunku Narwi.
Według przeciwników tego wariantu, będzie on niekorzystnie odziaływał na dziką przyrodę, w tym planowany przez gminę Wieliszew rezerwat przyrody nad Narwią. Poza tym bedzie on dzielić tereny gminy oraz niekorzystnie wpływac na nową zabudowę, jaka powstała w pobliżu wytyczonego przez kolej korytarza.
Korytarz 6
Zakłada on, przebieg nowej linii „obecnym szlakiem” Warszawa – Nasielsk przez Legionowo, Chotomów i Dabrowę Chotomowską, a następnie przed Janówkiem odgałęzienie nowej linii kolejowej od „starego szlaku” na północny zachód przez tereny leśne w kierunku Krubina i Narwi.
Według przeciwników tego wariantu, będzie on niekorzystnie odziaływał na dziką przyrodę, w tym planowany przez gminę Wieliszew rezerwat przyrody nad Narwią. Rozwiązanie to będzie dzielić tereny gminy oraz niekorzystnie wpływać na nową zabudowę jaka powstała w pobliżu wytyczonego przez kolej korytarza.
Poza tym, poprowadzenie nowej linii przez gęsto zaludnione tereny Legionowa i Chotomowa będzie skutkować: zbliżeniem torów do zabudowy, koniecznością wyburzeń budynków i ingerencją w nieruchomości położone wzdłuż torów, a także koniecznością wyburzeń i przebudowy istniejących wiaduktów, tuneli, przejść podziemnych i peronów. Zwiększą się także uciążliwości jakie już dziś powoduje linia kolejowa jak: hałas, drgania budynków, pękanie ścian, utrudnienia w przejściu i przejeździe przez tory.
Wojciech Dobrowolski
21 komentarzy
Odpowiem trollowi który teraz podpisuje się jako PKP, wystarczy chwilę poszukać aby bez problemu wyszukać dziesiątki artykułów na stronach branżowych, stronach NIK, Sejmu o błędach popełnianych nagminnie podczas modernizacji linii kolejowych.
W taki właśnie sposób “modernizuje” się linie kolejowe w czasach teraźniejszych,
https://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/8357517,kolejarze-wytykaja-sobie-liczne-bledy-w-inwestycjach.html
https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/nik-obecny-plan-modernizacji-kolei-nie,172,0,2229932.html
https://www.rp.pl/transport/art37490301-zmarnowane-miliardy-na-kolej-czesc-inwestycji-utrudnila-ruch-pociagow
https://intermodalnews.pl/2022/02/07/efektywnosc-modernizacji-linii-kolejowych-pod-znakiem-zapytania/
https://poznan.tvp.pl/58527006/pkp-krytykuja-wlasna-modernizacje-linii-poznanpila-tak-wynika-z-raportu-spolki
A to artykuły o wykluczeniach transportowych, mimo wydawania miliardów problem wykluczenia transportowego może dotyczyć nawet 14 milionów naszych rodaków
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25645117,nie-da-sie-byc-miastem-i-dla-samochodow-i-dla-pieszych.html
https://urbcast.pl/blog/czemu-14-milionow-polakow-ma-wszedzie-daleko-o-wykluczeniu-transportowym-w-polsce/
ttps://gazetaolsztynska.pl/olsztyn/633307,Wykluczenie-komunikacyjne-dotyka-14-milionow-Polakow.html
https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/franciszek-sterczewski-stan-transportu-pokazuje-stan-panstwa-64071.html
A na koniec proponuję zapoznać się z artykułami w których swoje tragedie opisują ci którzy zostali nazwani tymi którzy nie chcą budować u siebie
Może nie chcą budować ” u siebie”
Stres. Niepewność. Ignorowanie głosu ludzi. Zaniżone wyceny gruntu. Eksmisje z dużych domów do małych lokali. Wywłaszczenie z dorobku wielu pokoleń – tym żyje kilka tysięcy osób mieszkających na terenie planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). „Będziemy ubezwłasnowolnieni” – pisze portal OKO.press po ostatnich protestach w rejonie Baranowa, Wiskitek, Teresina i Jaktorowa. Tu ma powstać megalotnisko.
Legionowo to rzeczywiście jest stan umysłu. Jedna farma trolli walczy z inną farmą trolli zarzucając jej że jest farmą trolli.
Dariuszu Nowaku, specjalisto od każdego tematu. To ty i farma trolli z 3 parceli siejecie zamęt próbując wcisnąc ludziom opinię kilku osób jako opinię “większości” lub wszystkich mieszkańców miasta. Szczególnie jak okaże się ża na tym forum coraz częściej wypowiadają się osoby mające przeciwne zdanie do waszej farmy.
żałosny spektakl developerskich i ratuszowych trolli rozgrywających osobistą wendetę przeciwko Daro tylko dlatego, że ma inne zdanie i je publikuje. Te wszystkie “uszate:, “mieszkańcy” itd plują jadem bez względu na temat dyskusji, zero argumentów merytorycznych, tony szamba. Jedyny co mają dobre to ,że robota jest pewna, zawsze ktoś zapłaci za lanie szamba. Daro, rób swoje, nie jesteś sam, wielu ludzi myśli jak Ty.
35 lat w zawodzie związanym z transportem pozwala mi się wypowiadać na związane z tym tematy. Na twoje nieszczęście orientuje się w kolejowych realiach i wiem z czym taka przebudowa wiąże się w praktyce
Gdybyś nie był internetowym trollem liczącym jedynie na wywołanie zamętu to wiedziałbyś że problem nie dotyczy jedynie “trolli z III Parceli” a dotknie wszystkich mieszkańców Legionowa i okolic
Przebudowa linii kolejowej będzie się odbywać na odcinku Warszawa-Chotomów, z kompletnym wyburzeniem tego co wybudowano zaledwie kilka lat temu. To spowoduje potworne utrudnienia dla wszystkich którzy korzystają z pociągów
Ale ponieważ jesteś kolejnym wcieleniem internetowego trolla masz zerowe pojęcie w temacie którym próbujesz zaistnieć jesteś jedynie ukierunkowany na robienie dymu
@Dariusz Nowak: “35 lat w zawodzie związanym z transportem….” – tyle to wiadomo od bardzo dawna, że jesteś woźnicą i końskim zaprzęgiem rozwozisz po Legionowie.węgiel i inne badziewie.
Żadna praca nie hańbi, Dla ciebie mogę być nawet i woźnicą gównowozu bo to przecież twoje klimaty zenuś
Ale czasy się zmieniły i poglądy rodem z czasów PRL nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości. Budować ale innych, byleby nie um mnie to relikt czasów słuszcznie minionych
Potrzeba dodatkowych torów.
Wszyscy zapominają o tym ile osób korzysta z SKM i KM dojeżdżając do pracy. Kilka wniosków.
1. Dodatkowe tory pomogą w tym aby SKM-i i KM-i jeździły częściej np. co dziesięć minut.
W najlepszych latach z przestanku PKP legionowo Dobowa wymiana pasażerska 6500 osób
Częstsze pociągi miej zatłoczona Modlińska itd.
Pan Prezydent nie chce tego rozwiązania ponieważ musiałby rozbudować Centrum Komunikacyjne
2. W tej chwili jak jedzie Pendolino musi być 20 km wolnej trasy przed nim.
Dlatego mamy maksymalną ilość SKM i KM która mówić szczerze aż tak często nie jeździ
Pociąg na Wschodnią – Centralną tak zwany Lotniskowy jest raz na godzinę to zdecydowanie za mało ! Raz na godzinę to dojeżdża się z Bardzo daleka.
3. Dużo osób jest wprowadzanych w błąd ze Pendolino będzie jeździło 7 minut szybciej zapominając o innych argumentach
4. Legionowo ma tendencje do złych wyborów – jak robiono trasę nr 61 wybrano przez legionowo teraz widać jakie to problemy jak się wszystko korkuje na niemal każdych światłach
5. Przy centrum komunikacyjnym powinno być Centrum handlowe – ktoś spyta po co
Po to ze jak jedziesz np. na 9 do pracy droga zajmuje ci 1 godzinę do pracy to w obie strony dwie Czas poza domem to już 10 – 11 godzin chciałbyś wszystko załatwiać po trasie. Dodatkowe miejsca pracy w Legionowie dla osób które by sprzedawały itd.
6. Stara trasa jest najrozsądniejsza dlatego ze poza Legionowem i Łajskami najmniej koliduje w teren.
Centrum Policji, Grudzie i cześć Łajsk w tym korytarzu wcale nie jest gęsto zaludniona te kilkanaście domów to akurat nie jest problem.
Kilkanaście domów=max 100osób a 6500 dojeżdżających dziś a być może dojdzie np. do 10 000 jak pociągi będą co 10 minut
Mniejsze korki ekologia itd.
Użytkowniku SKM. Pełna zgoda z Tobą.Jestem w stanie przemęczyć się te kilka lat kolejnej przebudowy linii kolejowej aby korzystać potem przez wiele lat z udrożnionego szlaku. Poza tym nie możemy myśleć tylko o czubku własnego nosa jak farma trolli z III parceli. To będzie przebudowa mająca znaczenie regionalne ale także ponadregionalne. Jestem jak najbardziej za.
Człowieku nie ośmieszaj się, pociąg widziałeś jedynie na obrazku, Zapytaj się pierwszego lepszego człowieka który do pracy czy szkoły dojeżdża pociągiem czy ponownie chce kolejnej przebudowy trasy kolejowej, czy znowu chce minimalistycznego rozkładu jazdy, pociągów jadących po jednym torze, przepuszczana pociągów dalekobieżnych i opóźnień po 40 minut
Bo może “kiedyś” za 10 lat będzie “może” więcej pociągów ale bez żadnej gwarancji finansowania kursów i zakupu taboru
Tym bardziej że obecnie jest możliwa przepustowość w odstępie 3 minut, bo taki odstęp już jest pomiędzy pociągami SKM a KM
Jesteś po prostu zwykłym trollem internetowym, z zerowym pojęciem o funkcjonowaniu kolei ale z powierzonym jakże “zaszczytnym” zadaniem siania fermentu
Dariuszu Nowaku, specjalisto od każdego tematu. To ty i farma trolli z 3 parceli siejecie zamęt próbując wcisnąc ludziom opinię kilku osób jako opinię “większości” lub wszystkich mieszkańców miasta
Potrzeba długofalowego myślenia aby uzdrowić kolej a nie skupiać się na fragmentach linii dla “pendolonizacji”
Na Onecie pojawił się bardzo ciekawy artykuł
Paulina Matysiak: Posłom trzeba odebrać „bon na paliwo”. Żaden Polak takiego nie dostaje
W artykule tym i podobnych możemy przeczytać że 14 milionów Polaków w mniejszym lub większym stopniu doświadcza wykluczenia transportowego, ci ludzie mają systemowy problem aby dojechać lub wrócić z pracy, szkoły, lekarza czy zakupów
Modernizuje się za ciężkie miliardy linie kolejowe po których puszcza się 4 pary pociągów na dobę, przykład linia Mielec-Dębica gdzie ostatni pociąg odjechał o 16.30
Dalej mamy wykluczone transportowo Technikum Kolejowe w Kutnie gdzie uczą się przyszli kolejarze, czego ich nauczymy że kolej jest be ?
Mówimy o sytuacjach, w których 15, 20 lub 30 kilometrów jest barierą nie do przeskoczenia i jeżeli rodzice nie zawiozą dziecka do takiej szkoły – a to często nie jest możliwe – to ono do niej po prostu nie pójdzie. I nie będzie się uczyć takich rzeczy, jakich by chciało.
Osiem lat temu było hasło pendolinizacji Polski. Odnosiło się do skupienia na dużych aglomeracjach między którymi dało się podróżować supernowoczesnymi pociągami i jednoczesnym zapominaniu o całej reszcie. Traktowaniu po macoszemu Polski powiatowej, gdzie na przykład transport doprowadzono do upadku.
Słucham i czuję dysonans. Z jednej strony chcemy budować kolej dużych prędkości. A z drugiej nie potrafimy ogarnąć podstaw na takim poziomie, że nie wiemy gdzie są autobusy.
W resorcie są osoby, które wolą zbijać polityczne punkty na rzeczach, które można zrobić tu i teraz. A najłatwiej jest zbudować ekspresówkę i pochwalić się fotografią z przecinania wstęgi.
Tu mamy projekt na 1600 kilometrów linii kolejowych, a od lat 90. ubiegłego wieku wybudowaliśmy – jeśli dobrze pamiętam – jakieś pięćdziesiąt parę kilometrów nowych torów. Nowych – nie modernizowanych
Paulina Matysiak — szefowa parlamentarnego zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym. Posłanka Lewicy z Kutna.
Jaki jest wydźwięk tego i podobnych artykułów, taki że skupiamy się na modernizacjach linii które łączą jedynie duże ośrodki miejskie zupełnie zapominając o tysiącach kilometrów linii lokalnych i tysiącach ludzi którzy tam mieszkają
Rozwalamy gruntownie zmodernizowaną kilka lat temu linię kolejową aby teraz ponownie ją przebudowywać
Proponuję zapytać użytkowników SKM czy chcą przez 10 lat mieć ograniczony do minimum rozkład jazdy pociągów bez gwarancji że znajdą się pieniądze na częstsze kursy i zakup nowego taboru
Wyciągnijcie sobie wnioski komu tak naprawdę zależy na tym “misiu” i skąd nagle lawinowy wzrost “zakochanych” w kolei
Oba warianty jadą przez środek mojej chałupy. Czekam z niecierpliwością na odszkodowanie i wyprowadzam się na Podlasie.
Czas ważny tu jest. Tylko rozwiązanie które do końca przyszłego roku będzie oddane do użytku
Tunel poza kosztami ma same zalety. Jak mówili podczas konsultacji, tunel ten mają drążyc pod ziemią , jak metro, a nie robić odkrywką, a więc straty powinny być stosunkowo niewielkie. Zaletą tunelu jest to, że nad nim może rosnąć las. Więcej zniszczą na tych rozjazdach i tam gdzie tory będa się zagłębiać pod ziemię,
Jeśli tak wspaniały jest tunel to niech zejdą pod ziemię na jednym pustkowiu i wyjdą z ziemie na innym . Najdłuższy tunel w Alpach ma chyba ok. 50 km, czemu więc nie u nas?
Im mniej lasu wytną tym taniej i bardziej ekologicznie. Tunele są drogie wymagają wielkich ilośi energii podczas budowy później są też drogie w utrzymaniu. Trochę to dziwne jak w jednym artykule jest napisane żeby było ekologicznie szykujemy się na zielony ład niszcząc lasy i spalając setki ton diesla żeby zrobić tunel na nizinach.
Dodatkowe tory przez środek Legionowa i jeszcze wyburzenia to chyba jakiś kiepski żart. Miasto już jest na pół podzielone przez linię kolejową i jeszcze autostradę DK61, która też idzie przez miasto.
Ciekawe, co na to wicepremier Mariusz Błaszczak, który tu mieszka?
Okazuje się, że prezydent kupił działki w miejscowości Sikory 2 hektary w pobliżu korytarza 4, który proponuje PKP, dlatego nie chce tego wariantu i woli przepuściś dodatkowe tory przez środek miasta. To kolejny argument żeby go odwołać . Dba tylko o swój prywatny interes, a nie dba o interesy mieszkańców Legionowa.
Ten wariant nie ma sensu. Korytarz 6 przechodzi przez środek miasta i przez inne miejscowości jak Chotomów i Dąbrowa, a później i tak skręca w las. To nie ma sensu, straty są zarówno w środowisku jak i wśród mieszkańców, którym grożą wyburzenia, i inne uciążliwości od linii kolejowej i jeszcze paraliż całego miasta przez lata, bo w tym wariancie wszystkie przeprawy i przejścia oprócz jednej musiałyby być przebudowane. Lepszy jest korytarz 4 z tunelem, bo on najmniej ingeruje w istniejącą zabudowę i idzie przez tereny mało zabudowane.