LEGIONOWSKI. Leśnicy zbierają szyszki
2017-02-07 3:57:23
W Nadleśnictwie Jabłonna, w okolicach Pomiechówka, trwa zbiór nasion z szyszek wyselekcjonowanych drzew. Zostaną z nich wyprodukowane sadzonki, a następnie powstaną nowe drzewostany sosnowe. Dzięki pracy leśników, otaczające nas lasy są systematycznie odnawiane oraz wzbogacane o nowe gatunki drzew. W efekcie drzew przybywa.
W ostatnim czasie do redakcji docierało wiele sygnałów o prowadzonych w lasach trzebieżach i wycinkach. Leśnicy przekonują jednak, że prowadzona jest normalna gospodarka leśna, w ramach której drzewostany osiągające wiek rębny zastępowane są przez nowy las.
Zbierają najlepsze nasiona
Obecnie w okolicach Pomiechówka trwa zbiór szyszek sosnowych, z których nasiona posłużą do produkcji sadzonek. Pozyskuje się je z najbardziej dorodnych, wręcz wzorcowych drzew o najlepszych genach. Chodzi o to żeby ich cechy osobnicze zostały przekazane następnym pokoleniom. Z drzew tych zaraz po ścięciu zbierane są szyszki. Prace nadzoruje sam nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna Stefan Traczyk. – Aby zebrać najlepsze nasiona, należy ściąć drzewo w odpowiednim wieku i o odpowiedniej porze roku. Dla poszczególnych gatunków drzew jest to inny okres. Jeśli stanie się to za późno, nasiona już nie będą najlepszej jakości i możliwe, że nie wyrosną z nich takie drzewa jakie byśmy chcieli – mówi nadleśniczy.
Sadzą nowe drzewa
Z jednego drzewa uzyskuje się jedno lub dwa wiaderka szyszek. Następnie trafiają one do wyłuszczalni w Łochowie, gdzie wyłuskiwne są z nich nasiona oraz oddzielane są tzw. skrzydełka. W marcu nasiona te będą już gotowe do siewu. Mogą one również trafić do przechowalni w Skierdach na terenie gminy Jabłonna, gdzie w specjalnej chłodni mogą być przechowywane nawet przez 3 lata. Jak przekonuje nas nadleśniczy Stefan Traczyk, w lasach gospodarczych ścinanie drzew służy nie tylko pozyskiwaniu drewna, ale także produkowaniu nowych pokoleń drzew, nowego lasu. – Jest to tylko jeden z elementów codziennej pracy leśników., dzięki której zachowana jest ciągłość gospodarcza lasu. Z jednej strony pozyskiwane jest drewno, a z drugiej odnawiany jest las – mówi nadleśniczy. Jak dowiadujemy się, co roku w Nadleśnictwie Jabłonna odnawianych jest 71 ha lasu.
Lasów przybywa
W efekcie lasów cały czas przybywa. Ponadto wprowadzane są nowe gatunki drzew jak dąb i buk, dla zwiększenia różnorodności, w miejscach zalesionych kiedyś sosną. W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Według planów zakładany jest dalszy wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r.
ML